W Toruniu rusza kolejna edycja programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest jednym z czynników wywołujących raka szyjki macicy.

W 2019 r. program skierowany jest w Toruniu do ok. 300 dziewcząt (z rocznika 2006 oraz kilkunastu z rocznika 2005). Jego realizatorem jest Miejska Przychodnia Specjalistyczna przy ul. Uniwersyteckiej 17 w Toruniu. Rejestracja odbywa się w godzinach od 10.00 do 14.00 tel. 696 917 177. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w programie decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem niezbędnym udziału jest pisemna zgoda rodzica.

W Polsce około 4000 kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. Pod względem zachorowalności i umieralności z tego powodu Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Do większości zakażeń genitalnymi typami HPV dochodzi w czasie pierwszych kontaktów seksualnych, a także przez kontakt skóra - skóra. Szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu jako pierwotna profilaktyka raka szyjki macicy są wyszczególnione w kalendarzu szczepień ochronnych jako szczepienia zalecane. Są bezpieczne i dobrze tolerowane. 

W Polsce szczepienia przeciwko wirusowi HPV są zalecane, ale nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tymczasem zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są jasne. Szczepionka chroniącą przed wirusem HPV powinna być podawana dziewczynkom jeszcze przed rozpoczęciem współżycia, żeby uchronić je przed tym zakażeniem.

Fot. Małgorzata Litwin