Co myślisz o Bit-City? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Co myślisz o Bit-City?

Trwają prace nad przygotowaniem Studium Wykonalności dla projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego niskopodłogowego w Toruniu w ramach BiT-City". Urząd Miasta Torunia zachęca do wypełniania ankiet na temat realizacji inwestycji. Do 13 lutego 2012 roku czekamy na opinie i uwagi do projektu.

Pierwsza ankieta dotyczy planowanej przebudowy torowiska tramwajowego od węzła Toruń Miasto (plac 18-go Stycznia) do alei Solidarności oraz budowy węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto, integrującego linię tramwajową nr 1 oraz pozostały transport publiczny z koleją metropolitarną BiT-City.

Wypełnioną ankietę należy odesłać na adres wgk@um.torun.pl, wpisując w tytule maila "ankieta", bądź przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przy ul. Legionów 220. Termin nadsyłania opinii upływa w poniedziałek, 13 lutego 2012 r.

Ankieta dostępna >>> TUTAJ

Realizacja tego zadania, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne, przyczyni się do  poprawy komfortu poruszania się po mieście komunikacją miejską. Budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto znacznie ułatwi przesiadanie się pasażerów pomiędzy różnymi środkami transportu zbiorowego. To właśnie stąd w ramach projektu BiT-City będzie można wybrać się szybką koleją metropolitalną w krótszą niż dotychczas o 20 min podróż do Bydgoszczy. Planowana przebudowa wysłużonej już trasy tramwajowej na odcinku od węzła Toruń Miasto do alei Solidarności liczy 866 m długości. Dzięki poprawie stanu technicznego torowiska tramwajowego zwiększy się średnia prędkość, z jaką poruszać się będą tramwaje. Będzie szybciej, ciszej, a przede wszystkim bezpieczniej!

W najbliższym czasie zostaną udostępnione kolejne ankiety dotyczące innych, powiązanych z projektem zadań. W trzecim tygodniu lutego będzie można wypowiedzieć się na temat budowy i przebudowy przystanków tramwajowych, systemu monitoringu dla pasażerów komunikacji miejskiej oraz modernizacji systemu sterowania linii średnicowej dostosowanej do taboru niskopodłogowego.
Natomiast w marcu – na temat budowy nowej linii tramwajowej na zachód oraz rewitalizacji dworca kolejowego Toruń Główny.

Projekt „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego niskopodłogowego w Toruniu w ramach BiT-City” zakłada:

1. Przebudowę torowiska tramwajowego na linii średnicowej od węzła Toruń Miasto (Pl.18-go Stycznia) do Alei Solidarności

2. Poprawę dostępności dla osób starszych i niepełnosprawnych poprzez budowę i przebudowę przystanków tramwajowych dla potrzeb obsługi taboru niskopodłogowego oraz poprawę bezpieczeństwa transportu publicznego

3. Poprawę bezpieczeństwa pasażerów poprzez instalację kamer monitorujących

4. Modernizację systemu sterowania linii średnicowej dostosowanej do taboru niskopodłogowego

5. Powiązanie wybranych obszarów miasta z Koleją Metropolitalną BiT-City poprzez budowę linii tramwajowych – nowa linia tramwajowa w kierunku zachodnim

6. Budowę węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto, którego zadaniem jest integracja  linii tramwajowej nr 1 z pozostałym miejskim transportem publicznym oraz koleją metropolitalną BiT-City

7. Rewitalizację dworca Toruń Główny, która ma sprzyjać zwiększeniu atrakcyjności tego miejsca i poprawie jego dostępności dla wszystkich mieszkańców z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych

8. Zakup taboru tramwajowego niskopodłogowego

Poza tym trwają prace nad kolejnym przedsięwzięciem dotyczącym stworzenia tzw. systemu biletu metropolitalnego BiT-City. Dzięki niemu mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy będą mogli przemieszczać się na terenie całej aglomeracji bydgosko-toruńskiej na podstawie jednego biletu w postaci karty elektronicznej. Docelowo bilet metropolitalny umożliwi korzystanie z obiektów kulturalno-rozrywkowych, sportowych, rekreacyjnych i innych miejsc przeznaczonych do użytku publicznego.

Prowadzone są też rozmowy w celu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia dotyczącego przebudowy torowiska tramwajowego, po której porusza się popularna toruńska „jedynka”- od węzła Toruń Miasto (plac 18-go Stycznia) do alei Solidarności wraz z budową węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto. Termin złożenia wniosku o dofinansowanie dla projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego niskopodłogowego w Toruniu w ramach BiT-City” planowany jest na koniec marca 2012 r.

Więcej o BiT-City na stronie internetowej: www.bitcity.torun.pl.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Rzeczniczka Malwina Jeżewska wręcza kwiaty prezydentowi Pawłowi Gulewskiemu
    Miasto
    Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.
  • Na zdjęciu: samochód jedzie ul. Bulwar Filadelfijski
    Miasto
    Od piątku 21 czerwca 2024 roku w każdy weekend Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego.
  • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
    Inwestycje, Miasto
    Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
  • „Idziemy na Księżyc” – pod tym hasłem 22 czerwca 2024 r. odbędzie się rajd nordic walking. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
  • 3 lipca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni nową wystawę czasową.
  • Od 1 do 14 lipca 2024 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
  • Straż Miejska ujęła osobę nieletnią, która dokonała zniszczenia zabytkowych murów zamkowych.
  • W ramach kolejnego z cyklu spotkań kopernikańskich 19 czerwca 2024 r. w Książnicy Kopernikańskiej odbyła się debata połączona z prezentacją najnowszej wystawy planszowej Towarzystwa Miłośników Torunia.
  • Zielona Konstytucja dla Torunia stała się faktem – 19 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski podpisał zarządzenie nr 137 w sprawie uszczegółowienia zasad ochrony zieleni w Toruniu w trakcie inwestycji prowadzonych na terenach należących do Gminy Miasta Toruń. Zarządzenie wchodzi w życie w dniu podpisania.
  • Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych. Tak będzie wyglądał Festiwal Sportu na boisku przy Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Hallera 79. W pierwszą sobotę wakacji, 22 czerwca 2024 r., będzie okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
  • Od piątku 21 czerwca 2024 roku w każdy weekend Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego.