W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka - w siedzibie głównej przy Rynku Nowomiejskim i w filii przy ul. Kościuszki - można oglądać plon tegorocznego konkursu "Zawsze zielono, zawsze niebiesko". 

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 20 915 prac z 54 krajów. Międzynarodowe jury do wystawy wybrało 1 267 prac z 52 państw. Po raz pierwszy nadesłano dziecięce dzieła z tak odległych zakątków, jak Brunei i Singapur. Nowością jest także obudowanie konkursu cyklem warsztatów, które odbyły się w różnych miejscowościach naszego województwa.

Nazwa konkursu wiąże się z jego ekologicznym przesłaniem, ale organizatorzy chcą również potraktować ją szerzej, zwracając uwagę na konieczność zadbania o wizualną warstwę naszego otoczenia, gdyż ona w znaczący sposób wpływa na kształtowanie wrażliwości estetycznej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Podróż”, również rozumiana bardzo szeroko.

- Kiedy czytamy książkę, oglądamy spektakl czy film, też podróżujemy, tylko w wyobraźni – mówi Dariusz Delik, dyrektor Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. - Właściwie podróżą jest całe nasze życie. Gdzieś zmierzamy. I to nie dotyczy tylko ludzi. Podróżują zwierzęta, rośliny, prądy oceaniczne, fronty atmosferyczne. Wszystko bez przerwy jest w ruchu.

Tak szeroko pojęty temat sprawił, że przekrój tematyczny prac był ogromny. Oprócz klasycznych obrazków z podróży, ukazujących różne sposoby przemieszczania się, ikoniczne miejsca, a także krajobrazy, rośliny i zwierzęta, były obrazki pokazujące życie codzienne, szkołę, tradycje albo podróże wewnętrzne, do świata wyobraźni. Brak ograniczeń formalnych spowodował, że na konkurs nadeszły prace o bardzo różnorodnym charakterze. Najwięcej oczywiście jest rysunków i malarstwa. Nie brakowało grafik, kolaży, a nawet form przestrzennych.

Takie bogactwo nie ułatwiało pracy jurorom. Ostatecznie jednak przyznali oni szereg nagród indywidualnych i za kolekcje prac. Wśród nagrodzonych znaleźli się Czesi z Základnej Umeleckej Školy, znani ze świetnej edukacji plastycznej. Organizatorzy zwrócili również uwagę na wspaniałą kolekcję prac z Hong-Kongu. Warto wspomnieć, że jedną z najmłodszych laureatek konkursu jest 5-letnia Zosia Kwiatkowska z Torunia, uczęszczająca na zajęcia do galerii. 

Konkursowe prace można oglądać do 1 grudnia w salach przy Rynku Nowomiejskim oraz w filii galerii na ul. Kościuszki.

Ilustracją tekstu jest praca Tharuki Sanuja Gamage ze Sri-Lanki, lat 6