11 maja obchodziliśmy Światowy Dzień bez Śmiecenia – to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania otoczenia oraz promowanie odpowiedzialnego zachowania wobec środowiska.

- Co oznacza śmiecenie? To pozostawianie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych , czyli poza wyznaczonymi do tego koszami na śmieci, pojemnikami czy specjalnymi punktami zbiórki – mówi Joanna Pepłowska, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu. - Jest to więc wyrzucanie śmieci na ulicy, w parkach, lasach, na plażach, ale także wyrzucanie odpadów z samochodów czy pozostawianie ich obok koszy i pojemników. Podejmując proste i świadome działania każdy z nas może ograniczyć swój „śmieciowy ślad”.

Śmiecenie nie tylko psuje estetykę otoczenia, ale także ma poważne konsekwencje dla środowiska: zanieczyszcza wodę, glebę i powietrze, ponieważ odpady mogą być źródłem bakterii i szkodliwych substancji, a mikroplastik przedostaje się do organizmów zwierząt.

Jakie działania możemy podjąć, aby nie zaśmiecać otoczenia?

1. Zawsze korzystajmy z koszy na śmieci - nie wolno pozostawiać odpadów poza wyznaczonymi do tego miejscami, pamiętajmy że pozostawianie odpadów obok pojemników czy koszy ulicznych to również zaśmiecanie terenu.

2. Stosujmy zasadę „ co przyniosłeś – zabierz ze sobą” – nie zostawiajmy odpadów w parkach, na plażach czy w lasach, każda pozostawiona na łonie natury butelka czy papierek stanowią zagrożenie dla zwierząt. Warto zawsze mieć przy sobie mały woreczek do którego można wrzucać drobne śmieci podczas spaceru.

3. Segregujmy odpady - używajmy osobnych pojemników na papier, plastik i metale, szkło, bioodpady i odpady zmieszane. Prawidłowa segregacja ułatwia recykling i zmniejsza ilość odpadów składowanych na wysypiskach.

4. Kompostujmy bioodpady - kompostując resztki roślinne przetwarzamy odpady już w miejscu ich wytworzenia, uzyskując wartościowy i darmowy nawóz dla roślin.

5. Dbajmy o własne otoczenie – czysta przestrzeń zaczyna się wokół nas samych, regularnie sprzątajmy zatem teren wokół domu i sadźmy rośliny, które oczyszczają powietrze i poprawiają estetykę otoczenia.

6. Ograniczajmy używanie jednorazowych opakowań – wybierajmy produkty wielokrotnego użytku, np. butelki, sztućce, torby, pojemniki, korzystajmy z bidonów.

7. Korzystajmy z dostępnych dla mieszkańców Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – w punktach PSZOK można pozostawić odpady, których nie wolno wrzucać do pojemników przeznaczonych do odpadów segregowanych i zmieszanych, np.: odpady budowlane, gabaryty, opony, elektroodpady.

- Każdy z nas ma wpływ na stan środowiska – od codziennych nawyków, poprzez edukację, aż po aktywne działania społecznedodaje Joanna Pepłowska. - Wspierajmy zatem lokalne inicjatywy ekologiczne i promujmy postawy proekologiczne, bierzmy udział w akcjach społecznych, podczas których mieszkańcy sprzątają tereny zaśmiecone czy w akcjach edukacyjnych jak np. organizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu terenowa akcja edukacyjna „Segregacja w pigułce”.

Dzień bez śmiecenia to ważna okazja, aby przypomnieć sobie i innym, jak istotne jest, by chronić nasze otoczenie przed niepotrzebnym zanieczyszczeniem. Nie zaśmiecajmy naszego otoczenia – dbajmy o nie wspólnie każdego dnia!

Autor: MPO Toruń