Toruński oddział PTTK zaprasza seniorów i rodziny na wędrówki po Toruniu i okolicach.

W ramach popularnego cyklu „60+ z PTTK” w środę 5 lutego 2025 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo-pieszej, tym razem pod hasłem „Wokół UMK”. Spotkanie uczestników o godz. 10:00 przed dworcem PKP Toruń Główny, przy zabytkowej lokomotywie, od ul. Kujawskiej. Długość trasy wynosi ok. 5 km. Wycieczkę poprowadzą przodownicy  turystyki pieszej PTTK Teresa i Grzegorz Karasiewiczowie. Dojazd autobusami MZK z miasta, w kierunku Dworca Głównego PKP.

W sobotę 8 lutego 2025 roku w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK” przygotowana została trasa Wierzchosławice – Szadłowice. Spotkanie uczestników nastąpi o godz. 7:20 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 7:30 wyjadą autobusem do Wierzchosławic (kierunek Inowrocław). Trasa wycieczki będzie wiodła z Wierzchosławic, przez Wierzbiczany, Gąski, Parchanie, Czajkowo, Piekło do Szadłowic. Celem wyprawy będzie m.in. zwiedzanie dawnego dworku gen Sikorskiego. Długość całego przejścia wyniesie około 17 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Majątek Parchanie w latach 1923-1939 należał do generała Władysława Sikorskiego, który otrzymał tzw. resztówkę dworską – dwór i kilkadziesiąt ha ziemi. Obecnie można zobaczyć: zespół dworski z dworkiem z początku XX w., na którym umieszczona jest pamiątkowa tablica poświęcona generałowi Władysławowi Sikorskiemu; spichlerz z końca XIX w. oraz park dworski z XIX w.; chata gliniano-drewniana z końca XIX w. W centrum wsi znajduje się głaz z tablicą pamiątkową z 1981 r. upamiętniającą pobyt premiera i wodza naczelnego. Z kolei w miejscowej szkole podstawowej powstała w 1975 r. izba pamięci poświęcona premierowi, gdzie zobaczyć można liczne fotografie rodzinne, kopie nakazów, listy, telegramy oraz rzeczy osobiste. We wsi znajdują się także kościół parafialny św. Wojciecha o konstrukcji szachulcowo-murowanej z 1840 r., plebania z około 1900 r. i kaplica cmentarna z 1895 r.

Tekst: Henryk Miłoszewski

Fot. © UMT 2025, autor: Adam Zakrzewski, licencja: CC BY-NC 4.0