Toruń od lat jest gospodarzem ogólnopolskiej konferencji medycyny paliatywnej. Stawiamy na inwestycje infrastrukturalne związane z opieką medyczną, w tym m.in. opieką paliatywną.
Już 13. raz w Toruniu odbywa się ogólnopolska konferencja medycyny paliatywnej Hospicjum 2013. Towarzyszy jej 11. ogólnopolskie forum onkologii i psychoonkologii. Konferencję i forum od lat organizują wspólnie Centrum Konferencji i Wystaw Expo-Andre oraz toruńskie hospicjum dla dzieci „Nadzieja”. Ideą organizowanych w Toruniu sympozjów i forum jest wspólne spotkanie wszystkich środowisk zaangażowanych w leczenie i opiekę nad osobami chorymi onkologicznie.
- Inwestując w rozbudowę bazy zakładów opieki długoterminowej oraz w Zespół Opieki Paliatywnej Hospicjum „Światło”, staramy się podążać za ogromnym wyzwaniem demograficznym, jakim jest starzenie się społeczeństwa, wydłużanie średniej długości życia oraz odejście od wielopokoleniowego modelu społecznego rodziny i przyrost jednoosobowych gospodarstw ludzi starych. To problem, który ze względu na sytuację populacyjną, wymaga działań już teraz jako inwestycji na przyszłość. W 200-tysięcznym Toruniu mamy ponad 200 miejsc w trzech tego typu zakładach, tj. w gminnym Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym oraz dwóch zakładach opiekuńczo-leczniczych prowadzonych przez podmioty niepubliczne: Zgromadzenie Sióstr Serafitek i Fundację „Światło”. Na tle innych jednostek samorządu terytorialnego wypadamy naprawdę dobrze – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
Nie brak też inwestycji w toruńskim lecznictwie zamkniętym i innych zakresach świadczeń. Tu najbardziej specjalistycznym jest oddział hematologii w szpitalu miejskim, będący jednym z dwóch wyspecjalizowanych oddziałów hematologii w regionie (drugi jest w Bydgoszczy). W szpitalu miejskim przeprowadzane są przeszczepy szpiku, a dzięki zaangażowaniu inwestycyjnemu miasta szpital jest w pełni wyremontowany. Ma nowy blok operacyjny na miarę XXI w. oraz nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Miasto przystąpiło też do modernizacji izby przyjęć oraz pracowni endoskopowej.
Organizowana w Toruniu w dniach 10- 11 maja konferencja "Hospicjum 2013" jest okazją do wymiany doświadczeń, do rozmowy o problemach praktycznych, które wspólnie muszą rozwiązywać lekarze onkolodzy oraz inne osoby pracujące w placówkach opieki paliatywnej i hospicjach. – Hospicja muszą istnieć i nie wyobrażam sobie, aby nie istniały - mówi Zbigniew Bożemski, dyrektor Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”. - Niestety, Polska była długo pod tym względem krajem zacofanym. Obecnie wiele się zmieniło i dziś dzieci dostają się do hospicjów, w których otrzymują profesjonalną medyczną opiekę. Nie jest to zresztą opieka tylko medyczna; to przede wszystkim serdeczna opieka. Hospicja to bowiem miejsca, gdzie są lekarz, pielęgniarka i miłość do dzieci, i uśmiech. Hospicja zazwyczaj gromadzą wokół siebie ludzi kochających dzieci, a to jest najistotniejsze.
Konferencja co roku gromadzi wielu znakomitych gości. - Do Torunia przyjadą wybitni specjaliści z zakresu medycyny paliatywnej, onkologii i psychoonkologii – zapowiada Henryk Zamorski, prezes Centrum Konferencji i Wystaw Expo-Andre. - Będzie między innymi profesor Jacek Łuczak, jeden z twórców opieki paliatywnej, będzie profesor Krystyna de Walden- Gałuszko, psycholog i psychiatra, wieloletni krajowy konsultant w tej dziedzinie medycyny oraz doktor Aleksandra Ciałkowska-Rysz, obecny konsultant. Do Torunia przyjedzie naprawdę wielu cenionych psychologów i psychoonkologów z profesor Danutą Parek, kierownik oddziału onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka na czele.
Dwudniowa konferencja podzielona jest na osiem następujących sesji tematycznych:
sesja 1: Sesja inauguracyjna
sesja 2: Dylematy etyczno-moralne opieki paliatywnej
sesja 3: Opieka nad pacjentem umierającym
sesja 4: Dzieci z chorobą nowotworową
sesja 5: Polska Szkoła Medycyny Paliatywnej
sesja 6: Ból i inne zagadnienia medycyny paliatywnej
sesja 7: Rak piersi
sesja 8: Terapia sztuką?
Szczegółowy program prelekcji wygłaszanych podczas każdego z paneli tutaj.
Uczestnicy konferencji mogą zwiedzić Toruń oraz wziąć udział we mszy świętej odprawianej między innymi w intencji Ołeny Bożemskiej, współtwórczyni toruńskiego hospicjum dla dzieci „Nadzieja”. – Po śmierci żony kontynuujemy jej dzieło – mówi Zbigniew Bożemski, dyrektor hospicjum. – Korzystamy z doświadczeń i pomocy przyjaciół, staramy się zapewniać naszym podopiecznym jak najlepsze warunki. Mamy wspaniałych lekarzy zajmujących się naszymi dziećmi, a działamy dwutorowo. Posiadamy całodobowy oddział pielęgnacyjno-opiekuńczy dla kilkunaściorga dzieci oraz opiekujemy się dziećmi terminalnie i przewlekle chorymi w ich domach. Obecnie opieką domową objętych jest 36 dzieci.
Podczas konferencji tradycyjnie odbywa się też wystawa sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i ratowniczego, podczas której wybierany jest najlepszy produkt targów.
W Toruniu funkcjonują dwa hospicja: wspomniane hospicjum dla dzieci Nadzieja oraz hospicjum Światło, utworzone z inicjatywy Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położonych. Ono również zapewnia opiekę stacjonarną i domową.