SCHEMATOM STOP! | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

SCHEMATOM STOP!

Tytuł projektu:
SCHEMATOM STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy - pilotaż

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet I „Zatrudnienie i integracja społeczna”
Działanie 1.2 „Wsparcie systemowe instytucji pomocy i integracji społecznej”
Instytucją zarządzającą jest Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Realizatorzy:
Lider: Miasto Toruń – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu
Partner: Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia

Dane finansowe:
MOPR:
Wartość projektu: 494 189,49 zł
Kwota dofinansowania: 494 189,49 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Społeczny i Budżet Państwa
PUP: Wkład rzeczowy.

Termin realizacji:
23.01.2014 r. – 31.03.2015 r.

Termin podpisania umowy o dofinansowanie:
23.01.2014 r.

Opis projektu:
Cel:
Głównym celem projektu było utworzenie skoordynowanego systemu współpracy instytucjonalnej wobec rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym z tytułu bezrobocia lub pozostawania w trwałym pokoleniowym bezrobociu i niemożności wyjścia z systemu świadczeń pomocy społecznej, a także testowe wypracowanie nowych instrumentów rodzinnej aktywizacji i integracji społecznej.

Grupa docelowa:
Pracownicy instytucji pomocy i integracji społecznej, instytucji rynku pracy oraz samorządowej administracji publicznej.

Zadania:
1. Opracowanie rodzinnych programów aktywizacji zawodowej, pomocy i integracji społecznej. Rodzinne programy aktywizacji przyjęły formę modelowych rozwiązań pracy z rodzinami wielodzietnymi zagrożonymi wykluczeniem społecznym z tytułu długotrwałego bezrobocia i ubóstwa.

2. Powstały dwa rodzaje zespołów: Powiatowe Zespoły Koordynujące Współpracę oraz Mobilne Grupy Interdyscyplinarne.
Zadaniem Powiatowych Zespołów Koordynujących Współpracę było m.in. przygotowanie szczegółowych zasad współpracy instytucji obu systemów w ramach testowania modeli oraz zapoznanie poszczególnych gmin z modelami testowymi, które będą stanowiły rodzaj wytycznych dla gmin do opracowywania ich własnych rozwiązań na bazie modeli. Powiatowe Zespoły były odpowiedzialne za opracowanie tzw. Lokalnych Programów Interdyscyplinarnej Współpracy, wspólnego lokalnego katalogu działań integrującego pracowników instytucji obu obszarów we wspólnych działaniach na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i bezrobociem, w tym szczególnie rodzin objętych pilotażem.

Mobilne Grupy Interdyscyplinarne przyjęły natomiast postać 10-osobowych zespołów tworzonych przez pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej oraz instytucji rynku pracy. Były one odpowiedzialne za opracowanie i wdrożenie rodzinnych programów dla wybranych rodzin (z wykorzystaniem wskazówek modelowych), a następnie przedłożenie ich do akceptacji przez Powiatowe Zespoły Koordynujące Współpracę.

Po powołaniu obu Zespołów, a także opracowaniu Lokalnych Programów Interdyscyplinarnej Współpracy i rodzinnych programów rozpoczął się etap wdrażania wypracowanych rozwiązań poprzez pracę z członkami dziesięciu rodzin. Mobilna Grupa Interdyscyplinarna działała bezpośrednio w terenie z rodzinami beneficjentów pomocy społecznej animując wdrażanie elementów programów. Dzięki takiemu działaniu nastąpiło zbliżenie instytucji do środowiska osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej oraz realna współpraca pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej oraz instytucji rynku pracy wobec rodzin z wykorzystaniem filaru reintegracji społecznej i zawodowej na poziomie powiatu i gminy.

Osiągnięte rezultaty:

  • opracowanie Modelu Lokalnej Interdyscyplinarnej Współpracy i modelu programów rodzinnych;
  • wdrożenie nowatorskich programów współpracy instytucji pomocy i integracji społecznej oraz instytucji rynku pracy tzw. Lokalne Programy Interdyscyplinarnej Współpracy;
  • wzrost wiedzy wśród pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej oraz instytucji rynku pracy nt. specyfiki pracy tych instytucji z klientem, wspólnych problemów oraz obszarów wymagających skoordynowanej współpracy;
  • uzyskanie wiedzy pozwalającej określić najbardziej efektywne działania wskazane do implementacji w obszarze pomocy i integracji społecznej oraz rynku pracy;
  • wzrost spójności działań instytucji obu obszarów;
  • wzrost satysfakcji klientów instytucji rynku pracy i pomocy i integracji społecznej.

Projekt został zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2007-2013
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Instytucje pomocy i integracji społecznej
Pracownicy instytucji rynku pracy
Tematyka projektu: 
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • 100 dni Pawła Gulewskiego jako Prezydenta Torunia
    Miasto
    15 sierpnia minęło 100 dni od zaprzysiężenia Pawła Gulewskiego na stanowisko Prezydenta Miasta Torunia.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • - Od godz. 12:00 w czwartek 15 sierpnia do godz. 20:00 w sobotę 17 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.