Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia przypomina pracodawcom o obowiązku legalizacji zatrudnienia obywatela Ukrainy.
Zatrudniając obywatela Ukrainy na podstawie przepisów Ustawy z dnia 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, pracodawca jest zobowiązany w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiadomić za pomocą systemu teleinformatycznego www.praca.gov.pl właściwy Urząd Pracy o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi.
Zgodnie z art. 22 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2024, poz. 854) obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
- przebywa legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1;
- podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi, w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi;
- wymiar czasu pracy nie jest niższy niż wskazany w powiadomieniu lub liczba godzin nie jest mniejsza niż wskazana w powiadomieniu;
- otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż określona w powiadomieniu lub ustalonej według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonej w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy;
- wynagrodzenie, które otrzymuje obywatel Ukrainy, spełnia wymogi określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu - w przypadkach gdy przepisy te mają zastosowanie.
Inną formą legalizacji przez właściwy miejscowo Urząd Pracy zatrudnienia obywatela Ukrainy jest wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń (w przypadku gdy dokumenty pobytowe, stanowiące podstawę legalnego pobytu w Polsce pozwalają mu na wykonywanie pracy na podstawie wpisanego do ewidencji oświadczenia). Powyższa procedura dotyczy również obywateli: Gruzji, Białorusi, Mołdawii i Armenii.
Jeśli obywatel Ukrainy wjechał do Polski ze względu na działania wojenne w okresie od 24 lutego 2022 r. i jego pobyt w RP został uznany za legalny do 30 września 2025 r. (ochrona czasowa), to legalnie może podjąć pracę wyłącznie na podstawie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Wyżej wskazany pobyt nie daje uprawnienia do legalnego podjęcia pracy na podstawie oświadczenia lub zezwolenia na pracę, w tym zezwolenia na pracę sezonową.
Ponadto informujemy, że pracodawca ma obowiązek sprawdzić czy cudzoziemiec posiada ważny tytuł pobytowy uprawniający go do wykonywania pracy.
W przypadku potrzeby uzyskania szczegółowszych informacji zapraszamy na konsultacje indywidualne, które odbywają się w środy na terenie tut. Urzędu (po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie pod numerem 56 658 02 26).
Stan prawny obowiązujący na dzień 18.11.2024 r.
Tekst: Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia