W dwóch szkołach podstawowych prowadzone były bezpłatne badania przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku 7-9 lat.
Cukrzyca typu 1 to autoimmunologiczna choroba przewlekła, w której organizm atakuje własne komórki beta trzustki, prowadząc do całkowitego braku insuliny. Schorzenie rozwija się najczęściej w dzieciństwie i może przebiegać bezobjawowo przez długi czas, dlatego kluczowe jest jego wczesne wykrycie.
W sobotę 26 kwietnia 2025 r. w dwóch toruńskich szkołach podstawowych, SP nr 7 przy ul. Bema i SP nr 12 przy ul. Strzałowej, przeprowadzane były bezpłatne badania mające wykryć cukrzycę typy 1 u najmłodszych. Dodatkowo, w SP nr 7 dyżurował dietetyk z przychodni Świat Zdrowia. Rodzice chętnie korzystali z możliwości przebadania swoich dzieci, wiedząc, że wczesne wykrycie choroby, w fazie bezobjawowej, pomaga podjąć szybko skuteczne leczenie.
Badanie polega na pobraniu krwi żylnej 4,9 ml krwi u dzieci powyżej 5. roku życia. Zamrożone próbki są poddawane ilościowej ocenie występowania przeciwciał przeciw wyspom beta trzustkowym. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, kolejno sprawdzone pozostaną poszczególne typy przeciwciał charakterystycznych dla cukrzycy typu 1. Rodzice dzieci, których wyniki wskazują na ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1 w przyszłości otrzymają opiekę w Wojewódzkim Zespolonym Szpitalu w Toruniu. Rodzice czy opiekunowie dzieci zagrożonych chorobą (wynik pozytywny), po około 4 tygodniach od badania, otrzymają wynik.

- Prewencyjne badania populacyjne wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym to projekt Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, prowadzony przez prof. Artura Bossowskiego i jego zespół – mówi Małgorzata Skibicka, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Neuca dla Zdrowia. Wcześniej Fundacja przebadała już ponad 3700 dzieci ze szkół podstawowych na Podlasiu oraz w Toruniu. Wyniki badań wskazują, że u około 4% dzieci istnieje podwyższone ryzyko zachorowania w przyszłości.
Fot. Fundacja Neuca dla Zdrowia