Wrzosy w budowie | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wrzosy w budowie

Remonty ulic, budowa kilku dróg osiedlowych i przygotowanie kolejnych projektów - tak na Wrzosach upłynął 2011 rok. Roboty drogowe były związane z przywracaniem dobrego stanu ulic po zakończonych pracach kanalizacyjnych oraz trwającą intensywną rozbudową osiedla.

Ulica Zbożowa obsługuje nowe osiedle domów wielorodzinnych

Odcinek po odcinku odbudowywane są na Wrzosach ulice po zakończonym, kilkuletnim programie budowy kanalizacji. Po oddanej do użytku w listopadzie 2010 roku głównej arterii Wrzosów - Szosie Chełmińskiej, całkowicie przebudowanej, poszerzonej i wyposażonej w dogodne zjazdy, zatoczki parkingowe i ścieżkę rowerową - w 2011 roku drogowcy skoncentrowali się na remontach i odbudowie mniejszych uliczek osiedlowych. Powstało też kilka nowych dróg, zapewniających obsługę komunikacyjną Wrzosów, szczególnie w intensywnie rozwijającej się północnej części osiedla, gdzie powstaje zarówno zabudowa jedno-, jak i wielorodzinna.

Zbożowa jeszcze niedawno i dzisiaj

 

W 2011 roku kontynuowana była przebudowa ulicy Zbożowej. Na 200-metrowym odcinku od ul. Rzepakowej do ul. Szafranowej powstała jezdnia z jednostronnym chodnikiem z kostki betonowej i kanalizacja deszczowa. Zamontowano też oświetlenie i wykonano zjazdy do posesji. Koszt robót wyniósł 514 tysięcy złotych.

Ulica Śliwowa w nowym standardzie 

Roboty drogowe prowadzono też na 224 metrach ulicy Śliwowej - powstała tam pieszojezdnia z kostki betonowej, odwodnienie i zjazdy do posesji. Podobnie po przebudowie wygląda ulica Bananowa, która zmieniła swój wygląd na odcinku 160 metrów. W nowoczesnych parametrach została również zbudowana ulica Brzoskwiniowa, do niedawna gruntowa, pełna wybojów i dziur. Gładka jezdnia o szerokości 6 metrów, obustronny chodnik z kostki betonowej, zjazdy do posesji, odwodnienie i miejsca do parkowania całkowicie zmieniły wygląd nowego fragmentu osiedla. Koszt robót wyniósł 1 021 630 złotych.

Ulica Brzoskwiniowa dwa lata temu, a poniżej - dzisiaj

 

Drogowcy zmienili także standard ulicy Urodzajnej - tu powstało prawie 200 metrów pieszojezdni z odwodnieniem i zjazdami do posesji. Roboty kosztowały 228 tysięcy złotych, ich wykonawcą była firma Kunst. Zakończono również I etap przebudowy ul. Żytniej. Na odcinku od ul. Rzepakowej do ul. Szafranowej powstała jezdnia o nawierzchni bitumicznej, chodnik jednostronny, kanalizacja deszczowa i nowe lampy.

Narcyzowa była remontowana na dwóch odcinkach

  

Na Narcyzowej prace objęły 190-metrowy odcinek od ul. Fasolowej do ul. Słonecznej. Wykonano tam nową jezdnię z podbudową i chodniki z polbruku oraz zamontowano nowe kratki ściekowe. Roboty kosztowały 309 tysięcy złotych, a wykonawcą była firma Kunst. Standard poprawił też 80-metrowy odcinek Narcyzowej od ulicy Łubinowej do Zagonowej, za 113 tys. zł odnowiła go firma PBDI. Z kolei na Fasolowej przybyło miejsc parkingowych. 10 kolejnych  drogowcy wybudowali kosztem 43 tys. złotych na odcinku od Narcyzowej do ul. Tulipanowej.

Gruntowa do tej pory ulica Zagonowa na 640-metrowym odcinku od ul. Selerowej do Szosy Chełmińskiej ma już bezpieczną pieszojezdnię na podbudowie z gruzu i nowe wpusty uliczne.

Ulica Lisia dzisiaj i wczoraj

Za 338 tysięcy złotych drogowcy przebudowali również 307 metrów ulicy Rysiej - od ul. Słowiczej do ul. Koziej. Powstała tam pieszojezdnia, zamontowano progi zwalniające, wykonano zjazdy do posesji i odwodnienie.  Na Lisiej - na odcinku od Sokolej do Koziej - powstała jezdnia o szerokości 6 metrów , obustronny chodnik, zjazdy do posesji i odwodnienie. Prace kosztowały 1 145 736 złotych.

Nowa pieszojezdnia na Kruczej 

Zakończyła się przebudowa ulicy Kruczej (od Jeleniej do Słowiczej), ul. Wrzosowej (od ul. Lisiej do ul. Słowiczej) i Niedźwiedziej. Na Niedźwiedziej i Kruczej powstała pieszojezdnia, zbudowano miejsca do parkowania i wykonano odwodnienie. Natomiast na ul. Wrzosowej powstała jezdnia z obustronnym chodnikiem, zjazdami i odwodnieniem.  Koszt przebudowy tych ulic wyniósł ponad 1 mln złotych. Wykonawcą prac było PBD Bielczyny.

To nie koniec prac drogowych na Wrzosach. Do końca kwietnia 2012 roku nowy wygląd zyska również ul. Makowa. Przebudowa obejmie 441 metrów od ul. Żytniej do Zbożowej. Za prawie 800 tysięcy złotych drogowcy wybudują tu jezdnię o szerokości 6 metrów, dwustronny chodnik, zjazdy do posesji i odwodnienie.

Roboty na Makowej ruszą wiosną 2012    

Gotowe są też dokumentacje dla: Łubinowej, Stokrotkowej, Konopnej, Żytniej, Chmielnej, Koziej, Warzywnej, Rodzynkowej i Sarniej. Prace na tych ulicach będą realizowane w miarę posiadanych na ten cel środków.


[4.01.2012]

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.