Jak najskuteczniej wykorzystać środki unijne dla potrzeb mieszkańców – prezydent Torunia Michał Zaleski powołał Zespół do spraw perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W bieżącym okresie programowania Toruń był w czołówce polskich miast pozyskujących fundusze europejskie na własne projekty.
Prezydent Michał Zaleski powołał Zespół ds. perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Zadanie zespołu to zaproponowanie projektów, które mogłyby być realizowane w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Będzie on działał, by jak najskuteczniej wykorzystać środki finansowe dla potrzeb mieszkańców w sferze społecznej, gospodarczej, ekologicznej oraz zagospodarowania przestrzennego. Zespół będzie złożony z Komisji oraz Grup roboczych, utworzonych na podstawie celów tematycznych.
Powstaną trzy grupy robocze, dwie opracowujące tzw. projekty twarde (grupa 1 i 2) oraz jedna przygotowująca projekty miękkie:
1. grupa robocza ds. identyfikacji projektów z zakresu gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonego transportu,
2. grupa robocza ds. identyfikacji projektów z zakresu ochrony środowiska naturalnego, dziedzictwa kulturowego i zapobiegania ryzyku,
3. grupa robocza ds. identyfikacji projektów z zakresu wspierania zatrudnienia, włączenia społecznego i edukacji.
- Koncentrujemy się na tych trzech obszernych kierunkach, do pierwszego kwartału przyszłego roku powinniśmy być gotowi z naszymi podstawowymi toruńskimi pomysłami na nową perspektywę finansową – mówi prezydent Torunia, Michał Zaleski. – Część robocza oczywiście już się toczyła, zajmował się nią dotąd wydział resortowy – Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego - oraz inne osoby z różnych miejskich wydziałów instytucji. Powołaliśmy Zespół, więc przepływ informacji i działania osób dotąd zaangażowanych w prace projektowe będą lepsze.
Do zadań Komisji będzie należało między innymi opiniowanie propozycji projektów opracowanych oraz zgłoszonych przez poszczególne grupy robocze. Komisja będzie też wskazywała projekty, które zostaną zgłoszone w ramach regionalnego programu operacyjnego i programów krajowych.
***
W nowej perspektywie finansowej 2014-2020 środki unijne zostaną przeznaczone zgodnie z celami Strategii Europa 2020 na zwiększenie konkurencyjności gospodarki, poprawę spójności społecznej i gospodarczej oraz podnoszenie sprawności i efektywności państwa.
Według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego z budżetu UE na lata 2014-2020 Polska ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. Województwo kujawsko-pomorskie wynegocjowało w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego kwotę o 150 mln euro większą w podziale środków w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 niż zakładała wstępna propozycja, przedstawiona 19 lutego br. na Konwencie Marszałków Województw RP w Białowieży. Oznacza to, że w nowej perspektywie UE województwo otrzyma w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 1,68 mld euro.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakłada funkcjonowanie w przyszłym okresie finansowania 8 centralnie zarządzanych programów operacyjnych, w tym 1 program ponadregionalny, obejmujący województwa Polski wschodniej (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) oraz 16 programów regionalnych zarządzanych przez poszczególne województwa. Programy regionalne będą dwufunduszowe, tj. dofinansowanie będzie udzielane zarówno z Europejskiego Funduszu Społecznego, jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dzięki czemu przedsięwzięcia będą miały kompleksowy charakter.
W latach 2014-2020 nacisk położony zostanie na wymiar terytorialny – czyli odejście od postrzegania obszarów przez pryzmat granic administracyjnych, aby umożliwić jak najpełniejszy rozwój ich indywidualnych potencjałów oraz wzajemnych zależności. Instrumentem zapewniającym spójność projektów realizowanych przez rząd i samorząd będzie tzw. kontrakt terytorialny, a dodatkowym mechanizmem wsparcia skierowanym do miast będą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT-y). Mają się one koncentrować na inwestycjach w wysokie technologie, infrastrukturę społeczno-gospodarczą oraz rozwój sieci drogowej i kolejowej.
Przygotowania do nowej perspektywy
Miasto
Data publikacji: 16 maja 2013
Najnowsze aktualności
-
Toruńskie szkoły w rankingu „Perspektyw”
-
11. sesja Rady Miasta Torunia
-
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szpadzie
-
Nowa Pająkowskiego i Droga Trzeposka
-
Urban Lab rozpoczyna pracę
-
Młyn Wiedzy na fali
-
Książka o "Zo"
-
Z wizytą w urzędzie
-
Komitet Koordynacyjny inauguruje działalność
-
Kwalifikacja wojskowa 2025 - informator
-
Ferie na start
-
Ośrodek „SAMARYTANIN” dla mieszkańców
-
Na Grudziądzkiej budują kanalizację deszczową
-
Caritas oferuje pomoc w ramach ŚDS
-
Wspominamy prezydenta Pawła Adamowicza