Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie firmy BIKEU sp. z o.o. w sprawie roweru miejskiego. W praktyce oznacza to, że rower miejski już niebawem pojawi się na toruńskich ulicach.

Przypomnijmy, w listopadzie 2024 roku zakończyła się umowa z poprzednim operatorem roweru miejskiego w Toruniu - firmą BIKEU sp. z o.o. Pod jej egidą system działał od  2019 r. jako Torvelo - Rower Miasta Toruń.

- Jeszcze w trakcie obowiązywania tej umowy, bo już 9 października 2024 r., ogłosiliśmy przetarg na nowego zarządcę roweru miejskiego - mówi Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. Swoje oferty złożyły wówczas trzy podmioty: konsorcjum firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A., Nextbike Polska S.A. oraz firma BIKEU sp. z o.o. Najtańszą ofertę skalkulowano na 1,5 mln zł. Po wieloletnich doświadczeniach miasta z systemem roweru miejskiego, cena nie była jedynym kryterium wyboru, dlatego najtańsza oferta nie okazała się najkorzystniejsza. Postępowanie zostało unieważnione i ogłoszono nowy przetarg.

W drugim przetargu swoje oferty złożyły te same firmy. Tym razem udało się go rozstrzygnąć. Najkorzystniejszą okazała się oferta, złożona przez konsorcjum firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A. i to ona została wybrana na nowego operatora roweru. Przetarg rozstrzygnięto 25 lutego 2025 r. 

Pomimo wyboru wykonawcy nie można było podpisać umowy na zorganizowanie nowego sezonu rowerowego w Toruniu. Dlaczego? - Jeden z uczestników przetargu, zgodnie z przysługującym prawem przewidzianym w ustawie Prawo Zamówień Publicznych, złożył odwołanie od rozstrzygnięcia przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej - dodaje Ireneusz Makowski.  

Krajowa Izba Odwoławcza po rozpoznaniu sprawy oddaliła odwołanie, co daje zielone światło na podpisanie umowy. - Od momentu jej podpisania, wykonawca ma 30 dni na zorganizowanie systemu roweru miejskiego w Toruniu. Oznacza to, że w maju będziemy mogli z niego korzystać - wyjaśnia Ireneusz Makowski.  

Co przyniesie nowa odsłona roweru?
Nowy system będzie nowocześniejszy od poprzedniego. Do dyspozycji będą rowery IV generacji, które można będzie wypożyczać przez aplikację lub kod QR. Dzięki temu nie trzeba będzie ich przypinać do stacji - wystarczy oddać w wyznaczonych miejscach. Pilotażowo zaplanowano zakup rowerów elektrycznych, które mają być nowością w systemie. Z uwagi na ich wartość wypożyczenie będzie możliwe po wcześniejszym zawarciu umowy z operatorem.

Planowane jest także zwiększenie liczby stacji. Poprzednio było ich 50, a w nowej odsłonie ma być ich 70. Ogólnie rzecz biorąc, do dyspozycji mieszkańców miasta dostępnych będzie 360 rowerów.

Fot. © UMT 2025, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0