Toruńska Straż Miejska w nowy rok wkracza z nową misją - „Razem z mieszkańcami”. W jej myśl strażnik będzie nie tylko pilnował porządku, ale także pomagał w rozwiązywaniu problemów danych społeczności.
- Zmiana sposobu funkcjonowania Komendy Straży Miejskiej w Toruniu będzie opierać się na założeniach filozofii tworzenia tzw. Wspólnot Społecznościowych. Ma to doprowadzić do przewartościowania roli strażnika w środowisku lokalnym z funkcjonariusza wyłącznie egzekwującego prawo, sięgającego częstokroć do środków oddziaływania restrykcyjnego, w strażnika przyjaznego oraz otwartego na rozwiązywanie problemów społecznych. Zadanie to będzie realizowane przez kadrę zarządzającą, służbę dyżurną, ale przede wszystkim przez dzielnicowych – mówił Komendant Straży Miejskiej w Toruniu, Mirosław Bartulewicz, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 7 stycznia 2013 r. w Urzędzie Miasta.
Główny nacisk zostanie położony na prewencyjne przeciwdziałanie wykroczeniom najbardziej dokuczliwym z punktu widzenia mieszkańców Torunia, np. parkowaniu pojazdów w niedozwolonym miejscu czy zanieczyszczaniu publicznej przestrzeni przez psie odchody. To jednak nie wszystko. Równolegle strażnicy - wspólnie z mieszkańcami – postarają się znaleźć rozwiązanie zaistniałego problemu, np. będą szukać nowych miejsc parkingowych. Ponadto prowadzone będą zdecydowane działania restrykcyjne względem sprawców naruszających prawo i zagrażających bezpieczeństwu.
Straż Miejska chce nawiązać ścisłą współpracę z Radami Okręgów poszczególnych dzielnic, stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi. Będzie to służyło budowaniu zaufania poprzez tworzenie - wspólnie z przedstawicielami lokalnej społeczności - programów współpracy sąsiedzkiej na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w swojej dzielnicy. I tak funkcjonariusze - wspólnie z Radami Okręgów – organizować będą kursy samoobrony dla mieszkańców, prowadzić konsultacje na temat lokalizacji fotoradaru czy szkolić przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych z zakresu tzw. „Bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej”.
- By jak najdokładniej zdiagnozować problemy danego osiedla, w drugim kwartale 2013 r. strażnicy przeprowadzą ankietę wśród mieszkańców. Przy okazji ankietowania funkcjonariusze będą wręczali ulotki z najważniejszymi informacjami dotyczącymi personaliów dzielnicowego oraz działań przez niego podejmowanych. Ponadto raz w miesiącu dzielnicowy pełnił będzie dyżuru w największych wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych,. A w czasie tegorocznego cyklu spotkań prezydenta Torunia z mieszkańcami funkcjonariusz z danego osiedla będzie do dyspozycji torunian na godzinę przed spotkaniem – dodaje rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu, Jarosław Paralusz.
Aby mieszkańcy mogli łatwo rozpoznać swojego dzielnicowego, będzie on nosił kamizelkę odblaskową z napisem Dzielnicowy – Straż Miejska Toruń. Rola dzielnicowego wzmocni się także w działaniach na rzecz przeciwdziałania patologiom w placówkach oświatowych. Funkcjonariusz nawiążą bliska współpracę z pedagogami, będą brali udział w radach pedagogicznych i pojawiali się na wywiadówkach, a także nasilą kontrole szkół pod katem palenia wyrobów nikotynowych, spożywania alkoholu, aktów przemocy i agresji oraz zniszczeń mienia.
Aby być bliżej mieszkańców, toruńska straż miejska przeprowadza szereg akcji. Jedną z nich były działania pod hasłem „Uwaga dzik”. Prowadzono ją z uwagi na pojawiające się w ostatnim okresie watahy dzików. Ponieważ żerują one między innymi w pobliżu placówek oświatowych, od grudnia ub.r. strażnicy prowadzili w szkołach prelekcji dla uczniów i uczyli bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia ze strony dzikiego zwierzęcia.
- W Mikołajki prowadziliśmy działania pod hasłem „Przyjazny fotoradar”. Tego dnia wszystkie osoby, które stawiły się w komendzie w celu złożenia wyjaśnień \w związku z przekroczeniem prędkości, zamiast mandatu, dostały pouczenie i wzięły udział w akcji edukacyjnej. Ponadto dostali kamizelki odblaskowe oraz kartę ICE zawierającą imię i nazwisko właściciela oraz numery telefonów do trzech osób, które należy powiadomić w razie wypadku – opowiada Jarosław Paralusz.
Ciekawe akcje prowadzone będą także w tym roku. Pierwsza z nich – pod hasłem „Bezpieczna komunikacja” – już trwa. W jej ramach, w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, funkcjonariusze kontrolują nocne autobusy i tramwaje.
- Już niebawem, w Dzień Babci i Dzień Dziadka, czyli 21 i22 stycznia, zorganizujemy dwudniowe seminarium skierowane do osób starszych „Wieloaspektowy charakter zdrowia seniorów”. Akcja będzie realizowana wspólnie z Toruńską Szkołą Wyższą oraz Toruńskimi Zakładami Materiałów Opatrunkowych – dodaje Mirosław Bartulewicz. - Także w styczniu rozpoczynamy zmagania w „III Kujawsko-Pomorskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie – Bezpieczny i przyjazny region”. Chęć wzięcia udziału w Olimpiadzie zgłosiło ponad tysiąc uczniów z całego województwa. Ponadto będziemy kontynuować współpracę z portalem Naprawmy To w zakresie poprawy ładu i porządku publicznego. Niebawem uruchomimy także profil Straży Miejskiej na facebooku. Kolejna akcja to „Zobacz, gdzie jest fotoradar”. Już w styczniu na stronie internetowej Urzędu Miasta zamieszczona zostanie mapka z lokalizacjami fotoradaru Straży Miejskiej.