Rozpoczynają się prace nad nowym programem działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Przygotowujący dokument zespół opracowuje zakres tematyczny programu i określa cele strategiczne działań.

Obecnie funkcjonujący „Program działań miasta Torunia na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2006 – 2013” (uchwała Rady Miasta Torunia nr 984/2006 z 6 kwietnia 2006 roku) zostanie pod koniec tego roku zastąpiony nowym dokumentem. Prace nad jego opracowaniem właśnie się rozpoczęły.

Punktem wyjścia prac zespołu opracowującego miejski program na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2006 – 2013 jest analiza aktualnej sytuacji osób niepełnosprawnych w naszym mieście, mająca pozwolić na możliwe najpełniejszą diagnozę ich problemów i potrzeb. Diagnoza głównych problemów pozwoli bowiem określić cele strategiczne programu, co z kolei umożliwi określenie celów operacyjnych  i wskazanie sposobów ich realizacji. Zespół podczas pierwszego spotkania ustalił, że każdy z członków będzie miał za zadanie do najbliższego do spotkania przeanalizować w zakresie swoich kompetencji, jak szeroka ma być diagnoza. Zespół chce również zaprosić do współpracy osoby zajmujące się niepełnosprawnymi i znające ich potrzeby, aby móc skorzystać z ich doświadczenia i wiedzy.

Następne spotkanie zespołu ma odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Jesienią zaplanowano przeprowadzenie konsultacji społecznych dokumentu i wprowadzenie ewentualnych zmian i uzupełnień, zgłoszonych podczas konsultacji. Pod koniec roku program zostanie przedłożony do akceptacji prezydentowi Torunia,  a następnie poddany pod dyskusję Radzie Miasta Torunia. „Program działań Miasta Torunia na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2014 – 2020” będzie dokumentem otwartym, co oznacza, że będzie można go na bieżąco aktualizować, by jak najlepiej odpowiadał aktualnym potrzebom osób niepełnosprawnych.

W skład zespołu opracowującego „Program działań Miasta Torunia na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2014 – 2020” wchodzą:

  • Ludwik Szuba – zastępca Prezydenta Miasta Torunia, przewodniczący zespołu,
  • Izabela Miłoszewska – dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta,
  • Irena Urbańska – przewodnicząca miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności,
  • Waldemar Katlewski - Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta,
  • Mariola Rucińska – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie,
  • Mariola Intek – Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia,
  • Marzena Chmielewska – Wydział Edukacji Urzędu Miasta,
  • Maria Sum – przedstawiciel organizacji pozarządowej.