Festiwal NADA
Kolejna plenerowa edycja Festiwalu NADA już we wrześniu na terenie Centrum Park Urbitor
Wystąpią:
Kaśka Sochacka
Nosowska / Król
Zalewski
Hubert.
Coals
Kosmonauci
shama
Runo
i wielu innych...




















Kolejna plenerowa edycja Festiwalu NADA już we wrześniu na terenie Centrum Park Urbitor
Wystąpią:
Kaśka Sochacka
Nosowska / Król
Zalewski
Hubert.
Coals
Kosmonauci
shama
Runo
i wielu innych...
Badacze i studenci z UMK oraz pracownicy lokalnych instytucji kultury i nauki w przystępny oraz atrakcyjny sposób prezentują swoje osiągnięcia, przybliżają dyscypliny, którymi się zajmują i aktualne tematy badawcze. Naukowe święto to również okazja, by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych – laboratoriów, muzealnych magazynów, pracowni artystów oraz na zaplecza firm i instytucji. Ponad 130 imprez, 18 bloków tematycznych, 6 głównych stref wydarzeń w mieście. Myśląc o punktach zwrotnych chcemy skupić się m.in. na granicznych datach i zdarzeniach – odkryciach, wynalazkach, nowych teoriach, istotnych wydarzeniach w biografiach naukowców i artystów. Pokażemy przełomowe momenty oraz kamienie milowe w nauce i sztuce, które wyznaczyły nowe podejścia i standardy, zdarzeń początkujących istotne zmiany.
Szczegóły (program, zapisy): festiwal.torun.pl. Współorganizatorzy: Urząd Miasta Torunia, Towarzystwo Naukowe w Toruniu
Udział we wszystkich festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na część z nich wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Informacje o zapisach i wejściówkach na stronie festiwalu.
Festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Co roku pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.
7.04. (poniedziałek)
8.04. (wtorek)
9.04. (środa)
10.04. (czwartek)
Ponadto: 7-10.04. od godz. 16.00 do rozpoczęcia pierwszego seansu Rafał Kołacki – instalacja dźwiękowa „Sumud”, odtwarzająca atmosferę demonstracji antywojennej, która przeszła ulicami Berlina 11 stycznia 2025 r.
Wstęp wolny
Pierwszy w Polsce festiwal poświęcony w pełni dzieciom i młodzieży. W programie kreatywne warsztaty, seanse dla najmłodszych, gra miejska oraz koncert.
5.04. (sobota)
Miejsce: Dom Muz Rudak, ul. Okólna 169. Bilety: 10 zł
Miejsce: Dom Muz Rudak, ul. Okólna 169. Bilety: 10 zł
6.04. (niedziela)
Miejsce: Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6. Bilety: 10 zł
Miejsce: Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6. Bilety: 30 zł
Festiwal prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez polskie teatry niezależne. Celem jest pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej, stąd obecność teatrów posługujących się różnorodnym językiem i środkami wyrazu, operujących rozmaitą poetyką i klimatem spektakli.
22.03. (sobota)
23.03. (niedziela)
24.03. (poniedziałek)
25.03. (wtorek)
26.03. (środa)
27.03. (czwartek)
28.03. (piątek)
29.03. (sobota)
Bilety dostępne w kasie ACKiS „Od Nowa”.
Głównym celem gali jest uhonorowanie wybitnych studentów oraz pracowników poprzez plebiscyt, w którym społeczność akademicka wyróżnia zasłużone osoby w dziewięciu prestiżowych kategoriach. Gala w tym roku zostanie połączona z obchodami 40-lecia Samorządu Studenckiego UMK.
Wstęp wolny
Trzy dni z krótkimi metrażami w rolach głównych. Tematyczne pokazy filmowe, spotkania z uznanymi twórczyniami i twórcami, koncert, a także warsztaty dla najmłodszych adeptów kina.
21.03. (piątek)
Kino fabularne na krótko
Sekcja poświęcona filmom, które udowadniają, że mniej niż godzina wystarczy, by zbudować pełnowymiarowe postacie i wciągającą fabułę. W programie znalazły się produkcje reprezentujące różne gatunki i stylistyki – od komedii i dramatu po eksperymentalne formy narracyjne.
godz. 17.00 blok 1
„Wyjście robotników z fabryki” (reż. bracia Lumière), „Gorzko” (reż. Marcin Kluczykowski), „Pomarańcza z Jaffy” (reż. Mohammed Almughanni), „Czekaj na mnie we śnie” (reż. Natalia Durszewicz), „Kompozycja z przeżyć istniejących” (reż. Joanna Szlembarska), „Nic poważnego” (reż. Kamil Czudej)
godz. 20.30 blok 2
„Siła oporu” (reż. Elżbieta Benkowska), „Ave Eva” (reż. Agnieszka Nowosielska), „Martwa natura” (reż. Małgorzata Paszko), „Polish dream” (reż. Małgorzata Suwała), „Wspaniałe kilka minut” (reż. Hubert Patynowski)
23.03. (niedziela), godz. 16.30 blok 3
„Przybieżeli” (reż. Bartosz Brzeziński), „Lament no. 1” (reż. Jakub Jakubik), „Comme des cowboys” (reż. Julia Sadowska), „Leben” (reż. Anna Płonka)
Bilety: 10 zł/ blok
22.03. (sobota)
23.03. (niedziela)
32. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych
Wydarzenie poświęcone sztuce autorów zdjęć filmowych. Tegoroczna edycja przyciągnie do Torunia czołowych twórców kina z wszystkich kontynentów. Festiwal gromadzi najlepszych operatorów, reżyserów, producentów i szerokie grono entuzjastów kina. Szczegółowy program zostanie opublikowany na początku listopada. Wśród najważniejszych gości tegorocznej edycji festiwalu znajdą się aktorka Cate Blanchett, która stanie na czele jury konkursu głównego, reżyser Steve McQueen, w którego ręce trafi Nagroda Specjalna dla Wybitnego Reżysera, aktor Hiroyuki Sanada wyróżniony Nagrodą za Najlepszą Kreację w Serialu Telewizyjnym, autor zdjęć Ed Lachman, który otrzyma Nagrodę za Całokształt Twórczości oraz dokumentalista Gianfranco Rosi uhonorowany Nagrodą za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym. Na festiwalu wyświetlonych zostanie ponad 200 filmów
Główne punkty programu:
Wydarzeniem towarzyszącym EnergaCamerimage będzie wystawa „Manifesto” Juliana Rosefelda – prezentowana na wielu ekranach instalacja filmowa poświęcona różnym manifestom artystycznym. Do realizacji dzieła artysta zaprosił Cate Blanchett, która wcieliła się w kilkanaście postaci, w tym w nauczycielkę, lalkarkę, prezenterkę wiadomości, pracownicę fabryki i bezdomnego mężczyznę. Artystka weźmie udział w wernisażu wystawy. Ekspozycja czynna będzie w Cemtrum Sztuki Współczesnej.
Bilety, karnety:
Chcąc uczestniczyć w festiwalu możemy zdecydować się na zakup karnetu (Entry Card) upoważniającego do udziału we wszystkich wydarzeniach festiwalowych bądź zakupu pojedynczych biletów w dniu projekcji bądź dniu poprzedzającym projekcję. Wcześniej należy się jednak zarejestrować na stronie internetowej
Ochrona niematerialnego dziedzictwa regionu to cel organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Festiwalu Zapomnianych Kultur. Jego druga odsłona odbędzie się między 5 a 30 listopada.
5-6.11. (wtorek-środa) Dumna: w podróży po wewnętrzną moc. Warsztaty Natalii de Barbaro
Warsztaty skierowane do kobiet pracujących w sektorze kultury, które mieszkają w mniejszych (do 10 tys. mieszkańców) miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestniczki wraz z prowadząca skupią się na kilku elementach budowania wiary w siebie, w tym na: Mapie osiągnięć, Autoportrecie Mocy oraz na Odwadze codzienności w kontekście herstorii każdej z nich.
Informacje dot. zgłoszeń na woak.pl
6.11. (środa)
23.11. (sobota), godz. 10.00 Jestem silna, bo… - warsztaty twórcze z Martą Frej
Warsztaty dla kobiet powyżej 16 r.ż., mieszkających w województwie kujawsko-pomorskim. Okazja do twórczej refleksji nad naszą wewnętrzną siłą. Uczestniczki wyrażą swoje przemyślenia poprzez tworzenie kolaży, inspirowanych pracami artystki z cyklu „Jestem silna, bo…” To kreatywna przestrzeń do odkrywania własnych źródeł mocy i ich artystycznej interpretacji.
Informacje dot. zgłoszeń na woak.pl
24.11. (niedziela)
29.11. (piątek), godz. 18.00 Panieneczki, koncert (support: Spod Strzechy)
Wieczór wokół muzyki Kujaw prezentowanej przez dwa zespoły: Spod Strzechy wykonujące autentyczne ludowe utwory oraz Panieneczki prezentujące folklor we współczesnym wydaniu. Panieneczki swoje muzyczne poszukiwania rozpoczynały na Kujawach, stąd ich muzyka jest związana głównie z tym regionem. W programie interpretacje melodii ziemi kujawskiej, okraszone brzmieniami elektronicznymi (syntezatory) i akustycznymi (skrzypce i kontrabas).
Bilety: 30 zł / 20 zł ulgowy
30.11. (sobota), godz. 17.00 Budowniczki – spektakl o liderkach społecznych z województwa kujawsko-pomorskiego. Po spektaklu spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak
Spektakl opowiada konkretne herstorie kobiet z małych miejscowości z obszaru obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Wśród różnorodnych w opowieści odnajduje uniwersalne tropy i motywy. Scenariusz opracowała Magdalena Jasińska na podstawie badań terenowych i rozmów prowadzonych razem z Anną Weistock-Mentel. Wątki pojawiające się w spektaklu będą punktem wyjścia do rozmowy z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką bestsellerowej książki „Chłopki”. Jak to się stało, że kobiety z roli osób pochłoniętych pracą w domu i gospodarstwie lub służących w bogatszych domach stały się liderkami społecznymi działającymi na rzecz swojej społeczności, często poświęcając tym samym swoje życie prywatne?
Wstęp wolny
Jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali bluesowych w kraju. Festiwal prezentuje różne formy i rodzaje bluesa. Na scenie „Od Nowy” pojawiają się wykonawcy reprezentujący bluesa elektrycznego i akustycznego, boogie, jump, west coast, blues-rocka, country bluesa i oczywiście nieśmiertelnego bluesa chicagowskiego. Bywalcy festiwalu mogą podziwiać zespoły, duety i solistów, weteranów i młodych adeptów bluesowej sztuki, którzy mają okazję wystąpić przed szerszą publicznością. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią muzycy z 3 kontynentów i 9 krajów.
22.11. (piątek), godz. 19.00
Electric Soul Company (USA/IT), Blues Fighters (PL/USA), The Talking Harp Blues Band (PL), Adam Bartoś & Juraj Schweigert (PL/SK), Falkenblues (PL),
23.11. (sobota), godz. 19.00
Sixtyfive Cadillac (D/NL/GR/PL), Eddie Angel (GB/JPN/PL), Tortilla + 1 (PL), Haze Acoustic Trio (PL), Onus Blues (PL)
Informacje: blues.umk.pl
Toruński Festiwal Książki to największa impreza literacka w naszym mieście. Składają się na nią liczne spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, a także projekcje filmów i koncerty. Nie brakuje również akcentów związanych z regionem.
Szeroka formuła festiwalu sprawia, że w programie każdy może znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy uwzględniają w nim nie tylko wszelakie gatunki literackie, ale także nowoczesne formy opowiadania historii, takie jak podcasty. Podczas wydarzenia największą popularnością cieszą się spotkania z twórczyniami i twórcami – na Toruńskim Festiwalu Książki gościli m.in. Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Filip Springer, Katarzyna Grochola, Olga Tokarczuk, Andrzej Sapkowski, Mariusz Szczygieł czy Wanda Chotomska.
Festiwal obfituje także w propozycje dla najmłodszych – z myślą o nich przygotowywane są m.in. warsztaty literackie, quizy i inne atrakcje. Każdego roku w programie pojawiają się spotkania z autorkami i autorami literatury dziecięcej.
Organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, wspierane przez inne miejskie instytucje kulturalne.
