Znamy projekty wybrane przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Na liście do realizacji znalazło się 49 pozycji.
Do edycji Budżetu Obywatelskiego na rok 2025 mieszkańcy złożyli w sumie 192 projekty. 143 z nich trafiły ostatecznie na listy do głosowania i to spośród nich torunianie wybrali 49 zadań, które zostaną wpisane do budżetu miasta na przyszły rok i wykonane. Łączna szacunkowa wartość tych projektów wynosi 8,02 mln zł. Głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego odbyło się w dniach 21 – 30 września 2024 r.
- Cieszy nas bardzo wyraźny wzrost liczby osób, które brały udział w głosowaniu. Na projekty do budżetu obywatelskiego 2025 głosowało ponad 14 tys. osób, to aż o 30% więcej niż przed rokiem – mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. – To wyraźny sygnał, że mieszkańcy chętniej angażują się w partycypację społeczną i współdecydowanie o sposobie wydawania funduszy miejskich.
Każdy mieszkaniec mógł zagłosować na zadania lokalne oraz ogólnomiejskie – w sumie złożono 23 643 karty do głosowania, z tego 22 558 kart ważnych, zawierających łącznie 48 796 ważnych głosów na projekty.
- W tym roku spora kwota zasiliła dodatkowo ogólnomiejską pulę środków. Były to głównie pieniądze z Grębocina-Bielaw i Starówki, gdzie złożono pojedyncze projekty i wykorzystano tylko niewielką część dostępnych dla tych osiedli kwot, ale także niewykorzystane pieniądze z Rubinkowa i Stawek, gdzie drogie projekty wykluczały się wzajemnie w głosowaniu. Zgodnie z regulaminem niewykorzystane pieniądze musiały zostać przesunięte do puli ogólnomiejskiej, co zwiększyło liczbę zadań wybranych z tej puli – dodaje Paweł Piotrowicz.
W pulach lokalnych do realizacji wybrano łącznie 39 zadań. Po 5 dla Bydgoskiego oraz Czerniewic. Po 4 zadania zostaną zrealizowane na Podgórzu, Rudaku i Wrzosach. Dla okręgu Jakubskie-Moke, Chełmińskie i Kaszczorek wybrano do realizacji po 3 projekty. Po 2 projekty będą zrealizowane na Rubinkowie, Skarpie i Stawkach. W okręgach Grębocin-Bielawy i Staromiejskie - po jednym projekcie. Z listy ogólnomiejskiej do realizacji trafi 10 zadań.
Sporym zaskoczeniem jest zmiana struktury tematycznej wybieranych projektów – przez ostatnie lata, pod względem ilościowym wyraźnie dominowały propozycje związane ze środowiskiem, zielenią i zwierzętami. W tej edycji na czoło wysunęły się projekty z zakresu sportu i rekreacji – 21% (także popularne wcześniej), wysoką pozycję utrzymały place zabaw – 17%, a pierwszą trójkę zamyka promocja/edukacja/kultura – 13%. Dopiero na czwartym miejscu propozycje związane z zielenią – 12% spośród wybranych projektów.
Warto dodać, że głosowanie w budżecie obywatelskim Torunia odbyło się już po raz dwunasty. Korzystając z tej możliwości, na lata 2014-2025 torunianie wybrali w sumie 658 projektów, decydując o przeznaczeniu łącznej kwoty w wysokości prawie 85,7 mln zł.
Do pobrania: