Powstało Stowarzyszenie Radnych Miasta Torunia. Zebranie założycielskie odbyło się 29 października 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
Stowarzyszenie skupia ponad 60 byłych i obecnych radnych wybranych do Rady Miasta Torunia wszystkich dotychczasowych kadencji, łącznie dziewięciu. – Panie i Panowie radni obecnej kadencji, jak i pełniący tę funkcję w przeszłości, zdecydowali się uczestniczyć w działalności Stowarzyszenia, ponieważ kochają Toruń. Jestem im za to niezmiernie wdzięczny. Nasza obecność tutaj świadczy o tym, że potrzeba jest w naszym mieście zbudowania jeszcze większej wspólnoty lokalnej, szukania jeszcze większej tożsamości – mówił podczas zebrania założycielskiego przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz. Jak podkreślił toruńskie Stowarzyszenie jest pierwszą taką inicjatywą w kraju.
Podjęcia tej unikatowej inicjatywy pogratulował prezydent Paweł Gulewski. – Pomysł, żeby skupiać w jednym miejscu obecnych i byłych radnych był strzałem w dziesiątkę. Taki głos doradczy jest niezwykle ważny. Bardzo dziękuję za niezmienną chęć pracy na rzecz Torunia – mówił prezydent Paweł Gulewski.
W zebraniu udział wzięli także byli prezydenci miasta, Wojciech Grochowski i Michał Zaleski oraz byli przewodniczący Rady Miasta: Jan Adamiak, Bogdan Major, Marian Frąckiewicz, Waldemar Przybyszewski, prof. Marcin Czyżniewski.
Podczas spotkania założycielskiego przyjęty został Regulamin Stowarzyszenia Radnych Miasta Torunia, wybrano także:
- prezesa zarządu - został nim Łukasz Walkusz,
- członków Zarządu, którymi zostali wyżej wymienieni byli przewodniczący Rady Miasta Torunia,
- Komisję Rewizyjną, w skład której weszli: Dominika Walichniewicz, Wojciech Klabun i Marcin Krystek.
Celem działalności Stowarzyszenia jest umacnianie idei samorządu terytorialnego, upowszechnianie wśród młodego pokolenia wiedzy o samorządzie terytorialnym. Jego członkowie chcą także wspierać swoim doświadczeniem funkcjonowanie administracji samorządowej, jak również tych instytucji publicznych, których działalność służy zaspokajaniu potrzeb mieszkańców miasta.
Ponadto Stowarzyszenie zakłada także upowszechnianie wiedzy o prawach i swobodach obywatelskich, integrowanie mieszkańców wokół gospodarczej, kulturowej i ekologicznej specyfiki miasta w jego efektywnym oraz zrównoważonym rozwoju oraz inspirowanie środowisk biznesu, edukacji, nauki i techniki, twórców oraz animatorów kultury do podejmowania projektów służących społeczno-gospodarczemu rozwojowi miasta.
Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0