25.11. (poniedziałek)
godz. 18.00, Dwór Artusa, „Światy Równoległe” - malarstwo Kariny Obary (do 8 grudnia)
Karina Obara to dziennikarka, pisarka, politolożka i artystka wizualna. Publikowała m.in. w „Twórczości”, „Odrze”, „Czasie Literatury” i „Helikopterze”, a jej prace malarskie były pokazywane w The New Post-literate: A Galery Of Asemic Writing w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych, w Danii i w Polsce. Cykl „Światy równoległe” to prace głęboko zanurzone w tradycji sztuki informel. Wernisaż wystawy zainauguruje 30. Toruński Festiwal Książki.
godz. 19.00, Dwór Artusa, Katarzyna Kluczwajd i prof. Elżbieta Pilecka - spotkanie autorskie tłumaczone na polski język migowy
Katarzyna Kluczwajd to popularyzatorka wiedzy o kulturze, dziedzictwie i historii Torunia. Autorka licznych artykułów i publikacji kształtujących lokalną tożsamość. Historyczka sztuki i muzealniczka. Elżbieta Pilecka (prof. UMK w Toruniu) jest historyczką sztuki i mediewistką, zajmującą się problematyką architektury gotyckiej miast południowego wybrzeża Bałtyku (w szczególności Gdańska i Torunia). Spotkanie wiąże się z premierą książki „Toruńskie Dwory Artusa: architektura, kultura, ludzie”.
godz. 20.00, Dwór Artusa, Slam poetycki
Wieczór poetycki jest szansą na zaprezentowanie swojej twórczości przed szerokim gronem. W slamie można wziąć udział na dwa sposoby – wystąpić na scenie lub zasiąść w szeregach publiczności. Wydarzenie poprowadzi Justyna Kłosińska.
26.11. (wtorek)
godz. 17.00, Dwór Artusa, Danuta Stenka i Łukasz Maciejewski - spotkanie autorskie
Danuta Stenka – aktorka teatralna i filmowa, jedna ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” magazynu „Forbes”. W 2011 roku została odznaczona srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, pedagog, autor książek. Dyrektor i kurator programowy wielu festiwali filmowych.
Spotkanie dotyczy książki „Flirtując z życiem”, będącej zapisem ich szczerej rozmowy.
godz. 18.00, Dwór Artusa, Podcastex - spotkanie autorskie
Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski, w duecie znani jako Podcastex, tworzą najpopularniejszy polski podcast o latach dziewięćdziesiątych i zerowych. Niekoniecznie nostalgicznie opowiadają o pierwszych telemarkach Adama Małysza, Big Brotherze i dziejach rodu Lubiczów. Spotkanie dotyczy ich najnowszej książki „Podcastex 2. Polskie milenium. Co zapamiętaliśmy z lat 2005-2010”.
godz. 19.00, Dwór Artusa, ks. Adam Boniecki - spotkanie autorskie tłumaczone na polski język migowy
Ks. Adam Boniecki to redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”. Uhonorowany Nagrodą Specjalną Orła Jana Karskiego za „serdeczną troskę o ład moralny w społeczeństwie, sumienie w Kościele i prawdę w dziennikarstwie”. Duchowny i autor wielu cenionych publikacji. Spotkanie dotyczy jego najnowszej książki – „Testament”.
27.11. (środa)
godz. 11.00, Dwór Artusa, Wojciech Widłak - spotkanie warsztatowe dla dzieci
Wojciech Widłak to współautor serii „Pan Kuleczka”, nagrodzonej w plebiscycie z okazji 20-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Twórca literatury dla najmłodszych, który debiutował reportażami z PRL-owskich szpitali. Podczas interaktywnego spotkania warsztatowego porozmawiamy o historiach z tej i nie z tej ziemi, zabawie wyobraźnią i karierze pisarza.
godz. 16.00, Dwór Artusa, Hłasko na ekranie: „Pętla” - pokaz filmu
godz. 17.00, Dwór Artusa, Michał Witkowski - spotkanie autorskie tłumaczone na polski język migowy
Michał Witkowski jest autorem publikacji tłumaczonych na ponad czterdzieści języków. Jego autobiografia obejmuje kilka tomów, a pierwszy z nich – „Wiara. Autobiografia”, którego dotyczy spotkanie, otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2024.
godz. 18.00, Książnica Kopernikańska, Cezary Łazarewicz - spotkanie autorskie
Autor książek reporterskich i historycznych, aktywny działacz opozycyjny w czasach PRL-u. Dziennikarz prasowy i publicysta, finalista nagrody Nike 2024 oraz jej laureat w roku 2007. Podczas spotkania z Cezarym Łazarewiczem porozmawiamy o jego najnowszej książce „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”.
godz. 20.00, klub Dwa Światy, RapToPoezja - wieczór poetycki
Wieczór recytacji tekstów polskich raperów – swoisty warsztat, w którym w oderwaniu od rytmu i melodii przyglądamy się słowu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wysłuchania recytacji lub do zaprezentowania wybranego przez siebie tekstu.
