W nocy z 16 na 17 grudnia 2024 r. spodziewany jest silny wiatr – informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W Toruniu i powiecie toruńskim zacznie silniej wiać w poniedziałek 16 grudnia 2024 r. od godz. 22:00 – wiatr utrzyma się do wtorku 17 grudnia 2024 r. do godz. 9:00. Średnia prędkość wiatru wyniesie 50 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu. Nad ranem wiatr stopniowo będzie słabnąć.

Źródło informacji: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego.


Silny wiatr wiejący z prędkością powyżej 40 km/h może powodować – w miarę wzrostu jego siły i prędkości – skutki od dyskomfortu i dokuczliwości do poważnych zagrożeń życia, zdrowia ludzi i strat materialnych. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wystąpienie silnego wiatru i postępowanie pozwalające zmniejszyć ryzyko zagrożeń. 

Uwaga! Silne, porywiste wiatry mają wpływ na samopoczucie ludzi – szczególnie podatni są meteopaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia. 

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje: 

  1. Pozamykać wszystkie okna (w domach wolnostojących także i drzwi, zewnętrzne) ocenić stan okien, w razie konieczności odpowiednio je zabezpieczyć przed otworzeniem lub wypchnięciem przez wiatr. 
  2. Umocować lub usunąć z parapetów zewnętrznych, balkonów, tarasów, podwórek przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. 
  3. Nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp. 
  4. Nie wychodzić na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie konieczne; Słuchać radia lokalnego w celu śledzenia komunikatów o zagrożeniu, sytuacji meteorologicznej, sposobach postępowania. 
  5. W przypadku domów jednorodzinnych wolnostojących przebywać w środkowych i dolnych partiach budynku z dala od okien i drzwi. 
  6. Przebywając na zewnątrz nie przechodzić blisko budynków, nie zatrzymywać się pod trakcjami elektrycznymi, drzewami, szyldami i tablicami reklamowymi, zwłaszcza tymi o dużej powierzchni, rusztowaniami itp. 
  7. Podczas jazdy samochodem zachować szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami – spodziewać się uderzenia wiatru bocznego. 
  8. Pamiętać, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr, a wiatr i wilgotność powietrza wzmagają szybkość wychładzania organizmu. 

Postępowanie po ustąpieniu zagrożenia: 

  1. Jeśli powstały zniszczenia - wykonać zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania. 
  2. Unikać leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego (można też do Straży Pożarnej, Policji lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego).
  3. Nie próbować samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.

Fot. © UMT 2024, autor: Adam Zakrzewski, licencja: CC BY-NC 4.0