Sposób egzekwowania warunków sprzedaży Starego Browaru był prawidłowy – wykazała kontrola przeprowadzona w toruńskim Urzędzie Miasta przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Zarzuty wobec działań podejmowanych w tej sprawie przez prezydenta Torunia, jakie wysunął Czas Mieszkańców, po raz kolejny okazały się bezpodstawne.
W opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, Gmina Miasto Toruń na bieżąco monitorowała realizację warunków sprzedaży tych nieruchomości. „W sprawie zabezpieczenia swoich interesów związanych z dokonaną sprzedażą, Gmina Miasto Toruń wykorzystała zawarte w umowie sprzedaży z dnia 9 listopada 2006 roku narzędzia prawne celem realizacji przysługujących jej praw” – czytamy w protokole z czynności kontrolnych.
Z raportu z kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową wynika jasno, że prezydent Michał Zaleski podejmował wszelkie, zgodne z umową działania, w celu monitorowania realizacji warunków sprzedaży i egzekwowania należności wynikających z niedotrzymania terminów przez nabywcę.
Wcześniej także toruńska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania po zawiadomieniu Czasu Mieszkańców, jakoby prezydent Michał Zaleski popełnił przestępstwo, sprzedając Stary Browar spółce Polskie Pierze i Puch.
Przypomnijmy, że w 2006 roku kompleks budynków położonych na działkach przy ul. Browarnej 1 i ul. Piernikarskiej 10-14, zwany Starym Browarem, nabyła za ponad 3 mln złotych od Gminy Miasta Toruń spółka Polskie Pierze i Puch. Zgodnie z umową, nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia prac remontowych w ciągu 1,5 roku od dnia nabycia nieruchomości i ich zakończenia w terminie 4 lat, licząc od tej daty. Wszelkie prace remontowe i adaptacyjne zaś miały zostać przeprowadzone według programu prac konserwatorskich i programu użytkowego, uzgodnionego i zaakceptowanego przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Spółka Puch i Pierze planowała otworzyć tam hotel wraz z zapleczem biurowo-gastronomicznym.
Zgodnie z umową, jeżeli spółka nie dotrzyma określonych terminów rozpoczęcia i zakończenia prac, wówczas zobowiązuje się zapłacić Gminie Miasta Toruń karę umowną w wysokości 20 tys. złotych za każdy pełen miesiąc zwłoki. W związku z tym , iż spółka Polskie Puch i Pierze nie wywiązała się z tego zobowiązania, Prezydent Miasta Torunia kilkakrotnie wzywał do zapłaty wynikających z tego zapisu umowy zobowiązań. W tym czasie spółka przenosiła także akt własności budynków Starego Browaru na kolejne podmioty - spółkę Hotele Solaris, a następnie Hotel 1231. Ostatnie wezwanie do zapłaty, jakie wystosowała Gmina Miasto Toruń, pochodzi z 18 stycznia 2016 roku i dotyczy kwoty 720 tys. złotych. W odpowiedzi, likwidator spółki Hotele Solaris oświadczył, że spółka ta nie jest w stanie spłacić świadczeń, gdyż nie posiada żadnego majątku.
Sprzedaż Starego Browaru: nie było nieprawidłowości
Miasto
Data publikacji: 13 kwietnia 2017
Najnowsze aktualności
-
Festiwalowa majówka
-
14. sesja Rady Miasta Torunia
-
W weekendy bulwar wyłączony z ruchu
-
Dehnel i Kehlmann z Nagrodą Lindego
-
I LO najszybsze
-
Majówka na dwóch miejskich kółkach
-
Lewobrzeże Torunia z tramwajem?
-
Zmiana tras autobusów z powodu prac na Okrężnej
-
Otwarcie Regionalnego Biura Handlowego PAIH w Toruniu
-
Komunikacja miejska w majówkę
-
Zadbajmy o zdrowie!
-
Ruszają prace na ul. św. Józefa
-
Książkobus MZK
-
Free Toilet na toruńskiej starówce
-
Metropolia Toruńska rośnie w siłę