28.11. (czwartek)
godz. 16.00, Hłasko na ekranie: „Ósmy dzień tygodnia” - pokaz filmu
godz. 17.00, Dwór Artusa, Dorota Masłowska - spotkanie autorskie tłumaczone na polski język migowy
Jedna z najoryginalniejszych postaci polskiej sceny literackiej. Stawia trudne pytania i wyśmiewa zastane normy jako pisarka, dramaturżka, felietonistka i muzyczka. Tegoroczna finalistka Literackiej Nagrody Nike, Dorota Masłowska, podczas spotkania opowie o swojej najnowszej książce, zatytułowanej „Magiczna rana”.
godz. 17.30, Dom Muz Rudak, Zakątek książkowy - warsztaty artystyczne
Podczas warsztatów stworzymy nook booki, czyli małe, magiczne zakątki, które sprawią, że Wasze półki z książkami zyskają nowe życie.
Grupa: dorośli. Prowadzenie: Michał Składanowski. Cena biletu: 30 zł.
godz. 18.00, Dwór Artusa, Urszula Honek - spotkanie autorskie
Jedna z najważniejszych autorek młodego pokolenia. W poezji dąży do redukcji słów, a wszystkie książki napisała podczas spacerów. Podczas festiwalu Urszula Honek opowie nam o książce „Białe Noce”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody Bookera.
godz. 19.00, Dwór Artusa, Adam Michnik - spotkanie autorskie
Historyk, eseista i redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, autor książek i licznych artykułów drukowanych na całym świecie. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Nagrodą Księżniczki Asturii, zwyczajowo nazywanej „Hiszpańskim Noblem” i tytułami doktora honoris causa. Spotkanie z Adamem Michnikiem dotyczy książki „Dialogi”, będącej zapisem rozmów z Aleksiejem Nawalnym.
29.11. (piątek)
godz. 16.00, Dwór Artusa, Hłasko na ekranie: „Baza ludzi umarłych” - pokaz filmu
godz. 17.00, Dwór Artusa, Anda Rottenberg - spotkanie autorskie
Promotorka polskiej sztuki w kraju i za granicą. Wieloletnia kierowniczka warszawskiej Zachęty, autorka licznych książek, tekstów i szkiców o tematyce artystycznej. Kuratorka wystaw i krytyczka sztuki, Anda Rottenberg, opowie nam o zbiorze esejów „Rozrzut”.
godz. 18.00, Książnica Kopernikańska, Ishbel Szatrawska - spotkanie autorskie
Finalistka plebiscytu Literackiej Nagrody Nike 2024, publikująca swoje teksty w toruńskim „Undergruncie”. Współzałożycielka i członkini zarządu Żydowskiego Instytutu Sztuki. Pisarka, teatrolożka i filmoznawczyni. Ishbel Szatrawska opowie nam o swojej debiutanckiej powieści „Toń”.
godz. 19.00, Dwór Artusa, Katarzyna Groniec - spotkanie autorskie tłumaczone na polski język migowy
Zadebiutowała na deskach teatru Studio Buffo w kultowym musicalu „Metro”. Laureatka Fryderyków 2019 i 2024 w kategorii „muzyka poetycka”. Wokalistka, autorka tekstów oraz pisarka. Podczas spotkania z Katarzyną Groniec porozmawiamy o książce „Kundle”.
30.11. (sobota)
godz. 10.00, Dwór Artusa, „Sztuka prowadzenia wywiadu” - warsztaty dziennikarskie z Michałem Nogasiem
Czy wywiad to wyzwanie? Czy każde uprzednio przygotowane pytanie trzeba zadać? Jak rozmawiać, by usłyszeć osobę, której jest się ciekawym? Na te i wiele innych pytań spróbuje odpowiedzieć, wraz z uczestniczkami i uczestnikami, Michał Nogaś - dziennikarz, wicedyrektor radiowej Trójki, autor książki „Z niejednej półki. Wywiady”, człowiek, który od ponad dwóch dekad rozmawia z pisarkami i pisarzami z Polski i całego świata.
Grupa: dorośli. Prowadzenie: Michał Nogaś. Cena biletu: 40 zł normalny / 30 zł ulgowy.
godz. 14.00, Dwór Artusa, Michał Nogaś - spotkanie autorskie
Radiowiec i dziennikarz prasowy. W 2015 roku otrzymał doroczną Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „upowszechnianie kultury”. Miłośnik literatury z różnych zakątków świata oraz wicedyrektor Programu III Polskiego Radia. Podczas spotkania z Michałem Nogasiem porozmawiamy o jego audycji „Wszystkie książki świata”.
godz. 16.00, Dwór Artusa, Natalia Waloch - spotkanie autorskie tłumaczone na polski język migowy
Felietonistka „Wysokich Obcasów” i „Gazety Wyborczej”, jedno z najgorętszych piór współczesnej publicystyki. Feministka, matka i dziennikarka. Podczas spotkania porozmawiamy o debiucie literackim Natalii Waloch: „Bo NIE. Zacznij odmawiać i żyć po swojemu”.
godz. 18:00, Dwór Artusa, Anne Applebaum - spotkanie autorskie tłumaczone na polski język migowy
Dziennikarka, bestsellerowa autorka „New York Timesa”. Pisarka specjalizująca się w historii komunistycznej i postkomunistycznej Europy. Laureatka nagrody Pulitzera i publicystka „The Atlantic”. Spotkanie z Anne Applebaum dotyczy książki „Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem”.
godz. 20.30, Dwór Artusa, Waglewski/Pospieszalski - koncert
Waglewski tworzył różne duety. Kombinacja z Mateuszem to już układ klasyczny, dziś jednak koncertujący rzadziej. Na scenie wykonają utwory zarówno z „żelaznego kanonu Voo Voo” (m.in.: „Jak gdyby nigdy nic”, „Flota Zjednoczonych Sił”, „Bo Bóg dokopie”), jak i te instrumentalne. Duety Waglewskiego i Pospieszalskiego często przybierają charakter muzycznej improwizacji.
Cena biletu: 89 zł.
01.12. (niedziela)
godz. 11.00, Dwór Artusa, Gombrowicz improwizowany - warsztaty teatralne
Improwizacja teatralna to młoda dyscyplina, dzięki której nabywamy umiejętność kreowania spektakli bez wcześniej napisanego scenariusza. Punktem wyjścia do warsztatów będzie twórczość Witolda Gombrowicza. Na nowo odkryjemy nieśmiertelne wątki wykreowane przez powieściopisarza i osadzimy je w całkiem nowych sytuacjach. Bardzo prawdopodobne, że efekty zaskoczą nas samych!
Grupa wiekowa: dorośli i młodzież licealna. Prowadzenie: Piotr Pawłowski. Cena biletu: 50 zł.
godz. 11.00, Dom Muz Rudak, Grzegorz Kasdepke - spotkanie autorskie
Ambasador Fundacji „ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom”. Dwie spośród jego książek zostały wpisane na światową listę White Ravens. Jeden z najpopularniejszych twórców literatury dziecięcej i Kawaler Orderu Uśmiechu, Grzegorz Kasdepke, opowie dzieciom o uwielbianej przez nie serii książek „Detektyw Pozytywka”.
godz. 12.00, Dom Muz Rudak, Silent book - warsztaty artystyczne
Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, podczas których wykonamy własną silent book, czyli książkę bez słów. Podczas warsztatów stworzymy narrację wyłącznie za pomocą ilustracji. To doskonała okazja, aby rozbudzić swoją kreatywność!
Grupa wiekowa: międzypokoleniowe. Prowadzenie: Karolina Król-Buczko. Wstęp wolny.
godz. 14.00, Dwór Artusa, Adam Mirek - spotkanie autorskie
Za pomocą mediów społecznościowych opowiada dzieciom o anatomii i fizjologii. Na Instagramie obserwuje go 250 tysięcy osób, a na TikToku - ponad milion. Doktor inżynierii biomedycznej, popularyzator nauki i influencer. Spotkanie z Adamem Mirkiem, dotyczące książek „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” oraz „Glutologia” poprowadzą studentki i studenci Uniwersytetu Dziecięcego przy UMK.