IMPULS 50+

Tytuł projektu:
IMPULS 50+. Strategie aktywizacji zawodowej osób starszych dla Publicznych Służb Zatrudnienia

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Priorytet IV „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”
Działanie 4.3 „Współpraca ponadnarodowa”

Dane finansowe:
Wartość projektu: 1 210 792,86 zł (w tym dla PUP dla Miasta Torunia –  70 466,91 zł)
Kwota dofinansowania: 1 174 388,29zł (w tym dla PUP dla Miasta Torunia - 70 466,91 zł)
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny

Termin realizacji:
01.07.2016 r. – 31.12.2018 r.

Realizator:
Lider projektu: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Partner zagraniczny: Bundesagentur für Arbeit (BA) Regionaldirektion Berlin-Brandenburg
Partnerzy krajowi:
- Fundacja Gospodarcza Pro Europa
- Przedsiębiorstwo Inwestycyjne „Bud-Tech”
- Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia
- Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu

Termin podpisania umowy o dofinansowanie projektu:
10.10.2016 r.

Opis projektu:
Cel główny:
Poprawa skuteczności działania Publicznych Służb Zatrudnienia w zakresie zwiększania zatrudnialności i zatrudnienia bezrobotnych 50+ poprzez adaptację rozwiązań zagranicznych do warunków polskich. Przetestowanie w trzech powiatowych urzędach pracy na grupie 45 bezrobotnych (w tym 15 osób z Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia) i wdrożenie przez 24 powiatowe urzędy pracy, kompleksowej strategii aktywizacji zawodowej bezrobotnych 50+ bazującej na niemieckich doświadczeniach dotyczącej aktywizacji i integracji powyższej grupy.

Cel szczegółowy:

Wdrożenie nowych rozwiązań, w szczególności z zakresu aktywizacji zawodowej, kształcenia przez całe życie i tworzenia oraz realizacji polityk publicznych, dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi.

Grupa docelowa:
Wsparciem zostali objęci:

  • użytkownicy - trzy powiatowe urzędy pracy; pracownicy powiatowych urzędów pracy - doradcy zawodowi pełniący funkcję doradcy klienta, którzy mieli możliwość przetestowania innowacyjnej strategii pracy z bezrobotnym 50+, co zapewniło możliwość porównania wzorca transferowanego z Niemiec z dotychczasowymi metodami pracy z bezrobotnymi 50+.
  •  odbiorcy - 45 osób (18 kobiet i 27 mężczyzn) bezrobotnych powyżej 50 roku życia zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy (w tym 15 osób w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia) wyłonionych do testowania, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego.

W fazie wdrażania strategii użytkownikami były 24 powiatowe urzędy pracy, co stanowiło w przybliżeniu 5% wszystkich powiatowych urzędów pracy w Polsce.

Główne działania:

  • Przygotowanie rozwiązania we współpracy z partnerem ponadnarodowym.
  • Testowanie wypracowanego rozwiązania w grupie docelowej projektu.
  • Analiza efektów testowanego rozwiązania z uwzględnieniem opinii ekspertów merytorycznych oraz z uwzględnieniem wsparcia partnera ponadnarodowego.
  • Opracowanie ostatecznej wersji kompleksowej strategii aktywizacji osób 50+, gotowej do wdrożenia, z uwzględnieniem wyników testowania i przeprowadzonej analizy przy wsparciu partnera ponadnarodowego.
  • Działania związane z wdrożeniem rozwiązania do praktyki.
  • Wypracowanie rekomendacji dla instytucji użytkownika.

Planowane rezultaty:

  • 33 instytucje, które wdrożyły nowe rozwiązania dzięki współpracy z partnerem zagranicznym.
  • Transfer i zaadoptowanie niemieckich rozwiązań w formie opracowania kompleksowej strategii aktywizacji zawodowej osób starszych oraz w formie podręcznika z ostateczną wersją strategii.
  • 64 reprezentantów partnerstwa ponadnarodowego i grup docelowych, które wzięły udział w wymianie doświadczeń i informacji za pośrednictwem platformy internetowej.
  • Podniesienie świadomości, wiedzy i umiejętności 9 doradców zawodowych powiatowych urzędów pracy testujących opracowane rozwiązanie w zakresie nowych form aktywizacji bezrobotnych 50+, wypracowanych w partnerstwie ponadnarodowym.
  • 20 osób bezrobotnych w wieku 50+ objętych testowaniem, którzy w okresie 3 miesięcy od momentu zakończenia prowadzenia wobec nich działań podjęły zatrudnienie.
  • Wzrost świadomości w 4 jednostkach krajowych partnerów projektu zakresie wdrożenia nowych narzędzi w procesie aktywizacji zawodowej w grupie osób bezrobotnych 50+ .
  • Rekomendacja w zakresie skutecznego i trwałego stosowania kompleksowej strategii zatrudniania osób bezrobotnych 50+ w instytucjach rynku pracy w Polsce.
  • Podniesienie świadomości, wiedzy i umiejętności 80 doradców zawodowych powiatowych urzędów pracy w zakresie nowych form aktywizacji bezrobotnych 50+, wypracowanych w partnerstwie ponadnarodowym.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania
Okres programowania 2014-2020
Fundusz
Europejski Fundusz Społeczny
Program
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Typ projektu
Projekt konkursowy
Grupa docelowa
Osoby dorosłe podnoszące kwalifikacje zawodowe, Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, Pracownicy instytucji rynku pracy
Tematyka projektu
Podniesienie kwalifikacji zawodowych, Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia