Z okazji Święta Niepodległości toruńscy kombatanci spotkali się 12 listopada 2024 r. z prezydentem Torunia oraz uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 14 im. Błękitnej Armii.
- To dla nich jesteśmy dziś tutaj! Chciałbym, żebyśmy ich wszyscy przywitali gromkimi brawami, bo to oni są dzisiaj bohaterami tego spotkania! – mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski. – Chciano odebrać nam wolność, odebrać demokrację, możliwość samostanowienia i decydowania o tym, w których kierunkach Polska powinna iść i się rozwijać. Ale Wy zawsze pamiętaliście o tym, co jest polskie, co jest najważniejsze. Pamiętaliście o naszej tożsamości, broniliście naszej Ojczyzny na każdym z możliwych frontów naszej historii. Za to Wam wielkie dzięki!
Listopadowe spotkania, których bohaterami są toruńskie kombatantki i kombatanci, to już wieloletnia tradycja w naszym mieście. Do tej odbywały się one w reprezentacyjnych salach Dworu Artusa lub Ratusza Staromiejskiego i miały formę spotkań przy kawie i słodkim poczęstunku w uroczystej oprawie muzycznej, ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. W tym roku toruńscy bohaterowie zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 14 im. Błękitnej Armii na lewobrzeżu, by o wartości patriotyzmu i niepodległości rozmawiać z najmłodszymi pokoleniami naszego miasta. Z tej okazji uczniowie klas II a i III a pod kierunkiem swoich nauczycielek przygotowali montaż słowno-muzyczny, łączący elementy polskiej historii z poezją i piosenkami patriotycznymi. Wzruszeni kombatanci nie szczędzili dzieciom pochwał i braw. Po prezentacji dyrektor SP 14 Ireneusz Woźniak zachęcił uczniów do zadawania pytań kombatantom – wciąż żywym, choć nielicznym już świadkom polskiej i toruńskiej historii wojennej.
- Serce się raduje, jak się Was słucha - mówił Jan Myrcha, prezes toruńskiego oddziału Związku Sybiraków. - Wielkie dzięki Wam za to, że przyjęliście tu nas, kombatantów. Kiedyś będą za nas przemawiały tylko kamienie, cmentarze, teraz macie okazję spotkać się z nami bezpośrednio i zapytać o to, jak to kiedyś było, jak wyglądały tamte czasy.
Niepodległościowe spotkanie było też okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla toruńskiego środowiska kombatanckiego. Z rąk Jana Myrchy prezydent Torunia Paweł Gulewski otrzymał Odznakę Honorową Sybiraka, nadaną mu przez Zarząd Główny Polskiego Związku Sybiraków za wieloletnią współpracę z tym środowiskiem, prowadzoną jeszcze w czasach pełnienia przez niego funkcji wiceprezydenta Torunia. Z kolei Lesław Welker, prezes Okręgu Toruń Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uhonorował odznaką związkową Ewę Banaszczuk-Kisiel, dyrektorkę Wydziału Promocji i Turystyki, od lat koordynującą z ramienia Urzędu Miasta Torunia kontakty z toruńskimi kombatantami.
Na koniec prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z towarzyszącymi mu uczniami obdarował honorowych gości drobnymi upominkami – ceramicznymi kamieniczkami, piernikami, miodem oraz biletami na koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć, tradycyjnego poczęstunku i okazji do wspomnień i rozmów w swobodnej atmosferze.
Do grona toruńskich organizacji kombatanckich należą obecnie: Rodzina Katyńska, Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę Oddział Terenowy w Toruniu, Związek Inwalidów Wojennych Oddział w Toruniu, Związek Sybiraków Oddział w Toruniu, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Okręg w Toruniu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruński i Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Toruński Zarząd Rejonowy.
Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0