Nowe, ważne wydarzenie pojawi się niebawem na kulturalnej mapie Torunia. W kwietniu 2013 r. w naszym mieście odbędzie się Festiwal Sztuki Faktu. 12 lutego prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w tej sprawie list intencyjny z Prezesem Zarządu  Telewizji Polskiej S.A. Juliuszem Braunem.

- Festiwal odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia. Jego zamysłem jest promocja gatunków misyjnych wyrastających z  konkretnych zdarzeń - reportażu, dokumentu, teatru faktu, wsparcie reportażu w oddziałach regionalnych i przyciągnięcie młodych twórców do tego gatunku. Jest zapotrzebowanie na prawdziwe opowieści o prawdziwych sprawach, więc trzeba kształtować nową generację reporterów i dokumentalistów – mówi Zastępca Dyrektora Programu Drugiego Telewizji Polskiej i zarazem pomysłodawca festiwalu Jacek Snopkiewicz. – Dlaczego Toruń? W tym mieście było kilku bardzo dobrych reportażystów. Widocznie coś musi być w toruńskiej ziemi.

- Toruń jest miejscem, które ma doskonałe środkowi ko intelektualne i kulturalne. Liczymy na to, że Festiwal będzie tak dobry, jak toruńskie pierniki – dodał przed podpisaniem listu intencyjnego Prezes Zarządu  Telewizji Polskie S.A. Juliusz Braun.

Opieka merytoryczna nad festiwalem leżeć będzie w gestii Telewizji Polskiej, zaś organizacja festiwalu - w gestii Gminy Miasta Toruń. Funkcję dyrektora artystycznego pełnił będzie Zastępca Dyrektora Programu Drugiego Telewizji Polskiej, Jacek Snopkiewicz, a funkcję koordynatora ze strony miasta - Toruńska Agenda Kulturalna.

- W naszym mieście odbyło się już wiele festiwali. Mam nadzieję, że ten także odniesie sukces. Trzymam kciuki, by wszystko odbywało się sprawnie. My, miasto, damy z siebie wszystko na polu organizacyjnym, a stroną merytoryczną zajmie się Telewizja Polska, która ma na tym polu ogromne doświadczenie.  Jestem przekonany, że będzie to udany, wartościowy projekt - stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski.

W programie znajdzie się przegląd najlepszych reportaży i dokumentów, które na przestrzeni lat powstały w Telewizji Polskiej. Kapituła wyłoni 13 najlepszych. Kolejna część to przegląd bieżących produkcji reporterskich z 2012 i dwóch miesięcy 2013 roku.  Program obejmuje także panele z udziałem historyków i krytyków, a w specjalnym przeglądzie pokazane zostaną spektakle Teatru Telewizji oparte na prawdziwych zdarzeniach. Będzie to wybór z całego dorobku Teatru Telewizji. Końcowy panel poświęcony będzie rozwojowi gatunków telewizyjnych i przyszłości mediów.

Chociaż Festiwal oficjalnie trwał będzie od 11 do 13 kwietnia, już 10 kwietnia odbędą się warsztaty dla reporterów. Być może zorganizowane zostaną one także w jednym z toruńskich liceów. Jednym z gwoździ programu będzie „Noc reporterów”. Wezmą w niej udział  zespoły „Reportera Polskiego”, „Magazynu Ekspres Reporterów”, „Polski bez fikcji”, „Sprawy dla  reportera” oraz redakcje dokumentu i twórcy. Pokazy odbywać się będą w „Baju Pomorskim”. Będą miały charakter otwarty. Możemy już zdradzić, że Festiwal prowadzić będzie Joanna Racewicz, znana telewidzom m.in. z programu „Reporter Polski” i „Panorama”, oraz Michał Olszański z „Magazynu Ekspresu Reporterów”. Festiwalowa gala emitowana w będzie w TVP 2 lub w TVP Kultura oraz w TVP Bydgoszcz. Nagrody laureatom wręczy Prezydent Miasta Torunia wraz ze sponsorami i prezesem TVP. Ponadto w TVP 1, TVP Bydgoszcz, „Pytaniu na śniadanie” i programach informacyjnych TVP 2 pojawią się codzienne relacje zawierające informacje o festiwalu, Toruniu i  rozmowy z  władzami miasta.