W czwartek 3 lipca 2025 r. w godz. 12:00-18:00 spodziewane są burze z opadami deszczu i silnym wiatrem – informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Wystąpienie burz jest prognozowane w Toruniu i powiecie toruńskim. Zjawisku towarzyszyć będą opady deszczu do ok. 15 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h, punktowo do 80 km/h. Możliwy grad. Silniejsze porywy wiatru mogą wystąpić także poza burzami.

Źródło informacji: Kujawsko Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.


Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:

W czasie burzy:

  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni, przebywania pod drzewami, w pobliżu masztów metalowych i innych metalowych konstrukcji lub przedmiotów, linii energetycznych i zbiorników wodnych.
  • kierowcy powinni pozostać wewnątrz samochodów, nie parkować aut pod drzewami oraz pamiętać, że jeśli burzy towarzyszą opady atmosferyczne pogarsza się widoczność i wydłuża droga hamowania.

W przypadku pojawienia się opadów gradu zaleca się pozostawanie w pomieszczeniach, lub szukanie schronienia pod dachem, osoby zaskoczone opadem gradu na otwartej przestrzeni powinny chronić głowę przy pomocy dostępnych środków i jak najszybciej znaleźć schronienie pod dachem. W czasie opadów gradu kierowcy i pasażerowie powinni pozostać w pojazdach.
 

Na wypadek wiatru należy:

  • zabezpieczyć ruchome przedmioty, szczególnie na balkonach, werandach, miejscach publicznych, ponieważ towarzyszące burzom porywy wiatru mogą je unosić i wyrządzić szkody materialne oraz zagrozić przebywającym w pobliżu ludziom;
  • nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.;
  • podczas jazdy samochodem zachować szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami – spodziewać się uderzenia wiatru bocznego.

Postępowanie po ustąpieniu zagrożenia:

  • jeśli powstały zniszczenia - wykonać zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania;
  • unikać leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego (lub Straży Pożarnej, lub Policji lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego);
  • nie próbować samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.

Zgłoszenia awarii i potrzeby interwencji przyjmowane są pod nr tel. 112 i przez dyżurnego Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego lub pod numerem tel. 56 611 93 10 całodobowo.


W czasie upałów:

Unikać długotrwałego przebywania na wolnym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych, w czasie największego operowania słońca, zwłaszcza między godziną 10:00 a 15:00. W sposób szczególny dotyczy to osób w wieku podeszłym, małych dzieci i osób osłabionych, osób ze schorzeniami serca i układu krążenia krwi, rekonwalescentów, niepełnosprawnych oraz wykonujących prace wymagające wysiłku fizycznego.

Należy przebywać w chłodniejszych pomieszczeniach domu, zamykać oraz zasłaniać okna. Przebywając w miejscach publicznych można wykorzystywać do ochłodzenia się miejsca klimatyzowane – np. budynki użyteczności publicznej, galerie handlowe itp. lub rozstawiane na ulicach deszczownice, natryski itp. urządzenia.

Przy wysokich temperaturach zaleca się nie opuszczanie chłodnych pomieszczeń budynków osobom, które spożywały alkohol i całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu na wolnym powietrzu.

Osoby mające długotrwale przebywać na wolnym powietrzu powinny pamiętać o:

  • nakryciu głowy chroniącym przed promieniami słonecznymi,
  • stosowaniu kosmetyków z wysokim filtrem UV,
  • noszeniu lekkich, luźnych ubrań z materiałów naturalnych (np.: len, bawełna), wygodnego, przewiewnego obuwia,
  • w miarę możliwości częstym schładzaniu się chłodnymi prysznicami lub kąpielami.

Pamiętajmy, aby przyjmować więcej niż zwykle płynów, unikać napojów alkoholowych, spożywać lekkie, chłodne, lekko solone potrawy.

Kierowcy:

  • powinni częściej robić odpoczynki,
  • pamiętać, że w czasie upałów zmęczenie i znużenie pojawia się szybciej niż zwykle, rośnie skłonność do zdenerwowania, rozdrażnienia, uczucia zmęczenia, obniża się koncentracja, a czas reakcji wydłuża się znacząco,
  • zmienia się przyczepność kół samochodu, podczas jazdy po bardzo rozgrzanym asfalcie samochód może zachowywać się tak jakby znajdował się na lodzie.

Zdjęcie: © UMT 2024, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0