25-lecie istnienia świętował 2 czerwca 2023 r. zespół taneczny MIX działający w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Bażyńskich.

Jubileuszowa impreza w Auli UMK zgromadziła liczne grono byłych i obecnych członków zespołu,  rodziców, nauczycieli i opiekunów oraz fanów grupy, o której zrobiło się ostatnio głośno za sprawą udziału w programie "You Can Dance. Nowa Generacja 2". Młodzi tancerze z Torunia wygrali konkurs na najlepszą prezentację wśród zespołów tanecznych ze szkół podstawowych z całej Polski, zorganizowany przez Telewizję Polską i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Hip-hopowa wersja piosenki "Men in Black" z filmu "Faceci w czerni" przyniosła im ponad 86 tys. głosów i 15 tys. zł nagrody. Do ich szkoły przyjechała też z wizytą trójka popularnych jurorów programu: Ida Nowakowska, Augustin Egurrola i Edyta Herbuś.

- W ciągu minionych 25 lat wy i wasi poprzednicy w zespole tanecznym MIX potrafiliście pokazać, że piękno tańca to coś, co można osiągnąć dzięki swoim zdolnościom i pracy tutaj - w Szkole  Podstawowej nr 10, która mieści się kopernikańskim Toruniu. Nasze miasto w pełni zasługuje na radość  płynącą z Waszej tanecznej aktywnościmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Za Wasze umiejętności serdecznie Wam dziękujemy! Uczestniczycie w festiwalach, wygrywacie konkursy, jesteście w nich dostrzegani i podziwiani. I w ten sposób spełniacie swoje marzenia, wspaniale promując nasze miasto.

Z okazji jubileuszu Michał Zaleski uhonorował zespół Mix Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia Thorunium. W prezencie grupa otrzymała też od miasta głośnik bezprzewodowy.

Zespół Mix działa od 1998 r. pod kierunkiem pani Anny Wasiłek, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, która jest inicjatorem powstania i choreografem grupy. Skupia około 90 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Tworzą go cztery grupy: Miksiaki, Minimix, Mix Junior i MIX.

Co roku zespół zajmuje czołowe miejsca na przeglądach, turniejach, festiwalach i konkursach o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. ''MIX'' uświetnia też swoimi występami ważne wydarzenia szkolne, tańczy na koncertach charytatywnych w toruńskich szkołach i przedszkolach, na festynach rodzinnych i imprezach okolicznościowych. . Prezentował się m.in. na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas Rajdu Pierwszaka, Toruńskiego Święta Tańca czy Dnia Dziecka w Piernikowym Miasteczku. 

Grupa ma w swoim dorobku artystycznym także występy poza granicami kraju. Zaprezentowała się w Niemczech: w 2000 r. w Getyndze, w 2009 r. w Bochum, w 2010 r. na Litwie, a w 2011 r. w Estonii, Łotwie i Litwie. W grudniu 2016 r. zespół otrzymał nominację na Międzynarodowy Festiwal Talentów „Top Art. Festival” w Chorwacji jako jeden z ośmiu polskich dziecięcych zespołów tanecznych. Uczniowie doskonalą swoje umiejętności również podczas warsztatów prowadzonych przez zagranicznych instruktorów m.in. Freda Folkesa z Wielkiej Brytanii oraz Gabriela Francisco z USA.

Szkoła, próby, występy, wyjazdy to dla młodych tancerzy ciężka praca, ale też ogromna radość z odnoszonych sukcesów. Na siłę zespołu składa się nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale również więzi, jakie przez lata wytworzyły się pomiędzy jego członkami. Wielu z nich kontynuuje taneczną pasję w dorosłym życiu – są instruktorami tańca i rozwijają taneczne talenty młodszego pokolenia.

Fot. Sławomir Kowalski