Około 65 ton najpotrzebniejszych produktów zebrano w ramach miejskiej zbiórki na rzecz powodzian. Dzisiaj (30.09.2024 r.) Prezydent Torunia Paweł Gulewski podsumował akcję pomocową. Dodatkowo radni miejscy przyjęli uchwały, na mocy których do trzech gmin: Głuchołazy, Wleń i Lewin Brzeski trafi pomoc finansowa.
Miejska zbiórka rzeczy dla powodzian rozpoczęła się 16 września 2024 r.. Utworzone zostały punkty zbiórek darów: przy w X Liceum Ogólnokształcącym przy Placu Św. Katarzyny 9, w siedzibie Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rydygiera 30/32 i siedzibie Dziennego Domu Pobytu „Radość” przy ul. Watzenrodego 15. Dodatkowe zbiórki zostały też uruchomione w 70 placówkach oświatowych. Przez dwa tygodnie obsługą punktów zajmowali się pracownicy Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych przy wsparciu pracowników Biura Obsługi Urzędu, TCUSu, MOPRu, Toruńskich Wodociągów, Wydziału Edukacji UMT, harcerzy, członków związku strzeleckiego, uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół Technicznych i uczniów Zespołu Szkół Samochodowych oraz uczniów mieszkających w internacie przy X LO.
Według danych z 30 września 2024 r. w zbiórkę zaangażowanych było około 400 osób indywidualnych, które przekazały swoje dary. W sumie udało się zebrać około 65 ton najpotrzebniejszych produktów, w tym: 19 palet materiałów opatrunkowych; 31.463 sztuk/opakowań artykułów higienicznych; 6564 sztuk odzieży i obuwia; 16.411 sztuk/opakowań artykułów spożywczych oraz 3155 zgrzewek wody butelkowanej i 971 butli 5-litrowych; 3383 opakowań karmy dla zwierząt; 746 sztuk sprzętu elektronicznego, w tym pompę do usuwania wody, 2 pralki turystyczne, 5 agregatów; 3988 sztuk narzędzi i sprzętów, w tym 21 pochłaniaczy wilgoci. Dary przekazywały też instytucje, takie jak Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, czy też toruńscy przedsiębiorcy.
- Zorganizowaliśmy system, który działał naprawdę sprawnie i widać było te setki, jak nie tysiące osób, które zaangażowały się w pomoc. Pierwsze transporty z darami wyjechały18 września br. Transport odbywał i odbywa się przy wykorzystaniu samochodów udostępnionych przez toruńskie przedsiębiorstwa, jak również osoby fizyczne. Łącznie w dniach 18-25 września br. z Torunia wyjechało 18 transportów, w tym pięć do Bodzanowa, trzy do Głuchołazów, po dwa do Kłodzka, Lądka-Zdroju oraz Paczkowa i po jednym do Stronia Śląskiego, Nysy, a także innych mniejszych miejscowości. Wyżej wymienione destynacje były wskazane przez Centra Zarządzania Kryzysowego, z którymi byliśmy i jesteśmy w bieżącym kontakcie. W najbliższym czasie planowane są dwa kolejne transporty - podsumowuje Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
W akcję pomocy powodzianom aktywnie włączyły się też jednostki Gminy Miasta Toruń:
1. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu czynnie zaangażowało się w pomoc mieszkańcom terenów objętych powodzią. Zakres udzielonej pomocy obejmował:
- zorganizowanie, we współpracy z Miejskim Zakładem Komunalnym w Polanicy-Zdroju, wyjazdu w dniach 21-22 września br. do miejscowości Ołdrzychowice Kłodzkie, w gminie Kłodzko, pojazdu bezpylnego wraz z 3-osobową brygadą pracowników MPO. Brygada pracując po 11 godzin dziennie przeprowadzała załadunek i wywóz odpadów wielkogabarytowych, sprzętu elektrycznego
i elektronicznego, gruzu oraz innych odpadów powstałych wskutek oczyszczania terenu po powodzi wystawionych wzdłuż głównej ulicy;
- transport samochodem ciężarowym w dniu 19 września br., wraz z dwoma kierowcami MPO, darów przekazanych przez mieszkańców Torunia tj. artykuły spożywcze;
- dostarczenie 10 sztuk worków typu Big Bag oraz 20 sztuk palet w celu ułatwienia załadunku i transportu darów dla powodzian. Dodatkowo Spółka przekazała
50 szt. metalowych łopat zakupionych z własnych środków;
2. Toruńskie Wodociągi sp. z o.o. przekazały na rzecz powodzian poprzez miejski punkt zbiórki na Placu Katarzyny następujące rzeczy:
- cysternę (beczkowóz) do transportu wody, ponadto agregaty prądotwórcze, osuszacze, myjki wysokociśnieniowe, łopaty, grabie, wiadra, buty gumowe, środki czystości min. takie jak pasta do rąk BHP, mydło, płyny do naczyń, płyny do czyszczenia uniwersalne, itp..
3. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przekazał wsparcie rzeczowe do punktu zbiórki, m.in. 10 tak potrzebnych powodzianom osuszaczy, środki czystości i do dezynfekcji, artykuły higieniczne, przybory do sprzątania (mopy, szczotki, łopaty, ścierki, rękawice), kalosze, karma dla zwierząt i inne.
Pomoc finansowa dla samorządów
Dzisiaj (30.09.2024 r.) radni miejscy podjęli decyzję o przekazaniu pomocy finansowej na rzecz trzech gmin: Głuchołazy, Lewin Brzeski oraz Wleń. Zgodnie z przygotowaną dokumentacją Gmina Miasta Toruń przekaże samorządom po 80 tys. złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na usuwanie skutków powodzi i sprzątanie (Gmina Głuchołazy) oraz odbudowę infrastruktury drogowej (Gmina Lewin Brzeski). W przypadku Gminy Wleń pieniądze będą przeznaczone na odbudowę kotłowni miejskiej.
- Dziękuję radnym za dzisiejsze decyzję! Kwota może niewielka, ale bardzo ważna dla tych samorządów, które muszą odbudować swoją infrastrukturę po powodzi. Te trzy gminy wskazało nam Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdy pytaliśmy, gdzie powinniśmy skierować naszą pomoc - podkreśla Prezydent Gulewski.
Fot. © UMT 2024, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0