Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z Europejskim Certyfikatem Programu Specjalizacyjnego w Urologii.

Certyfikat został przyznany przez European Board of Urology, działającą w ramach Union Européenne des Médecins Spécialistes (UEMS), organizację zrzeszającą europejskie towarzystwa medyczne.

- Potwierdza on spełnienie przez naszą placówkę rygorystycznych wymagań jakościowych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej w zakresie prowadzenia rezydenckich programów szkoleniowych w urologii - Certified Residency Training Programme in Urology - mów Jan Gessek, dyrektor SSM w Toruniu. - Tym samym znaleźliśmy się w elitarnym gronie zaledwie 7 ośrodków w Polsce, które posiadają taką akredytację - dodaje.

Certyfikat stanowi potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia specjalizacyjnego realizowanego w szpitalu miejskim oraz dowód uznania dla pracy zespołu urologów szkolących kadrę medyczną. Oznacza to, że lekarze kształcący się w toruńskim ośrodku nabywają wiedzę i umiejętności zgodne z najwyższymi standardami europejskimi.

- To wyróżnienie jest nie tylko powodem do dumy, ale również zobowiązaniem do dalszego rozwoju i doskonalenia procesu kształcenia lekarzy specjalistów w trosce o najwyższą jakość opieki nad pacjentem - podsumowuje Jan Gessek.


Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

Początki Szpitala Miejskiego w Toruniu sięgają 1868 roku. Budynki ówczesnej lecznicy mieściły się przy ul. Dąbrowskiego, jednak na skutek rosnących potrzeb rozwijającego się miasta, wystąpiono o budowę nowego szpitala przy ul. Batorego. 28 sierpnia 1868 roku położono kamień węgielny, budowę rozpoczęto w 1908 roku, a już 4 maja 1910 roku oddano szpital do użytku.

Od stycznia 1998 roku podstawowa działalność statutowa Szpitala realizowana jest w wyodrębnionych funkcjonalnie i organizacyjnie oddziałach, zakładach, pracowniach i poradniach. Obecnie toruński Szpital Miejski dysponuje 245 łóżkami. W roku 2023 zrealizowano 36 508 hospitalizacji i udzielono 66 849 porad specjalistycznych.

Ostatnie lata toruńskiego Szpitala Miejskiego zapiszą się w historii placówki jako lata dynamicznego rozwoju oraz znaczącej poprawy warunków leczenia Pacjentów i pracy personelu. W marcu 2023 roku przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku SSM powstało Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy, którego celem jest prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego, na miarę XXI wieku.

W październiku 2023 roku do użytku oddany został nowy budynek z przeznaczeniem na działalność Oddziału Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Gastroenterologii oraz Pracowni Endoskopowej. Nowa lokalizacja to oprócz większej bazy łóżkowej nowoczesne, małe sale chorych, węzły sanitarne, komfort hospitalizacji ale również przystosowanie dla osób z niepełnosprawnościami.

Niespełna rok od tego wydarzenia szpital miejski wzbogacił się o nową Pracownię Elektrofizjologii oraz Radiologii Zabiegowej. Do funkcjonowania Pracowni niezbędny był zakup nowoczesnego angiografu.  

Rok 2024 to również zakwalifikowanie Szpitala Miejskiego w Toruniu do Krajowej Sieci Onkologicznej. Toruńska placówka zdrowia stanie się Specjalistycznym Ośrodkiem Leczenia Onkologicznego SOLO II.

W związku z zakwalifikowaniem naszej placówki do II poziomu Krajowej Sieci Onkologicznej do priorytetowych realizacji na rok 2024 należała wymiana robota Da Vinci i kontynuacja świadczenia zabiegów robotycznych. Warto nadmienić, że toruński Specjalistyczny Szpital Miejski pozyskał robota Da Vinci jako drugi szpital w Polsce, w roku 2016. Po 8 latach swojej wytężonej pracy nadszedł czas wymiany na nowy model.

Zdj. SSM im. Mikołaja Kopernika w Toruniu