Podczas najbliższej sesji, 24 stycznia 2013 roku, radni rozpatrzą projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu Gminy Miasta Toruń na rzecz wspierania rodziny i rozwoju systemu pieczy zastępczej na lata 2013-2015.

„Program Gminy Miasta Toruń na rzecz wspierania rodziny i rozwoju  systemu pieczy zastępczej na lata 2013-2015" jest konsekwencją wprowadzonych w życie przepisów prawa. Uwzględnia on również podjęte i wdrożone w życie przez Gminę Miasta Toruń w latach 2000-2012 liczne inicjatywy wynikające z reform systemu opieki nad dzieckiem pozbawionym częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej, wspierania rodziny mającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczych, wynikających w poprzednich latach z przepisów ustawy o pomocy społecznej.

Głównymi kierunkami dokonanych zmian organizacyjnych było odchodzenie od tradycyjnej formuły placówki opiekuńczo-wychowawczej, dochodzenie do standardów w tych placówkach, a także minimalizowanie instytucjonalnej formy opieki nad dzieckiem na rzecz rozwoju rodzinnych form opieki.

Adresaci programu:

  • rodziny  mające  trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych
  • dzieci wymagające  zapewnienia opieki i wychowania poza rodziną biologiczną
  • dzieci i rodziny znajdujące  się w trudnej sytuacji kryzysowej oraz dotknięte  przemocą
  • placówki  opiekuńczo-wychowawcze
  • rodziny zastępcze
  • instytucje  i organizacje pozarządowe  zajmujące się problematyką rodziny tj. gminne jednostki organizacyjne takie, jak: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wyznaczony przez Prezydenta Miasta Torunia jako organizator pieczy zastępczej i koordynator Programu, placówki opiekuńczo-wychowawcze, rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, jednostki pomocy społecznej realizujące usługi na rzecz rodziny, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, organizacje pozarządowe, Kościół Katolicki i inne kościoły oraz związki wyznaniowe, osoby fizyczne i prawne, inne podmioty działające na rzecz dziecka  i rodziny.

Głównym celem programu jest doskonalenie systemu wsparcia rodziny i rozwoju  pieczy zastępczej. Cele strategiczne to: promowanie wartości rodziny, wspieranie rodziny w sprawowaniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, wzmacnianie systemu opieki i wychowania dziecka pozbawionego całkowicie  lub częściowo opieki rodzicielskiej, rozwój korelacji służących doskonaleniu wsparcia rodziny i rozwoju systemu  pieczy zastępczej.

Prognozowany limit rodzin zastępczych działających w Toruniu w latach 2013-2015 oraz dzieci umieszczonych w tych rodzinach

Typy rodzin

2013

2014

2015

Liczba  rodzin

Liczba dzieci

Liczba  rodzin

Liczba dzieci

Liczba  rodzin

liczba dzieci

Spokrewnione

201

249

223

274

245

292

Niezawodowe

61

82

68

89

74

95

Zawodowe

14

44

17

53

19

59

Rodzinne Domy Dziecka

8

50

13

70

18

90

Ogółem

284

425

321

486

356

536

Limit rodzin zawodowych określony został na podstawie szacunkowych danych. MOPR-u.

Na realizację  zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej w roku bieżącym zaplanowano w budżecie kwotę 8,5 mln zł. Program stanowi również podstawę do podejmowania inicjatyw i pozyskiwania środków zewnętrznych. Projekt uchwały opiniowany został przez Związki Zawodowe ZNP i Solidarność.