18 lat był dyrektorem Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Torunia, teraz odchodzi na emeryturę – Zbigniew Derkowski pożegnał się z pracą i współpracownikami podczas 14. sesji Rady Miasta Torunia.

- Bardzo dziękuję za lata pracy na rzecz toruńskiej kultury. Przez ten czas pojawiło się wiele wyzwań, powołaliśmy w Toruniu nowe instytucje, odbywało się bogactwo festiwali i innych wydarzeń tworzących niepowtarzalny klimat naszego miasta mówił prezydent Paweł Gulewski do odchodzącego na emeryturę dyrektora Wydziału Kultury, Zbigniewa Derkowskiego. – Życzę wszystkiego, co dobre w nowym etapie życia – i nie zapominaj o Toruniu, na pewno zobaczymy się podczas wydarzeń! Jako wyraz wdzięczności za wieloletnią pracę w toruńskiej kulturze prezydent wręczył Zbigniewowi Derkowskiemu Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium”.

- To była nie tylko praca, ale też niesamowita przygoda mojego życia mówił Zbigniew Derkowski, żegnając się z Urzędem Miasta Torunia podczas 14. sesji 24 kwietnia 2025 r. - Kiedy zaczynałem pracę w toruńskiej kulturze, nie było u nas Centrum Sztuki Współczesnej, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, CKK Jordanki, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Twierdzy Toruń  czy Muzeum Podróżników, a także Areny Toruń i Motoareny, gdzie także odbywają się wielkie wydarzenia kulturalne. Dziś trudno sobie wyobrazić mapę toruńskiej kultury bez tych obiektów. Chcę też wspomnieć o ludziach, których miałem możliwość spotkać przez te lata, ludziach kultury, nauki, biznesu. Był to zaszczyt i przyjemność.  Zbigniew Derkowski wspomniał też osoby, które spotkał na swojej drodze w Urzędzie Miasta, zarówno przełożonych, jak i współpracowników, którym podziękował za współpracę, wsparcie i sympatię.

Zbigniew Derkowski z toruńską kulturą był związany od 1 maja 2001 r., kiedy powierzono mu obowiązki dyrektora Centrum Kultury „Dwór Artusa” w Toruniu. Po sześciu latach podjął się prowadzenia Wydziału Kultury UMT - funkcję dyrektora pełnił nieprzerwanie od 24 września  2007 r. 

W jego zawodowy życiorys wpisana jest  nadzorcza opieka nad toruńskimi instytucjami i inicjatywami zastanymi (m.in. działalność Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Baja Pomorskiego, Muzeum Okręgowego czy Dworu Artusa), ale również nad powoływanymi w kolejnych latach (to choćby Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Toruńska Agenda Kulturalna, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” czy Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki). W tym kręgu wykazał menedżerską skuteczność, balans pomiędzy kulturą wysoką i popularną, troskę o spójność toruńskiego środowiska artystycznego oraz o dyscyplinę finansów publicznych.

Nowym dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia będzie Tomasz Maliszewski. Dotychczas był on zarządcą Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu. Stanowisko obejmie 1 maja 2025 r.

Fot. © UMT 2025, autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska, licencja: CC BY-NC 4.0