Remont budynku przy Franciszkańskiej 9 | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Remont budynku przy Franciszkańskiej 9

Tytuł projektu:
Wykonanie remontu konserwatorskiego i adaptacji na cele muzealne budynku przy ul. Franciszkańskiej 9 w Toruniu.

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Priorytet 7 „Wspieranie przemian w miastach i w obszarach wymagających odnowy”
Działanie 7.1 „Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast”

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 2 154 350,83 zł
Dofinansowanie 1 025 000 zł

Termin realizacji:
2010-2012
29.02.2012 r. - zakończenie prac budowlanych
30.04.2012 r. - zakończenie projektu

Data podpisania umowy na dofinansowanie:
9.05.2011 r.

Opis projektu:
Kamienica przy ul. Franciszkańskiej 9 w Toruniu przylega do budynku Muzeum Podróżników, w którym od 2003 roku prezentowana jest kolekcja pamiątek pochodząca z wielu krajów pozaeuropejskich i rozmaitych kręgów kulturowych przekazana w darze mieszkańcom Torunia przez Elżbietę Dzikowską, zebrana wspólnie z Antonym Halikiem podczas licznych podróży. W dobudowanym na tyłach budynku pawilonie prezentowane są wystawy fotograficzne polskich podróżników będące plonem wypraw do ciekawych, egzotycznych miejsc na świecie.

Celem adaptacji było połączenie budynków przy ul. Franciszkańskiej 11 i 9, dzięki temu rozbudowano istniejącą wystawę stałą oraz stworzono powierzchnię dla nowych wystaw czasowych. W ramach adaptacji na podwórzu dobudowano pawilon, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Muzeum Podróżników. Ze względu na powiększające się zbiory Działu Kultur Pozaeuropejskich stworzono powierzchnię przeznaczoną na magazyn zbiorów.

Modernizacja budynku objęła wykonanie remontu konserwatorskiego elewacji, remont więźby dachowej pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej, schodów, połączenie z obecnym Muzeum Podróżników poprzez przebicie otworów drzwiowych na parterze i I piętrze, przebudowę pomieszczeń, dostosowanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania oraz stworzenie systemów ochrony antywłamaniowej i przeciwnapadowej, przeciwpożarowej, montaż systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego wraz z termomodernizacją, stałe wyposażenie wystawiennicze projektowanych ekspozycji. Montaż windy umożliwił zwiedzanie wystaw osobom niepełnosprawnym.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w grudniu 2012 roku wznowiło swą działalność po rocznej przerwie, podczas której trwały remonty i prace nad wystawą stałą pt. Pasja podróżowania, między innymi w modernizowanym budynku. Uroczystości otwarcia nowej ekspozycji, z udziałem Elżbiety Dzikowskiej oraz innych zasłużonych gości, odbyły 24 stycznia 2013 roku i połączyły się przy tej okazji ze świętowaniem jubileuszu dziesięciolecia powstania Muzeum oraz  rocznicy  92. urodzin jego patrona - Tony’ego Halika.

Realizator:
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Projekt został zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Foto

 

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2007-2013
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Infrastruktura kulturalna
Rewitalizacja
Turystyka i rekreacja
Realizator: 
Muzeum Okręgowe

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • 100 dni Pawła Gulewskiego jako Prezydenta Torunia
    Miasto
    15 sierpnia minęło 100 dni od zaprzysiężenia Pawła Gulewskiego na stanowisko Prezydenta Miasta Torunia.
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • - Od godz. 12:00 w czwartek 15 sierpnia do godz. 20:00 w sobotę 17 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.