Lekcja niepodległości w SP 14

Z okazji Święta Niepodległości toruńscy kombatanci spotkali się 12 listopada 2024 r. z prezydentem Torunia oraz uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 14 im. Błękitnej Armii.

- To dla nich jesteśmy dziś tutaj! Chciałbym, żebyśmy ich wszyscy przywitali gromkimi brawami, bo to oni są dzisiaj bohaterami tego spotkania!mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski. Chciano odebrać nam wolność, odebrać demokrację, możliwość samostanowienia i decydowania o tym, w których kierunkach Polska powinna iść i się rozwijać. Ale Wy zawsze pamiętaliście o tym, co jest polskie, co jest najważniejsze. Pamiętaliście o naszej tożsamości, broniliście naszej Ojczyzny na każdym z możliwych frontów naszej historii. Za to Wam wielkie dzięki!

Listopadowe spotkania, których bohaterami są toruńskie kombatantki i kombatanci, to już wieloletnia tradycja w naszym mieście. Do tej odbywały się one w reprezentacyjnych salach Dworu Artusa lub Ratusza Staromiejskiego i miały formę spotkań przy kawie i słodkim poczęstunku w uroczystej oprawie muzycznej, ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. W tym roku toruńscy bohaterowie zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 14 im. Błękitnej Armii na lewobrzeżu, by o wartości patriotyzmu i niepodległości rozmawiać z najmłodszymi pokoleniami naszego miasta. Z tej okazji uczniowie klas II a i III a pod kierunkiem swoich nauczycielek przygotowali montaż słowno-muzyczny, łączący elementy polskiej historii z poezją i piosenkami patriotycznymi. Wzruszeni kombatanci nie szczędzili dzieciom pochwał i braw. Po prezentacji dyrektor SP 14 Ireneusz Woźniak zachęcił uczniów do zadawania pytań kombatantom – wciąż żywym, choć nielicznym już świadkom polskiej i toruńskiej historii wojennej.

- Serce się raduje, jak się Was słucha - mówił Jan Myrcha, prezes toruńskiego oddziału Związku Sybiraków. - Wielkie dzięki Wam za to, że przyjęliście tu nas, kombatantów. Kiedyś będą za nas przemawiały tylko kamienie, cmentarze, teraz macie okazję spotkać się z nami bezpośrednio i zapytać o to, jak to kiedyś było, jak wyglądały tamte czasy.

Niepodległościowe spotkanie było też okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla toruńskiego środowiska kombatanckiego. Z rąk Jana Myrchy prezydent Torunia Paweł Gulewski otrzymał Odznakę Honorową Sybiraka, nadaną mu przez Zarząd Główny Polskiego Związku Sybiraków za wieloletnią współpracę z tym środowiskiem, prowadzoną jeszcze w czasach pełnienia przez niego funkcji wiceprezydenta Torunia. Z kolei Lesław Welker, prezes Okręgu Toruń Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uhonorował odznaką związkową Ewę Banaszczuk-Kisiel, dyrektorkę Wydziału Promocji i Turystyki, od lat koordynującą z ramienia Urzędu Miasta Torunia kontakty z toruńskimi kombatantami.   

Na koniec prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z towarzyszącymi mu uczniami obdarował honorowych gości drobnymi upominkami – ceramicznymi kamieniczkami, piernikami, miodem oraz biletami na koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć, tradycyjnego poczęstunku i okazji do wspomnień i rozmów w swobodnej atmosferze.

Do grona toruńskich organizacji kombatanckich należą obecnie: Rodzina Katyńska, Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę Oddział Terenowy w Toruniu, Związek Inwalidów Wojennych Oddział w Toruniu, Związek Sybiraków Oddział w Toruniu, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Okręg w Toruniu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruński i Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Toruński Zarząd Rejonowy. 
            
Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0