Od czerwca 2021 r. hospicjum nosi imię Jana Pawła II. Do tego czasu funkcjonowało w Toruniu jako Hospicjum „Światło”. Od początku istnienia placówki Samorząd Torunia docenia i z szacunkiem odnosi się do pracy pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.
W piątek 8 września 2023 r. w hotelu Filmar odbyła się uroczystość z okazji Jubileusz 30-lecia działalności Hospicjum im. Jana Pawła II w Toruniu. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Jubileusz był okazją do podsumowań i podziękowań.
Już w początkowej fazie tworzenia struktur samorządu zawodowego (lata 90.) Urząd Miasta Torunia przeznaczył na funkcjonowanie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych lokal przy ulicy Podmurnej, a następnie przy ulicy Mostowej. W 1993 r. Izba założyła Zespół Opieki Paliatywnej – Hospicjum „Światło”. Była to nowatorska inicjatywa i jedna z pierwszych w Polsce obejmująca specjalistyczną opieką osoby u kresu życia.
Rok później, dzięki użyczeniu przez Gminę Miasta Toruń pawilonu przy ul. Rejtana uruchomiono oddział stacjonarny. W 1999 r. Hospicjum zostało przeniesione do użyczonego przez miasto XVIII w. zabytkowego budynku przy ul. Grunwaldzkiej - tzw. „Prezydentówki”, co umożliwiło rozwój oddziału stacjonarnego. Od strony organizacyjnej Izba w porozumieniu m.in. z Urzędem Miasta Torunia tworzyła warunki do podnoszenia kwalifikacji zawodowych swoich członków, co nadal z wielkim zaangażowaniem kontynuuje i udoskonala.
W tym samym roku w związku z wizytą papieża w Toruniu, hospicjum obrało za swojego patrona Jana Pawła II. Od 2003 r. w obiektach przy ul. Grunwaldzkiej działały równolegle dwa podmioty: Zespół Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II Hospicjum „Światło” w Toruniu oraz Fundacja Światło.
Miasto systematycznie remontuje i rozbudowuje obiekty przy ul. Grunwaldzkiej 64, służące opiece nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle i onkologicznie chorymi oraz w stanach apalicznych. Miasto wybudowało całkowicie nowy pawilon z 46 miejscami dla pacjentów w stanach wegetatywnych, przekazany w użytkowanie Fundacji Światło. Wyremontowało też obiekty łącznika i zagospodarowało przyległy teren.
Warto podkreślić, że toruńskie hospicjum uruchomiło przed laty pozytywne zjawisko tworzenia kolejnych placówek tego typu w okolicznych powiatach: Nowym Mieście Lubawskim i Brodnicy (1995), Golubiu-Dobrzyniu i Wąbrzeźnie (1996), Chełmnie (1997) i Kowalewie Pomorskim (2001).
W kwietniu 2021 r. przy ul. św. Józefa otwarto nowy, dwukondygnacyjny pawilon na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II. Było to zadanie zrealizowane przez Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Koszt inwestycji wyniósł 12 mln zł. W obiekcie znajduje się poradnia opieki paliatywnej, sala rehabilitacyjna, pokój przyjęć psychologa, kaplica i ogród zimowy. Obiekt posiada klimatyzowane, w pełni wyposażone sale chorych. Placówka zajmuje się leczeniem objawowym, w ramach którego pacjenci otrzymują pomoc medyczną i ulgę w cierpieniu. Zakład udziela także świadczenia w systemie opieki domowej, które realizowane są na rzecz każdego pacjenta, który zgłosi się po pomoc. Placówka obejmuje opieką domową ok. 250 osób, w tym 150 z Torunia.
Zauważalną formą dbania o swój potencjał jest zaangażowanie hospicjum w organizację uznanych i prestiżowych wydarzeń konferencyjnych: Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Paliatywnej „Hospicjum”, Ogólnopolskiego Forum Onkologii i Psychoonkologii oraz Wystawy Sprzętu Rehabilitacyjnego, Ortopedycznego i Ratowniczego.
W latach 2022 i 2023 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu została wyróżniona przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego podczas obchodów Światowego Dnia Zdrowia za wieloletnią współpracę, zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego oraz pełną oddania pracę na rzecz mieszkańców Torunia.
Fot. Sławomir Kowalski/Andrzej Goiński