Tytuł projektu:
Kompetentni 2010.
Program Operacyjny:
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet VI "Rynek pracy otwarty dla wszystkich"
Działanie 6.1 "Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie"
Poddziałanie 6.1.2 "Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie"
Wartość projektu:
278 593,38 zł
Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny (85%), Fundusz Pracy (15%)
Kwota dofinansowania:
236 804,37 zł (EFS), 41 789,01 zł (Fundusz Pracy)
Realizator:
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia
Cel:
Celem głównym projektu było zwiększenie efektywności i jakości pośrednictwa pracy i doradztwa zawodowego oraz usług świadczonych na rzecz osób bezrobotnych i poszukujących pracy zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie pracy dla Miasta Torunia.
Cele szczegółowe:
- utrzymanie standardów rynku pracy,
- dofinansowanie zatrudnienia pośredników pracy i doradców zawodowych,
- nabycie lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych kluczowych pracowników urzędu pracy,
- monitorowanie zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Toruniu,
- zwiększenie świadomości mieszkańców Torunia nt. lokalnego rynku pracy,
- podniesie standardu współpracy i komunikacji urzędu pracy z podmiotami związanymi z lokalnym rynkiem pracy (w tym z pracodawcami)
- zwiększenie świadomości nt. równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.
Grupa docelowa:
Wsparciem zostało objętych 31 kluczowych pracowników Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia wykonywujących zadania bezpośrednio związane z aktywizacją bezrobotnych Do projektu przystąpiły osoby zainteresowane podniesieniem swoich kwalifikacji zawodowych.
Dodatkowo kontynuowane było dofinansowanie wynagrodzenia dla 4 etatów pośredników pracy i 2 etatów doradców zawodowych, których rekrutacja została przeprowadzona w ramach poprzednich projektów z Poddziałania 6.1.2 PO KL.
Główne działania:
Jednym z zaplanowanych w projekcie działań była kontynuacja dofinansowania zatrudnienia pośredników pracy oraz doradców zawodowych. 31 uczestników wzięło udział w szkoleniach tematycznie powiązanych z pełnionymi przez nich obowiązkami. W ramach projektu przeprowadzony był także monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Toruniu, a jego wyniki w postaci raportów rozpowszechnione wśród osób bezrobotnych, poszukujących pracy, pracodawców oraz przedstawicieli jednostek szkoleniowych.
Czas realizacji:
od 1 stycznia 2010 r. do 31 marca 2011 r.
Rezultaty:
- utrzymanie poziomu zatrudnienia pośredników pracy i doradców zawodowych w urzędzie pracy zgodnie z obowiązującymi standardami usług rynku pracy,
- podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności pracowników urzędu pracy zajmujących się bezpośrednią aktywizacją zawodową bezrobotnych,
- stworzenie w oparciu o przeprowadzony monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych, kompleksowego badania, które pozwoliło na efektywny dobór usług rynku pracy dla osób bezrobotnych zgodny z preferencjami pracodawców,
- wzrost poziomu wiedzy społeczeństwa na temat rynku pracy oraz zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Toruniu,
- usprawnienie przepływu informacji pomiędzy instytucjami posiadającymi informacje na temat lokalnego rynku pracy oraz mającymi wpływ na kształt ofert edukacyjnych.
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.