Od najbliższego poniedziałku (24.02.) wykonawca budowy Trasy Staromostowej rozpoczyna kolejny etap robót przy wodociągu. Prace będą realizowane w rejonie skrzyżowania ul. Gałczyńskiego z alei 700-lecia. Na ten czas, w tym rejonie,  zostaną wprowadzone zmiany w parkowaniu.

Od końca stycznia br. trwa przebudowa Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta. Wykonawca, po zamknięciu dla ruchu i parkowania gruntowego odcinka od ul. Gałczyńskiego do bramy wjazdowej na targowisko miejskie od strony ul. Dekerta, rozpoczął  prace porządkowe i rozbiórkowe. Równolegle wykonawca ruszył z przebudową wodociągu w pasie od ul. Gałczyńskiego do placu Niepodległości (ulica Czerwona Droga). Ruch pojazdów na tym odcinku odbywa się jednym pasem ruchu. Powyższe zmiany, cały czas obowiązują. 

Dodatkowo od najbliższego poniedziałku (24.02.) rusza kolejny etap przebudowy wodociągu. W związku z tymi pracami zostanie rozebrany narożnik na skrzyżowaniu Gałczyńskiego i al. 700-lecia oraz fragment chodnika wzdłuż al. 700–lecia, po stronie wschodniej. Jak informuje wykonawca, ten zakres będzie realizowany około trzech tygodni. W tym czasie w miejscu prowadzonych prac nie będzie możliwe parkowanie.

Osobom handlującym i odwiedzającym targowisko zachęcamy korzystanie z bezpłatnych parkingów przy Izbie Przemysłowo-Handlowej, przy Cinema City oraz z płatnych parkingów zlokalizowanych przy targowisku od strony Szosy Chełmińskiej.

Poniżej szczegółowe mapy:

W związku z inwestycją, która prowadzona jest w pobliżu historycznego centrum, Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski polecił objęcie jej dodatkowym nadzorem archeologicznym.

O szczegółach mówi Krzysztof Rybka, archeolog prowadzący nadzór na budowie odcinka Trasy Staromostowej:

- Będziemy przede wszystkim skupiali się na tym, żeby nadzorować pracę pod kątem znalezisk, które mogą się zdarzyć na terenie całej inwestycji. Jesteśmy przede wszystkim zainteresowani sprawdzaniem, czy w trakcie prac ziemnych, gdzie może być potencjalne występowanie znalezisk, nie natrafi się na jakieś relikty historyczne związane zarówno z historią miasta Torunia, czyli z obecnym okresem średniowiecza, jak i z okresami wcześniejszymi. które mogły być tutaj zachowane w formie jakichś nawarstwień archeologicznych.

Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, będziemy działali zgodnie tutaj z przewidzianymi procedurami - dodaje Rybka:

- Zostanie natychmiast powiadomiony o tym Wojewódzki Konserwator Zabytków i po konsultacjach z Konserwatorem Zabytków będą podejmowane kolejne kroki. Wszystkie też prace będą prowadzone cały czas na bieżąco w konsultacji i porozumieniu zarówno z konserwatorem, muzeum, uniwersytetem i oczywiście przede wszystkim tutaj z osobami związanymi z budową, czyli Miejskim Zarządem Dróg oraz oczywiście firmą wykonującą inwestycję.