Toruński Areszt Śledczy kończy 150 lat. Uroczysty jubileusz połączony z nadaniem jednostce sztandaru odbędzie się 14 listopada 2014 r.

O godz. 11.00 w katedrze śś. Janów odprawiona zostanie msza św. Ciąg dalszy uroczystości rozpocznie się o godz. 12.30 w Dworze Artusa. Tam zebrani wysłuchają historii toruńskiego aresztu. Następnie nastąpi wręczenie jednostce sztandaru, a później przyznanie odznaczeń i awansów. M.in. odznaczony Złotą Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej zostanie prezydent Torunia Michał Zaleski.

Warto wiedzieć, że tzw.  „Okrąglak” w grodzie Kopernika to jedyny obiekt w kształcie rotundy na mapie polskiego więziennictwa, który od 150 lat wkomponowuje się w panoramę toruńskiej starówki. Około 1853r. władze pruskie podjęły decyzję o budowie nowego więzienia w Toruniu. Inspiracją do tego typu rozstrzygnięcia była przede wszystkim ciasnota i przeludnienie panujące w więzieniu kryminalnym przy ul. Żeglarskiej. Lokalizacja nowego więzienia - aresztu przy ul. Beccker Strasse (dzisiejsza ul. Piekary) wynikała z faktu istnienia tuż obok gmachów Sądu i Policji. Architektura budynku nawiązywała do obowiązującego wówczas systemu penitencjarnego tzw. celkowego, inaczej zwanego pensylwańskim. Oddany do użytku w 1864 r. czteropiętrowy okrągły gmach w części centralnej mieści metalowe schody. Na każdej kondygnacji usytuowano pojedyncze, okratowane i pozbawione drzwi cele mieszkalne, obserwowane przez strażników więziennych. Teren okala 3-metrowy mur. W części piwnicznej znajdowała się łaźnia, pomieszczenia magazynowe i pojedyncze pozbawione oświetlenia cele, tzw. karcery. Największe zaludnienie odnotowano w 1935 roku (podczas światowego kryzysu gospodarczego). W jednostce przebywało wówczas prawie 600 osadzonych. W podziemiach budynku administracji znajdują się pozostałości wchodzącej niegdyś w skład murów miejskich i pochodzącej z 2 poł. XIII w. Baszty Koci Ogon. Po zmianach ustrojowych areszt śledczy stał się obiektem zainteresowania środków masowego przekazu oraz społeczeństwa. Teren jednostki zwiedziło wielu przedstawicieli świata nauki, zagraniczne delegacje służb więziennych z Danii, Węgier, Ukrainy i Hiszpanii. Ciekawostką jest udział toruńskiej „beczki” w filmie w reżyserii Marcina Gładycha pt. „Panoptikon”, ukazującym historię Grodu Kopernika z perspektywy przestępców przebywających w areszcie.

Informacje ze strony http://www.sw.gov.pl