Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dla Miasta Torunia” zakończyło I etap projektu profilaktycznego pn.: „Bez wspomagaczy – edycja 3.0”. Jest to już trzecia edycja spotkań prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów, których celem jest opóźnianie inicjacji alkoholowej, narkotykowej i tytoniowej oraz zwiększanie świadomości społecznej w obszarze uzależnień wśród młodzieży. Projekt adresowany jest do co najmniej 150 uczniów w wieku 13–18 lat, zarówno ze szkół podstawowych (ostatnie klasy), jak i ponadpodstawowych, a działania zaplanowano na okres od 1 marca do 19 grudnia 2025 r.

W pierwszym etapie odbyły się warsztaty dla młodzieży, których tematyka obejmowała m.in. budowanie odporności psychicznej, przeciwdziałanie presji rówieśniczej oraz rozpoznawanie zagrożeń związanych z używkami. 

Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, dzieląc się swoimi doświadczeniami i refleksjami. Zajęcia prowadzone były w formie interaktywnych spotkań z ekspertami, co sprzyjało zaangażowaniu i otwartej rozmowie.

Nowością tej edycji było bezpłatne spotkanie edukacyjne dla kadry pracującej z młodzieżą, które odbyło się w siedzibie LGD „Dla Miasta Torunia”. Udział wzięli przedstawiciele organizacji i instytucji wspierających młodzież.

Program obejmował:

  • wykład psychologa na temat wyzwań w pracy z młodymi ludźmi,
  • prezentację ekspertki ds. substancji psychoaktywnych,
  • rozmowę z funkcjonariuszem Policji na temat zagrożeń i aspektów prawnych.

Spotkanie zostało wysoko ocenione przez uczestników – jako konkretne, praktyczne i inspirujące. Pokazało, że działania skierowane do dorosłych opiekunów młodzieży są równie ważne, jak praca z samymi uczniami.

Po przerwie wakacyjnej, powrót do zajęć planowany jest we wrześniu wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Już teraz zapowiadamy, że w październiku odbędzie się specjalne wydarzenie organizowane dla uczestników projektu, w którym wezmą udział zaproszeni goście – influencer znany młodzieży z mediów społecznościowych, dzielący się swoją historią wychodzenia z uzależnienia oraz terapeutka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą uzależnioną. Spotkanie będzie okazją do inspirującej rozmowy, zadania pytań i refleksji nad zdrowym stylem życia i odpowiedzialnymi wyborami.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń w wysokości 25.000 zł. Koszt całkowity wynosi 31.820 zł.

Obraz Jakub Kopczyński z Pixabay