Jak ustrzec się przed zagrożeniami związanymi z „pigułką gwałtu” oraz jak się zachować w przypadku kontaktu z narkotykiem dowie się młodzież z toruńskiego liceum. Zajęcia odbędą się 4 kwietnia 2013 roku. Tym razem szkoleniem Straży Miejskiej w Toruniu zostaną objęci uczniowie z I LO.

Od kliku lat koordynatorzy ds. profilaktyki Komendy Straży Miejskiej w Toruniu realizują w toruńskich szkołach ponadgimnazjalnych autorski program edukacyjno–profilaktyczny „Jak ustrzec się od GHB”. Podczas spotkań z młodzieżą specjalnie przygotowani strażnicy posiadający wyższe wykształcenie z uprawnieniami pedagogicznymi oraz dodatkowo odbyte szkolenia specjalistyczne z zakresu profilaktyki uzależnień, rozmawiają z uczniami o zasadach bezpieczeństwa związanych z zagrożeniami w przypadku nieświadomego zażycia „pigułki gwałtu”.

„GHB” zalicza się podobnie jak ekstazy do tzw. narkotyków klubowych. Związek ten w małych ilościach ma działanie euforyzujące, podobnie jak alkohol, natomiast większa ilość substancji wywołuje zaniki pamięci. Osoba po zażyciu takiego środka nie kojarzy epizodów i osób, które w tych wydarzeniach uczestniczyły. Z tego powodu zatrzymanie i skazanie sprawców działań przestępczych, dokonywanych przy użyciu GHB jest bardzo trudne.

- Podczas zajęć młodzież dowiaduję się również, że osoba, która zażywała „GHB” staje się zupełnie bezradna i może być obiektem działań przestępczych, np. kradzieży lub gwałtu - praktycznie bez możliwości podjęcia obrony – mówi Rzecznik Prasowy Komendy Straży Miejskiej w Toruniu Jarosław Paralusz. - Dlatego też w celu przeciwdziałania ewentualnemu zagrożeniu zachęcamy młodzież do stosowania się do kilku prostych zasad.

Jak nie zostać ofiarą pigułki gwałtu?

  • Unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach
  • Nigdy nie pij czegoś, co oferuje Ci nieznajoma osoba
  • Unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami
  • Jeśli to tylko możliwe - pij z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki. Dużo trudniej coś do nich wrzucić niż do szklanki lub kieliszka. W innych przypadkach - obserwuj, jak napój jest przyrządzany
  • Nie zostawiaj szklanki bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeśli po powrocie stwierdzisz, że Twój napój wygląda lub smakuje inaczej albo stoi w innym miejscu - nie ryzykuj !!!
  • Jeśli źle się poczujesz po dziwnie małej ilości alkoholu, poszukaj pomocy u zaufanej osoby lub, w razie konieczności, u obsługi lokalu. Jak najszybsze znalezienie się w bezpiecznym miejscu jest niezwykle istotne.
  • Dobrze się zastanów, z kim opuszczasz imprezę czy klub. Zwłaszcza, jeśli poczujesz się źle.

W 2012 roku w zajęciach na temat zagrożeń związanych z pigułką gwałtu udział wzięło 606 uczniów z 5 placówek oświatowych.