W ciągu ostatnich dni mrozy dają się nam we znaki. To groźny czas przede wszystkim dla osób bez dachu nad głową. Toruńskie służby miejskie starają się pomóc przetrwać zimę bezdomnym. Mimo, że w noclegowniach pełno, nikt nie jest odsyłany z kwitkiem.
- W Toruniu mamy łącznie, w różnych instytucjach, ponad 200 miejsc dla bezdomnych. Liczba tych osób wzrasta w czasie znacznych spadków temperatury, tak jak obecnie. Nikogo jednak nie odsyłamy bez pomocy. Dla przykładu, w nowym schronisku dla mężczyzn przy ul. M. Skłodowskiej-Curie mamy 66 miejsc, ale ostatniej nocy, z 21 na 22 stycznia 2013 r., nocowało u nas 99 osób. Część po prostu na korytarzach, na dostawkach – mówi dyrektor Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu Tomasz Jurkiewicz. – Ponadto w innych punktach było jeszcze prawie sto osób. Bezdomni dostają także ciepłe posiłki, odzież, a w razie potrzeby lekarstwa i środki opatrunkowe.
Pracownicy socjalni MOPR oraz schroniska dla mężczyzn, Straż Miejska i policja monitorują środowisko bezdomnych. W miejscach użyteczności publicznej, instytucjach oraz organizacjach pozarządowych kolportowane są ulotki zachęcające do korzystania z pomocy, zawierające przydatne adresy itp. Niestety, sporo bezdomnych nie chce korzystać z pomocy i iść do schroniska lub noclegowni. Przede wszystkim dlatego, że tam nie wolno pić alkoholu. Jednak odpowiednie instytucje i służby starają się otoczyć opieką także odmawiających przyjęcia pomocy.
- Przez cały okres jesienno-zimowy, ale zwłaszcza w czasie dużych mrozów patrolujemy miejsca, w których przebywają bezdomni. Obecnie takich koczowisk jest w Toruniu około 20 . Ich „mieszkańcy” są nam znani. Gdy któregoś nie widać od jakiegoś czasu, wypytujemy innych, co się stało, czy nie potrzebuje pomocy – opowiada rzecznik prasowy Straży Miejskiej Jarosław Paralusz. – Apelujemy do mieszkańców Torunia o przekazywanie nam lub MOPR-owi informacji o miejscach pobytu bezdomnych. Dzięki takim sygnałom strażnicy miejscy lub pracownicy socjalni dotrą do każdego potrzebującego. Zgłoszenia można dokonywać telefonicznie u dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub 112.
Warto pamiętać, że Toruń był jedną z pierwszych gmin w Polsce przeprowadzających kompleksową akcję pomocy bezdomnym w najtrudniejszym dla nich okresie. Programy pomocy realizowane są tu już od 2001 roku. Głównym koordynatorem jest MOPR - we współpracy Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej, Wydziałem Ochrony Ludności, Strażą Miejską, Miejskim Schroniskiem dla Bezdomnych Mężczyzn (główny realizator akcji) i policją. Pomagają także organizacje pozarządowe: Toruńskie Centrum Caritas, Centrum Pielęgnacji Caritas, PCK, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Ośrodek Monar-Markot.
Z danych zbieranych przez pracowników socjalnych wynika, że w Toruniu przebywa około 470 – 480 osób bezdomnych w skali roku. Liczba ta nie jest stała. Zmienia się w zależności od pory roku, sytuacji materialno-bytowej, ofert zatrudnienia na rynku pracy czy liczby osób opuszczających zakłady karne. Szacuje się, że jednorazowo na terenie Torunia jest ok. 220 osób.
Od ubiegłego roku bezdomni mężczyźni mogą mieszkać w nowym schronisku w dawnych koszarach przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 82/84 - zostało dla nich otwarte nowe schronisko. Placówka jest częścią powstającego Zespołu Usług Społecznych. W nowej siedzibie podopieczni mają do dyspozycji pokoje cztero- i pięcioosobowe, pokój doraźnej pomocy pielęgniarskiej i medycznej, świetlicę, jadalnię z kuchnią, pomieszczenia porządkowe, pralnię, suszarnię i magazyny bielizny. Budynek ma centralne ogrzewanie i kotłownię gazową.
Adresy miejsc, które w Toruniu udzielają schronienia bezdomnym:
- Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn
ul. Skłodowskiej- Curie 82-84
tel. (56)623 - 33 - 36 - Ośrodek PCK, ul. Szczecińska 13
(miejsca wynajmowane przez MSBM w Toruniu)
tel. (56) 657-22-52
lub
- Noclegownia dla Bezdomnych przy Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Toruniu (tel. (56) 623-33-36)
- Ośrodek PCK, ul. Szczecińska 13
(miejsca wynajmowane przez MOPR w Toruniu)
tel. (56) 657-22-52 - Toruński Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych MONAR- MARKOT, ul. Dybowska 1
tel. (56) 657-22-52 - T. C. Caritas, ul. Szosa Bydgoska 1
tel. (56) 654 - 05 – 43 (miejsca dla kobiet - ofiar przemocy)