Tytuł projektu:
IMPULS 50+. Strategie aktywizacji zawodowej osób starszych dla Publicznych Służb Zatrudnienia
Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Priorytet IV „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”
Działanie 4.3 „Współpraca ponadnarodowa”
Dane finansowe:
Wartość projektu: 1 210 792,86 zł (w tym dla PUP dla Miasta Torunia – 70 466,91 zł)
Kwota dofinansowania: 1 174 388,29zł (w tym dla PUP dla Miasta Torunia - 70 466,91 zł)
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny
Termin realizacji:
01.07.2016 r. – 31.12.2018 r.
Realizator:
Lider projektu: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Partner zagraniczny: Bundesagentur für Arbeit (BA) Regionaldirektion Berlin-Brandenburg
Partnerzy krajowi:
- Fundacja Gospodarcza Pro Europa
- Przedsiębiorstwo Inwestycyjne „Bud-Tech”
- Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia
- Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu
Termin podpisania umowy o dofinansowanie projektu:
10.10.2016 r.
Opis projektu:
Cel główny:
Poprawa skuteczności działania Publicznych Służb Zatrudnienia w zakresie zwiększania zatrudnialności i zatrudnienia bezrobotnych 50+ poprzez adaptację rozwiązań zagranicznych do warunków polskich. Przetestowanie w trzech powiatowych urzędach pracy na grupie 45 bezrobotnych (w tym 15 osób z Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia) i wdrożenie przez 24 powiatowe urzędy pracy, kompleksowej strategii aktywizacji zawodowej bezrobotnych 50+ bazującej na niemieckich doświadczeniach dotyczącej aktywizacji i integracji powyższej grupy.
Cel szczegółowy:
Wdrożenie nowych rozwiązań, w szczególności z zakresu aktywizacji zawodowej, kształcenia przez całe życie i tworzenia oraz realizacji polityk publicznych, dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi.
Grupa docelowa:
Wsparciem zostali objęci:
- użytkownicy - trzy powiatowe urzędy pracy; pracownicy powiatowych urzędów pracy - doradcy zawodowi pełniący funkcję doradcy klienta, którzy mieli możliwość przetestowania innowacyjnej strategii pracy z bezrobotnym 50+, co zapewniło możliwość porównania wzorca transferowanego z Niemiec z dotychczasowymi metodami pracy z bezrobotnymi 50+.
- odbiorcy - 45 osób (18 kobiet i 27 mężczyzn) bezrobotnych powyżej 50 roku życia zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy (w tym 15 osób w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia) wyłonionych do testowania, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego.
W fazie wdrażania strategii użytkownikami były 24 powiatowe urzędy pracy, co stanowiło w przybliżeniu 5% wszystkich powiatowych urzędów pracy w Polsce.
Główne działania:
- Przygotowanie rozwiązania we współpracy z partnerem ponadnarodowym.
- Testowanie wypracowanego rozwiązania w grupie docelowej projektu.
- Analiza efektów testowanego rozwiązania z uwzględnieniem opinii ekspertów merytorycznych oraz z uwzględnieniem wsparcia partnera ponadnarodowego.
- Opracowanie ostatecznej wersji kompleksowej strategii aktywizacji osób 50+, gotowej do wdrożenia, z uwzględnieniem wyników testowania i przeprowadzonej analizy przy wsparciu partnera ponadnarodowego.
- Działania związane z wdrożeniem rozwiązania do praktyki.
- Wypracowanie rekomendacji dla instytucji użytkownika.
Planowane rezultaty:
- 33 instytucje, które wdrożyły nowe rozwiązania dzięki współpracy z partnerem zagranicznym.
- Transfer i zaadoptowanie niemieckich rozwiązań w formie opracowania kompleksowej strategii aktywizacji zawodowej osób starszych oraz w formie podręcznika z ostateczną wersją strategii.
- 64 reprezentantów partnerstwa ponadnarodowego i grup docelowych, które wzięły udział w wymianie doświadczeń i informacji za pośrednictwem platformy internetowej.
- Podniesienie świadomości, wiedzy i umiejętności 9 doradców zawodowych powiatowych urzędów pracy testujących opracowane rozwiązanie w zakresie nowych form aktywizacji bezrobotnych 50+, wypracowanych w partnerstwie ponadnarodowym.
- 20 osób bezrobotnych w wieku 50+ objętych testowaniem, którzy w okresie 3 miesięcy od momentu zakończenia prowadzenia wobec nich działań podjęły zatrudnienie.
- Wzrost świadomości w 4 jednostkach krajowych partnerów projektu zakresie wdrożenia nowych narzędzi w procesie aktywizacji zawodowej w grupie osób bezrobotnych 50+ .
- Rekomendacja w zakresie skutecznego i trwałego stosowania kompleksowej strategii zatrudniania osób bezrobotnych 50+ w instytucjach rynku pracy w Polsce.
- Podniesienie świadomości, wiedzy i umiejętności 80 doradców zawodowych powiatowych urzędów pracy w zakresie nowych form aktywizacji bezrobotnych 50+, wypracowanych w partnerstwie ponadnarodowym.
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.