Inauguracyjny wykład II Dysput Nawarryjskich w Toruniu wygłosi 24 stycznia 2013 r. prof. dr Evgeny Kaganer z IESE Business School z Barcelony - jednej z najlepiej ocenianych na świecie szkół biznesowych. Wykład jest otwarty. Wstęp wolny.

Tytuł dysputy, którą poprowadzi prof. Kaganek, to „Zarządzanie "chmurą ludzką": co crowdsourcing może zrobić dla Twojej firmy?". Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim (organizatorzy zapewniają tłumaczenie).

Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 stycznia w Colegium Maximum UMK na pl. Rapackiego o godz. 19.00.

Wykład o „chmurze ludzkiej” to inauguracja II Dysput Nawarryjskich (pierwsze przeprowadzono w Toruniu w roku akademickim 2009/2010). Jest to inicjatywa z pogranicza popularyzacji wiedzy i fachowego uprawiania nauki, a także kooperacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie (kontakty między uczelniami zaczęły się od współpracy wydziałów teologicznych, ale dziś już obejmują niemal wszystkie wydziały UMK i UN). Dysputy realizują również ideę oficjalnej współpracy regionów: Nawarry i województwa kujawsko-pomorskiego, a także przyjaznych relacji między Toruniem i Pampeluną.  
W ubiegłym roku w Pampelunie miały miejsce Dysputy Toruńskie w Nawarze, w ramach których wystąpili z wykładami profesorowie z UMK: A. Tretyn, A. Radzimiński, R. Sojak, J. Perszon, P. Nehring, J. Krawczyk, A. Glińska) - powstała specjalna podstrona internetowa poświęcona tej inicjatywie na UN: http://www.unav.es/servicio/actividades/torun

Tegoroczne dysputy są edycją tematyczną, która w centrum rozważań stawia temat przyjaźni. Mówić o niej będą raz w miesiącu (do końca trwającego roku akademickiego) zaproszeni profesorowie z Uniwersytetu Nawarry. Będą podejmować temat z punktu widzenia własnej dyscypliny i badań. Zaproszeni zostali m.in.:

  • prof. Angel Ruiz de Apodaca (prawo środowiskowe), który będzie rozważał prawne uwarunkowania relacji człowieka do przyrody;
  • prof. M. Garcia Alonso, architekt, która zastanawiać się będzie nad przyjazną architekturą;
  • prof. Carmen Pinillos, dyr. Instytutu Językowego będzie zgłębiać temat przyjaźni w literaturze hiszpańskiej tzw. złotego wieku Hiszpanii;
  • prof. Jordi Rodriguez Virgili zastanawiać się będzie nad przyjaźnią w komunikacji politycznej;
  • Agustin Gonzalez Enciso wprowadzi w dyskusje na temat roli przyjaźni w systemach ekonomicznych z punktu widzenia historii ekonomii.

Struktura każdego spotkania - inspirująca się średniowieczną tradycją dysput, tzw. quaestiones disputatae - będzie podobna: wprowadzenie zaproszonego gościa (ok. 30 min), następnie czas na dyskusję ze słuchaczami i wnioski. Pytania do dysputy można również zgłaszać przez specjalnie uruchomią stronę internetową: www.dysputy.org

Organizatorami wydarzenia są: Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe, Wydział Teologiczny UMK oraz Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Patronat honorowy nad Dysputami sprawują rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz ks. bp toruński Andrzej Suski.

Co to jest human cloud?

Najpierw pojawił się outsourcing, następnie offshore outsourcing, obecnie przyszedł czas na human cloud  (chmurę ludzką) w zakresie procesów biznesowych. Pozostając przez okres ponad dekady pod kontrolą najbardziej tradycyjnych działań biznesowych human cloud ewoluuje w kierunku osiągnięcia statusu globalnego źródła pracy. Platformy online human cloud , takie jak Elance, oDesk oraz CrowdFlower osiągają każdego roku dwucyfrowy wskaźnik wzrostu i wzbudzają już zainteresowanie większych firm.
Chmura obliczeniowa oferuje nieograniczony dostęp do możliwości obliczeniowych i archiwizacji danych, zaś human cloud zapewnia procesom biznesowym natychmiastowy dostęp do milionów pracowników, gotowych do wykonania zadań i rozwiązania problemów. Human cloud jest w stanie zmienić dzisiejszy proces twórczy od wynajęcia wirtualnego asystenta, poprzez zbieranie pomysłów dla twórczych projektów, po udostępnienie kompleksowych rozwiązań IT wykonanych przez społeczność on-line.
W niniejszym wykładzie, opartym na mającym się ukazać artykule w magazynie MIT Sloan Management Review, chcemy przedyskutować  kluczowe zagadnienia i ryzyka pojawiających się trendów , zidentyfikować główne modele human cloud  oraz zgłębić główne aspekty zarządzania i wykorzystania tego zjawiska.