Z wielką radością informujemy o powrocie Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego „Ikar”. Po 4 i pół roku od ostatniego wydania, w październiku ukaże się nowy, 200. numer pisma.
Bezpłatny miesięcznik wydawany był w Urzędzie Miasta Torunia od września 2003 r. do marca 2020 r. Przestał się ukazywać z chwilą wybuchu pandemii. Obecnie, decyzją prezydenta Torunia, „Ikar” wraca, by znów promować toruńskie życie kulturalne. Podobnie jak wcześniej, pismo podzielone będzie na dwie części: w pierwszej znajdą się szersze omówienia najważniejszych wydarzeń kulturalnych w danym miesiącu, wywiady, artykuły historyczne, rekomendacje książkowe itp. Drugą część stanowić będzie kalendarium wydarzeń. Tak jak było do tej pory, okładki „Ikara” będą projektowane przez toruńskich artystów.
Ideą pisma niezmiennie jest dostarczanie możliwie najpełniejszych informacji o toruńskiej kulturze. Twórcy chcą, by „Ikar” znowu stał się dla mieszkańców i turystów kompendium wiedzy o życiu artystycznym miasta, a dla organizatorów wsparciem ich fantastycznych działań.
Na razie „Ikar” wraca do formy z 2020 r. – wydania papierowego i dostępnego na stronie www.torun.pl elektronicznego wydania pisma, ale będą trwały prace również nad rozszerzeniem formuły online.
Egzemplarze „Ikara” dostępne będą zawsze na początku miesiąca przede wszystkim w toruńskich instytucjach kultury, punktach informacyjnych Urzędu Miasta Torunia i Ośrodku Informacji Turystycznej. Pierwszego numeru można się spodziewać 1 października.
Informacje dla organizatorów:
By dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, redakcja zwraca się z prośbą o współpracę do wszystkich tworzących krajobraz kulturalny miasta. Chętni do wypromowania organizowanych przez siebie imprez proszeni są o przekazywanie informacji na adres ikar@um.torun.pl zawsze do 20 dnia miesiąca poprzedzającego wydanie Ikara (czyli np. informacje o październikowych imprezach – do 20 września), wg następującego schematu:
- nazwa organizatora
- adres organizatora i numer telefonu
- adres strony www
a następnie wydarzenia:
- nazwa imprezy
- data, np.: 16.10. (środa), godz. 17.30
- krótki opis
- informacja o cenie biletów lub że wstęp jest wolny
Jeśli wydarzeń jest więcej, należy je podać w porządku chronologicznym.
Większe instytucje, mające oddziały, proszone są o ułożenie informacji z podziałem na te jednostki. W przypadku instytucji wystawienniczych należy podać dni i godziny otwarcia instytucji, zaś przy wystawach – daty wernisażu oraz czas, do kiedy wystawa jest czynna.
Organizatorzy dużych wydarzeń, którzy chcą, by informacja o nich ukazała się w formie artykułu, powinni poinformować redakcję szybciej, najlepiej na początku miesiąca poprzedzającego wydanie.