Od 1 września przy Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Torunia będzie działała Toruńska Rzeczniczka Praw Uczniowskich. To osoba, która wyjaśni prawa i obowiązki uczniowskie, wesprze w kontaktach z nauczycielami, pomoże rozwiązać konflikty szkolne i budować sprawczość uczniowską w szkole.
Rzeczniczką została Małgorzata Chudzińska, torunianka z pochodzenia, absolwentka marketingu politycznego i komunikacji medialnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania oświatą w Jednostkach Samorządu Terytorialnego. Ukończyła staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
- Dziękuję za zaufanie. To wielka odpowiedzialność za dobrostan każdej Uczennicy i Ucznia w Toruniu. Bardzo zależy mi na tym, by każda szkoła w naszym mieście była miejscem bezpiecznym, w którym Uczniowie i Uczennice mogą bez przeszkód budować wiedzę, rozwijać swoje kompetencje i być szanowanymi. Najważniejsze jest Ich Dobro. Prawa Ucznia to Prawa Człowieka zakorzenione w rzeczywistości szkolnej - pamiętajmy o tym każdego dnia - mówi Małgorzata Chudzińska.
Pierwsza w historii Torunia Rzeczniczka Praw Uczniowskich pracowała w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Gdyni jako koordynatorka projektów unijnych dedykowanych uczniom i uczennicom gdyńskich szkół.
Była pierwszą w historii Gdyni Miejską Rzeczniczką Praw Ucznia powołaną przez prezydenta Wojciecha Szczurka.
Małgorzata Chudzińska jest autorką poradnika na temat praw i obowiązków uczniowskich, inicjatorką spotkań z uczniami w Gdyni, współorganizatorką Gdyńskiego Tygodnia Praw Człowieka.
Na co dzień Rzeczniczka pracuje w siedzibie Wydziału Edukacji UMT przy ul. Fałata 39, pokój nr 18 - uczniowie i ich rodzice będą mogli skorzystać z konsultacji podczas dyżuru stacjonarnego, który będzie odbywał się w każdy wtorek: 10:00–13:00 i czwartek: 14:00–17:00.
Powołanie Toruńskiego Rzecznika Praw Uczniowskich było jedną z zapowiedzi w kampanii wyborczej obecnego prezydenta Torunia, Pawła Gulewskiego.
Fot. nadesłane