W Toruniu pojawiła się nowa atrakcja - anielskie murale. Już 25 lipca br. odbędzie się finał projektu „Łopot – anielskie murale w dzielnicach”, którego głównym założeniem było stworzenie pięciu wielkoformatowych murali inspirowanych motywem Anioła, powstających w ścisłym dialogu z historią, tożsamością i mieszkańcami wybranych toruńskich dzielnic: Mokrego, Stawek, Podgórza, Bydgoskiego Przedmieścia oraz Skarpy. 

Projekt łączy sztukę muralu, działania edukacyjne i muzyczne z udziałem Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej, której członkowie na żywo interpretowali aurę miejsc podczas powstawania murali, tworząc unikalny dźwiękowy portret miasta.

Integralną częścią przedsięwzięcia były również wydarzenia towarzyszące: wystawy, warsztaty i prelekcje, które odbywały się w różnych punktach miasta. Artyści prezentowali swoje wcześniejsze realizacje, dzielili się doświadczeniem związanym z tworzeniem murali, a mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach z technik plastyczno-malarskich. Wydarzenia te miały miejsce m.in. w Centrum Kultury Dwór Artusa, Kulturalnym Hubie Bydgoskiego Przedmieścia, Projekt Nano, klubokawiarni PERS oraz Galerii Przedpokój – angażując lokalną społeczność w dialog o sztuce w przestrzeni publicznej.

Kulminacją projektu będzie wydarzenie finałowe zaplanowane na piątek, 25 lipca, które przybierze formę otwartej wycieczki rowerowej po wszystkich lokalizacjach muralowych, zakończone na Skarpie. Wycieczka będzie nie tylko okazją do obejrzenia efektów pracy artystów, ale również formą aktywnego poznania dzielnic przez sztukę i lokalne historie.

Plan wydarzenia:

  • Start o godz. 17:00 przy ul. Mickiewicza 75 (Targowisko Mickiewicza) – mural autorstwa Andrzeja Po Prostu i Magdaleny Lipowiec
  • Kolejne przystanki:
    o    ul. Poznańska – mural Marty Aszyk
    o    ul. 63. Pułku Piechoty – mural ROSE i Teetosa
    o    Szosa Lubicka – mural Arkadiusza Andrejkowa
  • Finał na Skarpie (ul. Olimpijska, godz. 19:00) – mural BiosmexBrockiego

Po całej trasie śladami murali oprowadzą:

  • Anna Lamers, która przybliży kontekst społeczno-historyczny dzielnic,
  • Andrzej Po Prostu, który opowie o ideach stojących za poszczególnymi muralami i sylwetkach artystów.