Uwaga miłośnicy aktywnego wypoczynku! W tym roku w Toruniu miasto zbuduje cztery kolejne ścieżki rekreacyjne.
W Toruniu już od kilku lat tereny rekreacyjne wyposażane są w urządzenia służące do podnoszenia tężyzny fizycznej. Siłownie na świeżym powietrzu cieszą się dużym zainteresowaniem, korzystają z nich osoby w różnym wieku. Dlatego miasto postanowiło zamontować ich więcej.
- W tym roku jedna ścieżka powstanie w parku na Bydgoskim Przedmieściu, za nowym boiskiem, druga przy ul. Legionów, trzecia przy ul. Chrobrego, a czwarta w parku przy ul. Waryńskiego - mówi Sławomir Wiśniewski z Wydziału Inwestycji i Remontów UMT. – Na terenie ścieżek zamontowanych zostanie po sześć urządzeń rekreacyjno-ruchowych, na których każdy będzie mógł poćwiczyć. Pod urządzeniami przy Legionów i Chrobrego ułożone zostanie utwardzenie z kostki betonowej. Ścieżki są doskonałym rozwiązaniem, gdyż - w przeciwieństwie do zwykłych siłowni czy klubów fitness – nie ma tu karnetów i nie obowiązują godziny otwarcia, więc o zdrowie będzie można dbać bez ograniczeń.
Ścieżki będą gotowe we wrześniu.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w Toruniu powstały dwie ścieżki rekreacyjne - wzdłuż terenu sportowego na osiedlu Przy Skarpie i w Parku Tysiąclecia. Obie cieszą się dużym zainteresowaniem.
W lokalizacji przy ul. Przy Skarpie wykonany został kompleks 6 stanowisk siłowni zewnętrznych (bezpośrednio za orlikiem). W skład kompleksu wchodzą urządzenia dwuosobowe typu:
- wahadło (wzmacniające mięśnie pasa i poprawiające koordynację i giętkość całego ciała)
- prasa nożna (rozwijające o wzmacniające mięśnie nóg i pasa)
- wyciąg górny i wyciskanie siedząc (wzmacniające i rozwijające mięśnie rąk, barków, górnej części klatki piersiowej i pleców, poprawiające wydolność krążeniowo - oddechową)
- steper (wzmacniające kończyny dolne) i motyl (do ćwiczenia ramion, klatki piersiowej i pleców)
Powstały również urządzenia jednoosobowe typu:
- biegacz (poprawiające sprawność kończyn dolnych równoważąc i koordynując pracę całego ciała)
- drabinka (wzmacniające wszystkie mięśnie ciała w zależności od rodzaju ćwiczenia).
W ramach zadania wykonana została również ścieżka rekreacyjna, wkomponowana w część leśną, w taki sposób aby w pełni wykorzystać ukształtowanie i walory przyrodnicze terenu np. pieńki, leżące konary drzew, naturalne wzniesienia i obniżenia terenu. Przy każdej stacji zamontowana została tabliczka pokazująca jak należy wykonywać dane ćwiczenie.
W Parku Tysiąclecia przy ul. Woyczyńskiego, obok istniejących dwóch urządzeń zainstalowanych przy placu zabaw, zamontowane zostały kolejne urządzenia dwuosobowe -steper i motyl oraz wahadło. Jest tam także jednoosobowy biegacz. Dodatkowo na terenie parku powstało dziewięć stanowisk ćwiczebnych wykorzystujących naturalne walory terenu. Można między innymi wykonać slalom z dodatkowymi przeszkodami, pompki na poręczach, pompki w podporze tyłem, podciąganie na drążku i inne. Przy każdym elemencie zainstalowana została tabliczka informująca o sposobie wykonania ćwiczenia.