Urząd Miasta Torunia rozpoczyna nabór deklaracji przystąpienia do II edycji Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”.
Miasto Toruń zamierza przystąpić do drugiego naboru programu „Ciepłe Mieszkanie”, dzięki któremu mieszkańcy Torunia będą mogli uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych oraz wspólnotach mieszkaniowych.
W związku z tym przygotowaliśmy wstępną deklarację uczestnictwa w programie. Na podstawie złożonych deklaracji Gmina Miasta Toruń wystąpi o dofinansowanie w określonej wysokości do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Deklaracje będą przyjmowane do dnia 29.12.2023 r.
Druki deklaracji można pobrać tutaj:
oraz w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12.
Deklarację można złożyć:
1) w formie papierowej w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12 lub
2) w formie elektronicznej przesyłając na adres e-mail: wsie@um.torun.pl
UWAGA!
Deklaracja nie stanowi wniosku o udzielenie dotacji.
Nabór wniosków dla beneficjentów końcowych zostanie ogłoszony po podpisaniu umowy dotacji pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
CEL PROGRAMU
Program Priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie” ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych, poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych (przez budynek mieszkalny wielorodzinny, dla potrzeb Programu, należy rozumieć budynek mieszkalny, w którym wydzielono więcej niż dwa lokale, w tym przynajmniej dwa samodzielne lokale mieszkalne).
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?
Beneficjentem końcowym Programu jest:
1) osoba fizyczna, posiadająca tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, zlokalizowanym na terenie Gminy Miasta Toruń wynikający z:
• prawa własności
• ograniczonego prawa rzeczowego
• najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego własność gminy wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy jeżeli nie wszystkie lokale mieszkalne w tym budynku stanowią własność gminy,
realizująca przedsięwzięcie będące przedmiotem dofinansowania oraz spełniająca kryteria dochodowe określone w Programie
2) wspólnota mieszkaniowa obejmująca od 3 do 7 lokali mieszkalnych.
NA CO?
DLA OSÓB FIZYCZNYCH
Wsparciem objęte będą przedsięwzięcia polegające na demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):
- demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu w lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego / zbiornika na gaz do kotła
- zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym i/lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż)
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w lokalu mieszkalnym
- dokumentacja projektowa dotycząca powyższego zakresu.
DLA WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH
1. Kompleksowa termomodernizacja z wymianą źródła ciepła
Przedsięwzięcie obejmujące demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe służących na potrzeby 100% powierzchni ogrzewanej w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (cwu)
Dodatkowo przedsięwzięcie może obejmować:
- demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu (w tym kolektorów słonecznych i pompy ciepła do cwu)
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż)
- wykonanie dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy (ornitologiczna, chiropterologiczna).
2. Kompleksowa termomodernizacja z wymianą źródła ciepła oraz zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej
Przedsięwzięcie obejmujące zakres z pkt 1 + dodatkowo zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach Programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.
3. Termomodernizacja bez wymiany źródła ciepła
Przedsięwzięcie nieobejmujące wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, a obejmujące:
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż)
- wykonanie dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy
- zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach Programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.
WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA
DLA OSÓB FIZYCZNYCH
Wysokość dofinansowania dla beneficjentów końcowych uzależniona jest od dochodów beneficjenta lub beneficjenta i osób w jego gospodarstwie domowym.
DLA WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH
Więcej szczegółów znajduje się na stronie Programu „Ciepłe Mieszkanie”:
https://czystepowietrze.gov.pl/cieple-mieszkanie
oraz
https://czystepowietrze.gov.pl/program-cieple-mieszkanie-ii-nabor-dla-gmin-2023/
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia tel. 56 611 84 98 lub 56 611 86 93.