Kolejny toruński obiekt - kościół p.w. Chrystusa Króla przy  ul. Bażyńskich - zyska wspaniałe nocne oświetlenie. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej iluminacji. Jest to kolejny etap prac iluminacyjnych, prowadzonych w grodzie Kopernika od 1994 roku.

Kościół p.w. Chrystusa Króla wzniesiony został w latach 1929-1930 według projektu Kazimierza Ulatowskiego. Jest wpisany do rejestru zabytków. W 2011 r. miasto udzieliło świątyni dotacji konserwatorskiej w wysokości 100 tys. zł na remont, izolację termiczną i zmianę pokrycia dachu kościoła. W czasie prowadzonych w ubiegłym roku prac remontowych wybuchł tam pożar. Ogień strawił wspaniałą kopułę świątyni. Krótko później rada miasta zadecydowała, by na jej naprawę przeznaczyć 70 tys. zł.

Ponieważ kościół jest jednym z ciekawszych toruńskich obiektów, zyska iluminację. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Zadanie obejmuje m.in. wykonanie koncepcję iluminacji, dobór opraw oświetleniowych, zasilanie urządzeń i  schematy elektryczne. Oferty można składać do 24 maja 2013 r. w sekretariacie Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia, Wały gen. Sikorskiego 10.

Miasto już od prawie 20 lat sukcesywnie realizuje program iluminacji toruńskich obiektów. Oświetlona jest już większość wartych szczególnej uwagi budowli na starówce i w innych częściach miasta. Podziwiać można m.in. iluminację  Aresztu Śledczego, Harmonijki, Kościoła Najświętszej Marii Panny, Bramy Klasztornej i Mostowej, Planetarium, Collegium Maius UMK, stawu Komtura w fosie Wschodniej oraz obiektów poza obrębem starówki - m. in. Zamku Dybowskiego czy kościoła św. Piotra i Pawła na Podgórzu.

 

Harmonijka

 

Zamek Dybowski

Dzięki tym działaniom nocna panorama starówki znalazła się w czołówce plebiscytu "Rzeczpospolitej" na Siedem cudów Polski. Także dzięki temu Toruń od lat zdobywa laury w konkursie na najlepiej oświetloną gminę i miasto. W roku 2012 nasze miasto uzyskało nagrode główną za oświetlenie drogowe ulic M. Skłodowskiej-Curie i Polnej oraz iluminację kościoła św. Antoniego.

 

Kościół św. Antoniego

W 2011 otrzymaliśmy nagrodę za oświetlenie starówki, Szosy Chełmińskiej oraz iluminację kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. W 2010 roku kapituła wyróżniła Urząd Miasta Torunia za wymianę słupów dwufunkcyjnych trakcyjno-oświetleniowych w ciągu ul. Wały gen. Sikorskiego, oświetlenie Motoareny, a także iluminację Fosy Wschodniej oraz Collegium Minus. W roku 2007 jury doceniło kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic: iluminację mostu drogowego im. J.Piłsudskiego, Fosy Zamkowej, Rynku Nowomiejskiego, Teatru Baj Pomorski oraz alejki spacerowej przy Muzeum Etnograficznym. W 2006 r. dostaliśmy trzecią nagrodę za oświetlenie Teatru Horzycy i kościoła św. Szczepana oraz ulic Ligi Polskiej i Trasy Średnicowej Podgórza. Iluminacja budynku toruńskiego teatru była inwestycją opłaconą przez Urząd Marszałkowski, natomiast iluminacja kościoła i ulic - przez Urząd Miasta. W 2005 r. zdobyliśmy trzecią nagrodę za iluminację toruńskiej starówki.