Ostatnie w tym roku – trzynaste spotkanie prezydenta Zaleskiego z mieszkańcami Torunia zorganizowano na Bydgoskim Przedmieściu, 21 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 13 przy ulicy Krasińskiego 45/47 w Toruniu. Mieszkańcy dyskutowali między innymi na temat bezpieczeństwa na drogach, modernizacji ulic, zieleni i środowiska, a także nowych obiektów rekreacyjnych i czystości miasta.
Pierwsza część spotkania to już tradycyjnie dyżury przy stolikach. Mieszkańcy zainteresowani tematem dróg, komunikacji miejskiej, walki ze smogiem, czasu wolnego i edukacji czy bezpieczeństwa, mogli zadawać pytania przedstawicielom Miejskiego Zarządu Dróg, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Straży Miejskiej i Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej toruńskiego Urzędu Miasta.
Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Toruń opowiada o niepodległości”, w którym wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 13. W kategorii klas IV-VI nagrodę otrzymała Kamila Gula.
Aneta Pietrzak, dyrektor Wydziału Budżetu i Planowania Finansowego przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące budżetu miasta na rok 2018, następnie mieszkańcy obejrzeli filmy dotyczące najważniejszych inwestycji miejskich, także drogowych i kubaturowych, oraz remontów w poszczególnych osiedlach.
Prezentację związaną z inwestycjami drogowymi na terenie osiedla przedstawił dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg - Rafał Wiewiórski, który mówił między innymi o remoncie ulicy Kasprowicza (od ulicy Fałata do Łukasiewicza), remoncie jezdni ulicy Słowackiego, budowie parkingu Bit City II –Park & Ride przy ulicy Gagarina i Szosie Okrężnej, budowie miejsc parkingowych i dróg wewnętrznych przy ulicy Gagarina 34 i przy ulicy Broniewskiego, a także budowie chodnika łączącego ulicę Łukasiewicza i Fałata. W planach miasto ma również budowę drogi rowerowej (od ulicy Droga Starotoruńska do wału przeciwpowodziowego) oraz w ciągu Szosa Bydgoska (na odcinku ulica Droga Starotoruńska do granicy miasta). Zaplanowano modernizację sygnalizacji świetlnej (ulica Szosa Bydgoska przy pętli tramwajowej) oraz budowę ciągu pieszo-rowerowego do basenów letnich wraz z oświetleniem. W projektowaniu jest między innymi przebudowa mostu im. Józefa Piłsudskiego wraz z drogami dojazdowymi i nowa linia tramwajowa na tzw. Osiedle JAR oraz modernizacja linii tramwajowej przy ulicy Kraszewskiego.
Kilkanaście inwestycji remontowych przedstawił Sławomir Wiśniewski z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. Mówiono między innymi o remoncie mieszkania przy ulicy Mickiewicza oraz modernizacji budynku przy ulicy Broniewskiego 24 i Reja 32. W planach jest także rozbudowa i przebudowa Przedszkola Miejskiego nr 17 (powstaną cztery dodatkowe oddziały – zakończenie robót nastąpi w maju tego roku) oraz budowa basenu rehabilitacyjnego przy Zespole Szkół nr 26 z ruchomym dnem przy ulicy Fałata 89/90, czy boisko przy ulicy Starotoruńskiej i kolejny etap rewitalizacji nawierzchni alejek w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.
Aleksander Dybiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mówił o inwestycjach takich jak modernizacja obiektu Motoarena, czy budowa basenów letnich wraz z zapleczem sanitarnym oraz zagospodarowaniem rekreacyjnym.
Komendant komisariatu Toruń – Śródmieście nadkom. Dorota Rybszleger przedstawiła prezentację dotyczącą priorytetów w działaniach policji na Bydgoskim Przedmieściu.
Dyskusja wywiązała się w związku z tematem monitoringu, czystości ulic oraz działalnością Społecznego Domu Kultury. Mieszkańcy prosili o dodatkowe kosze na śmieci i ławki na których mogą wypocząć osoby starsze. Pytali również o terminy remontów i modernizacji dróg.
W części dyskusyjnej mieszkańcy pytali głównie o tematy związane z budżetem partycypacyjnym. Prezydent Zaleski zachęcił do składania wniosków. Osoby mające pomysł na ciekawy projekt mogą złożyć wniosek i otrzymać dofinansowanie na kompleksową realizację zadania. Wnioski będą przyjmowane do 3 kwietnia 2018 r.
Zajęcia dla dzieci w trakcie spotkania prowadziła Straż Miejska.
Fot. Lech Kamiński