BO 2025. Mieszkańcy zdecydowali

Znamy projekty wybrane przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Na liście do realizacji znalazło się 49 pozycji.

Do edycji Budżetu Obywatelskiego na rok 2025 mieszkańcy złożyli w sumie 192 projekty. 143 z nich trafiły ostatecznie na listy do głosowania i to spośród nich torunianie wybrali 49 zadań, które zostaną wpisane do budżetu miasta na przyszły rok i wykonane. Łączna szacunkowa wartość tych projektów wynosi 8,02 mln zł. Głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego odbyło się w dniach 21 – 30 września 2024 r.

- Cieszy nas bardzo wyraźny wzrost liczby osób, które brały udział w głosowaniu. Na projekty do budżetu obywatelskiego 2025 głosowało ponad 14 tys. osób, to aż o 30% więcej niż przed rokiem – mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. – To wyraźny sygnał, że mieszkańcy chętniej angażują się w partycypację społeczną i współdecydowanie o sposobie wydawania funduszy miejskich.

Każdy mieszkaniec mógł zagłosować na zadania lokalne oraz ogólnomiejskie – w sumie złożono  23 643 karty do głosowania, z tego 22 558 kart ważnych, zawierających łącznie 48 796 ważnych głosów na projekty.

- W tym roku spora kwota zasiliła dodatkowo ogólnomiejską pulę środków. Były to głównie pieniądze z Grębocina-Bielaw i Starówki, gdzie złożono pojedyncze projekty i wykorzystano tylko niewielką część dostępnych dla tych osiedli kwot, ale także niewykorzystane pieniądze z Rubinkowa i Stawek, gdzie drogie projekty wykluczały się wzajemnie w głosowaniu. Zgodnie z regulaminem niewykorzystane pieniądze musiały zostać przesunięte do puli ogólnomiejskiej, co zwiększyło liczbę zadań wybranych z tej puli – dodaje Paweł Piotrowicz.

W pulach lokalnych do realizacji wybrano łącznie 39 zadań. Po 5 dla Bydgoskiego oraz Czerniewic. Po 4 zadania zostaną zrealizowane na Podgórzu, Rudaku i Wrzosach. Dla okręgu Jakubskie-Moke, Chełmińskie i Kaszczorek wybrano do realizacji po 3 projekty. Po 2 projekty będą zrealizowane na Rubinkowie, Skarpie i Stawkach. W okręgach Grębocin-Bielawy i Staromiejskie - po jednym projekcie. Z listy ogólnomiejskiej do realizacji trafi 10 zadań.

Sporym zaskoczeniem jest zmiana struktury tematycznej wybieranych projektów – przez ostatnie lata, pod względem ilościowym wyraźnie dominowały propozycje związane ze środowiskiem, zielenią i zwierzętami. W tej edycji na czoło wysunęły się projekty z zakresu sportu i rekreacji – 21% (także popularne wcześniej), wysoką pozycję utrzymały place zabaw – 17%, a pierwszą trójkę zamyka promocja/edukacja/kultura – 13%.  Dopiero na czwartym miejscu propozycje związane z zielenią – 12% spośród wybranych projektów.

Warto dodać, że głosowanie w budżecie obywatelskim Torunia odbyło się już po raz dwunasty. Korzystając z tej możliwości, na lata 2014-2025 torunianie wybrali w sumie 658 projektów, decydując o przeznaczeniu łącznej kwoty w wysokości prawie 85,7 mln zł.


Do pobrania: