Kilkanaście spektakli oraz działań z pogranicza teatru i innych sztuk, spotkania z twórcami, koncerty i wystawa złożą się na 23. Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra”. Na festiwal Klub Od Nowa zaprasza 14-21 marca.
Doroczny przegląd stara się prezentować najciekawsze zjawiska teatru pozainstytucjonalnego. I choć granica między tym, co pokazywane jest w teatrze repertuarowym i tzw. alternatywnym dawno już się zatarła, na Klamrze mamy często okazję do oglądania spektakli poszukujących i żywo reagujących na problemy współczesności. Odniesień do tego, co najbardziej aktualne nie zabraknie także w tym roku.
Z pewnością do tej grupy spektakli będzie można zaliczyć prezentację zwycięzcy ubiegłorocznego plebiscytu publiczności - teatru Usta Usta Republika. „Batalion” poznańskich twórców otworzy Klamrę. Tym razem artyści, w charakterystycznym dla siebie, zaprawionym gorzkim dowcipem stylu zadawać będą pytania o wojnę. „Czy chcemy walczyć? Czy musimy walczyć? O co? O terytorium, godność, wiarę? Kto jest naszym wrogiem? Jesteśmy agresorem czy obrońcą? Czy istnieje jeszcze wojna sprawiedliwa?” – zastanawiają się twórcy. Już sam tytuł spektaklu Trzeciego Teatru Lecha Raczka (jednego z założycieli Teatru Ósmego Dnia) sygnalizuje włożenie kija w mrowisko. „Spisek smoleński” to tekst o katastrofie i jej konsekwencjach, który, jak twierdzi autor, powstał ze złości. „Nie mogłem znieść wycia cmentarnych hien, silnych poparciem ludzi zmanipulowanych przez politykę, zagubionych w perfidnie niezrozumiałej nowoczesności, którym światło grobowego znicza jawi się jako pewna lampa kierunkowa” – pisze Lech Raczak. „To spektakl o zawłaszczaniu pamięci” – pisała w recenzji Marta Kaźmierska. „Wychodzimy naprzeciw aktualnym tematom i aktualnej atmosferze” zapowiadają przedstawienie „Wielogłos” twórcy z Teatru Węgajty. W spektaklu odbijają się takie wydarzenia jak spalenie tęczy w Warszawie oraz początek wojny na Ukrainie. Artyści chcieli oddać stan zagrożenia, niepokoju, który towarzyszy nam w ostatnich miesiącach. Znana z tworzenia teatru zaangażowanego Komuna//Warszawa odwołuje się do słynnego spektaklu z 1968 r. „Paradise Now” prekursora alternatywy, nowojorskiego The Living Theatre. Przedstawienie, w którym artyści obnażali się przed publicznością i potem wychodzili w przestrzeń miasta wywołało w USA liczne zamieszki. Odnosząc się do tej ikony Komuna Warszawa zastanawia się nad procesem zmian w teatrze i w polityce na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Stołeczni artyści zaprezentują też na Klamrze „Komuna//You//Tube//Party”. Będą to filmy i live acts.
Dwa spektakle odnosić się będą do Holokaustu. „The Hideout/Kryjówka”, głośne przedstawienie w reżyserii Pawła Passiniego, w wykonaniu neTTheatre, będzie z pewnością jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalu. Kanwą spektaklu jest nieznany epizod z życia aktorki Ireny Solskiej, która w czasie wojny ukrywała Żydówki. Widzowie zabrani do kryjówki kobiet stają się uczestnikami ich historii. Jak pisze w „Teatrze” Katarzyna Flader-Reszowa, to spektakl „o grzęzawisku niezabliźnionych ran, o wyobrażeniu niewyobrażalnego, o zbieraniu śladów, resztek, które pozostały z przeszłości. A nade wszystko o próbie zrozumienia niezrozumiałego i przywracaniu utraconej pamięci”. Miłość z zagładą w tle to temat spektaklu „Rewia ognia”, który przywiezie powracający po czterech latach przerwy do Torunia Teatr Cinema. Inspiracją dla opowiedzianej ruchem i środkami wizualnymi historii była dla reżysera Zbigniewa Szumskiego poetycka proza żydowskiego teozofa Edmonda Jabèsa.
Z Teatrem Cinema przez lata związany był aktor Jan Kochanowski. Tym razem wystąpi on na Klamrze w duecie z doskonale znanym publiczności tancerzem Leszkiem Bzdylem. Panowie opowiedzą publiczności „Baśnie z mchu i liszaja”. Katarzyna Sałacińska zwraca uwagę na humor i liczne podteksty zawarte w spektaklu, które sprawiają, że to raczej baśnie dla dorosłych niż dla dzieci. Na tym nie kończą się klamrowe propozycje teatru ruchu. Grupa K I J O w spektaklu „DO” właśnie za pomocą tego środka wyrazu opowie o podróżach, przede wszystkim tych wewnętrznych. Po raz pierwszy przyjedzie też do Torunia Teatr Ba-Q, który w spektaklu „Ćma” odwoła się do biografii Kazimiery Iłłakowiczówny i spróbuje spojrzeć na poetkę oczami współczesnych dziewczyn. Do klasyki literatury teatralnej odwoła się z kolei Adam Walny. Z udziałem stworzonych przez siebie lalek-instrumentów przedstawi Szekspirowskiego „Hamleta”. Dramat duńskiego księcia w formie lalkowego monodramu nada z pewnością znanemu tekstowi nowych znaczeń.
Klamra przyniesie również szereg wydarzeń z pogranicza teatru i innych sztuk. Gościem festiwalu będzie m.in. znakomity reżyser Piotr Cieplak, który z towarzyszeniem muzycznym duetu SzaZa zaprezentuje słuchowisko na żywo oparte na jego pamiętniku z podróży „O niewiedzy w praktyce czyli rowerem do Portugalii”. Unia Teatr Niemożliwy pokaże „Aleatorium”, które w podtytule ma „Koncert na wizje, 10 instrumentów i niemą śpiewaczkę”. Aleatoryzm w sztuce polega na wprowadzeniu przypadku do procesu tworzenia, z pewnością więc ta kategoria będzie znaczącym budulcem pokazu. Po raz kolejny na Klamrze zaprezentuje się Grupa Teraz, którą w „Jednośladach” wspomoże psycholożka i improwizatorka Ewa Czernowicz. Na deser, na zakończenie festiwalu 21 marca zaplanowano koncert Natalii Przybysz.
Więcej w marcowym numerze miesięcznika >>IKAR www.torun.pl/aktualnosc/ikar-na-marzec
Rezerwacje biletów pod adresem: klamra.rezerwacje@gmail.com Karnety i bilety dostępne są wyłącznie w Od Nowie: w Informacji od 9.00 - 16.00; w barze od 16.00 - 22.00. Ceny karnetów (w cenie karnetu koncert Natalii Przybysz 21 marca):
- 150 zł - studenci, absolwenci UMK (posiadający kartę Absolwenta UMK)
- 180 zł - pozostałe osoby
Ceny biletów:
- 14.03 "Batalion" USTA USTA REPUBLIKA 30 zł
- 15.03 "Baśnie z mchu i liszaja" Bzdyl&Kochanowski 30 zł
- 15.03 "O niewiedzy w praktyce - czyli rowerem do Portugalii" SzaZa i Piotr Cieplak 20 zł
- 16.03 "Rewia Ognia" Teatr Cinema 30 zł
- 16.03 "Hamlet" WALNY TEATR 20 zł
- 17.03 "Wielogłos" Teatr WĘGAJTY 30 zł
- 17.03 "Aleatorium - Koncert na wizję, 10 instrumentów i niemą śpiewaczkę" UNIA TEATR NIEMOŻLIWY 30 zł
- 18.03 "Ćma" teatr Ba-Q 20 zł
- 18.03 "Jednoślady" Grupa TERAZ i Ewa Czernowicz 20 zł
- 19.03 "Spisek Smoleński" TRZECI TEATR Lecha Raczaka 30 zł
- 19.03 "Do" Grupa KIJO 20 zł
- 20.03 "Paradise Now? Re//Mix Living Theatre" KOMUNA //WARSZAWA 30 zł
- 21.03 "The HIDEOUT / Kryjówka" neTTheatre 50 zł
- 21.03 Koncert Natalii Przybysz 40 zł-przedsprzedaż, 50 zł-w dniu koncertu