Toruń od wieków jest miastem tolerancji, otwartym na odmienne kultury i religie. Do idei Colloquium Charitativum nawiązują rozpoczynające się 16 maja Toruńskie Dni Dialogu oraz III Tydzień Kultury Żydowskiej.

Toruńskie Dni Dialogu i towarzyszący im Tydzień Kultury Żydowskiej organizuje Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej. Honorowy patronat nad spotkaniami objął między innymi prezydent Torunia Michał Zaleski, a Gmina Miasta Toruń jest ich mecenasem.

Obchody Toruńskich Dni Dialogu otworzą wystawy. Od 16 maja do 1 czerwca będzie można odbywać fotograficzną pielgrzymkę do Stolicy Ziemi Świętej. Wystawa "Jerozolima – Światło ze Wschodu" została przygotowana przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Ambasadę Izraela w Polsce, zaś patronat honorowy nad nią objęli Metropolita Sawa, Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Polsce oraz Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.

Dla osób pragnących poznać zabytki kultury żydowskiej w Polsce, a szczególnie miejsca święte, takie jak synagogi i cmentarze, Żydowski Instytut Historyczny przygotował wystawę "Synagogi i cmentarze południowo-wschodniej Polski". Zdjęcia synagog, cmentarzy i oheli (grobowców cadyków) są efektem  kilkuletniej pracy pastora Guntera Kuhna i jego żony Gerdy, poszukujących śladów kultury żydowskiej na terenach południowo-wschodniej Polski. Przypominają nam one o wielowiekowym sąsiedztwie Żydów i Polaków i pomagają odkryć często niezauważalne już ślady kultury żydowskiej w Polsce. Wystawa przybliża symboliczne zdobnictwo sztuki żydowskiej i tradycyjne formy architektury synagogalnej; dzięki niej możemy zobaczyć z bliska to, co niejednokrotnie mijamy bez większej uwagi. 

Warto zobaczyć również prezentację zabytków kultury żydowskiej w województwie kujawsko-pomorskim.  Zabytkom tym będzie można przyjrzeć się bliżej dzięki wystawie przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Społeczność żydowska przez stulecia współegzystowała z rdzennymi mieszkańcami naszego regionu i choć niewiele pozostało materialnych śladów po jej kulturze (m.in. cmentarz w Koronowie, synagogi w Izbicy Kujawskiej czy Bydgoszczy-Fordonie) warto poznać tę wspólną części naszej historii.
 
W ramach Toruńskich Dni Dialogu po raz pierwszy publiczności zaprezentowane zostaną rzeźby Matiego Jagenmeera zgromadzone w zbiorze pt. "Aszkenazyjczycy ziem polskich i okolic". Artysta dokonał analizy portretowej wybranych osobowości społeczności żydowskiej w kontekście ich związków z Polską. Wśród sportretowanych osób, obok postaci powszechnie znanych, jak Bruno Schulz, Julian Tuwim czy Zygmunt Bauman, znaleźli się również Lolek Grynfeld (współautor autobiograficznej książki Gwizd życia, w której opisane zostały dzieje dwóch łódzkich rodzin żydowskich), Cwi Hirsz Kaliszer (rabin toruński, jeden z prekursorów ruchu syjonistycznego) oraz Eliezer Ben Jehuda (lingwista, twórca współczesnego języka hebrajskiego).

W trakcie spotkań również liczne wykłady, warsztaty tańca hebrajskiego, malowania na szkle, sesje tematyczne, poświecone na przykład Simone Weil i otwarte koncerty.

Pełen harmonogram Toruńskich Dni Dialogu oraz III Tygodnia Kultury Żydowskiej tutaj.