Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.

W sąsiedztwie Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Medycznej, na trzecim piętrze Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w specjalnie na ten cel zaadaptowanych pomieszczeniach powstała Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.

Łączny koszt inwestycji pn. „Utworzenie pracowni elektrofizjologii poprzez zakup i montaż angiografu wraz z adaptacją pomieszczeń” wyniósł ok. 6 mln zł, z czego dofinansowanie z Gminy Miasta Torunia to 5,9 mln zł.

- Cieszę się, że ten nowocześnie wyposażony zakład służyć będzie mieszkańcom Torunia i całego regionu. Jest to inwestycja z pełnym potencjałem i jednocześnie najlepiej wydane środki, bo dotyczą naszego zdrowia. Cieszę się, że kierownictwo szpitala stawia na poważne kroki inwestycyjne, które sukcesywnie zwiększają ofertę leczenia mówił prezydent Paweł Gulewski podczas uroczystego otwarcia pracowni, które odbyło się 22 lipca 2024 r. W wydarzeniu udział wzięli także: Dagmara Zielińska, zastępca prezydenta miasta, przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz wraz z radnymi, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i środowiska medycznego oraz przedstawiciele samorządu miasta i województwa.

- Serce i mózg to dwa najważniejsze narządy w ciele człowieka – serce to silnik, a mózg – komputer, jednostka centralna. Chcemy w nowo otwartej pracowni naprawiać oba te narządy. Nadal choroby krążenia stanowią główną przyczynę zgonów, jeżeli chodzi o Polskę i Zachód. Już teraz robimy kilka rodzajów różnych zabiegów w obszarze kardiologii interwencyjnej, elektroterapii i elektrofizjologii. Dzięki tej pracowni mamy nadzieję nie tylko zwiększyć ich liczbę, ale także dodać nowe procedury w kontekście mapy potrzeb zdrowotnych. To co będzie nowością, to radiologia zabiegowa, która otwiera nowe możliwości leczenia chorób naczyniowych mózgu – wyjaśnił dr Sergiusz Sowiński, p.o. dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Zaadaptowanie pomieszczeń na potrzeby utworzenia nowej pracowni wymagało wyburzania ścian w dotychczasowych salach dla chorych, utworzenia nowych ciągów komunikacyjnych, zmodyfikowania i dodania nowej instalacji elektrycznej, przeciwpożarowej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacji, klimatyzacji, C.O. i teleinformatycznej. Dzięki temu powstały:

  • pokój przygotowawczy dla pacjentów (sala opatrunkowa),
  • główne pomieszczenie, w którym znajduje się Pracownia Elektrofizjologii wraz angiografiem i z odrębnym pomieszczeniem do obsługi angiografu i systemu elektroanatomicznego 3D ( tzw. sterówka oddzielona od głównego pomieszczenia szybą zatrzymującą promieniowanie rentgenowskie),
  • magazyn,
  • pomieszczenie socjalne.

Do funkcjonowania Pracowni Elektrofizjologii niezbędny był zakup nowoczesnego angiografu wraz z kompatybilnym osprzętem i systemami.

Celem inwestycji jest poprawa dostępności oraz zapewnienie kompleksowości udzielanych w szpitalu miejskim świadczeń opieki zdrowotnej. Województwo Kujawsko-Pomorskie jest na jednym z ostatnich miejsc w Polsce w liczbie wykonywanych zabiegów ablacji i wszczepień urządzeń implantowanych (kardiowertery-defibrylatory, stymulatory resynchronizujące) w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W związku ze starzeniem się społeczeństwa liczba chorych z różnego rodzaju zaburzeniami rytmu serca dramatycznie wzrasta, stąd pojawienie się potrzeby utworzenia w szpitalu miejskim osobnej Pracowni Elektrofizjologii, aby móc skutecznie i szybko leczyć pacjentów z arytmiami, zaburzeniami rytmu serca i zaburzeniami przewodzenia w układzie bodźcoprzewodzącym serca, a przy okazji nie blokować dostępności do Pracowni Hemodynamicznej dla pacjentów z ostrym zawałem serca (dotychczas wszystkie rodzaje zabiegów odbywały się w jednej pracowni co rodziło szereg problemów z dostępnością do stołu zabiegowego).

Szybkie i skuteczne leczenie za pomocą ablacji pozwala w zdecydowanej większości przypadków ograniczyć liczbę kolejnych hospitalizacji i ponownych porad lekarskich u wybranych pacjentów, a tym samym ograniczyć przyszłe wydatki finansowe związane z tym pacjentem w opiece zdrowotnej.

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0